Home
Video
Uçak hobilerimiz
Uçak Nasıl Uçuyor-2
Uçak Motorları
Jet Motorları
Boeing Uçakları
Adaya iniş yapan 747
Dia-show Uçaklar-1
Dia-show Uçaklar-2
Sanal Havacılık
Hobi Uçuşları
F-16 Uçakları
Şavas Uçakları
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

   

   

   

ATC Boston Telsiz

 

ATC Amsterdam Listen

 

ATC New York Listen

 

ATC San Francisco

       Uçak nasıl uçuyor...    

                                                         

 

 Uçakların nasıl uçtuğunu kavrayabilmek için şu 4 ana unsuru iyi anlamamız gerekiyor :

 

1- Kaldırma kuvveti

2- ileri itici kuvvet

3- Hava akımları direnci

4- Yerçekimi kuvveti

Uçuş sırasında uçak bu dört kuvvetin etkisi altındadır, kanatlarda oluşan kaldırma kuvveti uçağın havalanmasını ve havada uçmasını sağlar.

1- Kaldırma kuvveti: motorların ileriye doğru itici kuvvetinden oluşan hız... belli bir noktaya geldiği zaman uçağın kanatları altında muthiş bir kaldırma gücü yaratır... uçak kanadı düz bir plaka olarak düşünülürse bu taşıma kuvvetinin meydana gelmesi için, plakanın hareket düzlemiyle- (hücum açısı ) yani ön kısmının biraz kalkmış olması gerekir, şekilde görüldüğü gibi Kanadın üst bölümü, ön taraftan arkaya doğru azalan oranda kavisli, alt kısmı ise düz bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, üst tarafta hava akışı, alt tarafa oranla daha fazladır. Kanadın üst tarafından, alt tarafa göre daha fazla olan hava akışı, oluşturduğu basınç farkı nedeniyle kaldırma kuvvetini meydana getirir. Kaldırma kuvvetinin tam olarak oluşması, kanat hücum açısının değiştirilmesi ile mümkün olur. Yan taraftaki şekilde uçak kanadının yan kesiti görülmektedir. Karşıdan çarpan hava akımları kanat hücum kenarına çarpınca iki yol izler. Bir kısım hava kanat üstünden giderken burada daha uzun mesafe katedeceğinden hızı artar, basıncı düşer, bir kısım hava kanat altından gider. Ve kanat altı ile üstü arasında bir basınç farkı oluşturur. Uçağın kaldırma kuvvetini - ( Lift ) oluşturan alt basınç farkıdır.

Kanat hücum açısı arttırıldığında, kaldırma kuvveti ile hava sürati ve geri sürükleyici kuvvetlerde de değişiklik meydana gelir. Kaldırma kuvvetinin meydana gelmesinde hücum açısına ilave olarak kanat alanı, hava yoğunluğu ve hız da önemli birer etkendir. Bütün bu etkenler aşağıdaki formülde yerini aldığında kaldırma kuvvetinin oluşması daha iyi anlaşılır.

 

K = Kaldırma Kuvveti
K k= Kaldırma Kuvveti Katsayısı ( Havanın direnci ve hücum açısı ile değişir.)
S = Kanat Alanı
P = Hava Yoğunluğu
V2 = Hız Kare (Hız dakikada feet’dir, yükselmek icin)


Uçuş seviyesinin korunmasını sağlamak için; uçağın hızı azaldığında hücum açısı arttırılmalı, uçağın hızı arttığında hücum açısı azaltılmalıdır. Diğer bir anlatımla, hücum açısı, uçağın hızı ile ters orantılıdır. Ayrıca, kaldırıcı kuvvete yardım eden flaplar kullanılarak, hücum açısı ve hız kontrol altında tutulur. Kanatların arkasında yer alan flaplar, kanadın üst kısmındaki kavisi uzattığı için büyük ölçüde kaldırma kuvveti meydana getirir. Bu nedenle, kalkışta ve düşük hızın gerekli olduğu inişte kullanılan flaplar ile hücum açısı ve hız kontrol altında tutulur ve düşük hızda uçağın havada uçmasını sağlayan yeterli düzeyde kaldırma kuvveti elde edilmiş olur.

( Devami 2'ci sayfada )

                                                                                                                                                                                             

to Top of Page