Home
Video
Uçak hobilerimiz
Uçak Nasıl Uçuyor-2
Uçak Motorları
Jet Motorları
Boeing Uçakları
Adaya iniş yapan 747
Dia-show Uçaklar-1
Dia-show Uçaklar-2
Sanal Havacılık
Hobi Uçuşları
F-16 Uçakları
Şavas Uçakları
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
ucak pisti     //hoogte en breedte banner //title op banner //url //target ( welk venster ) //teksten die verschijnen //basiskleur ( beginkleur ) //snelheid tussen tekst verschijnen //snelheid beweging plaatje //lettertype / grootte tekststukken ">//url (doel / naam ) plaatje //teksttitel die in beeld blijft ( type, grootte )

Runway 27

 

Boeing 747-400

 Uçak nasıl uçuyor - 2

İleri itici Kuvvet:

İleri itici kuvvet, düzenli ve verimli çalışan motorla sağlanır... İleri itici kuvvet, toplam geri sürükleyici kuvveti yenebilmelidir. Düz uçuşta ve sabit hızda ileri itici kuvvet, geri sürükleyici kuvvetin toplamına eşittir. Eğer ileri itici kuvvet, geri sürükleyici kuvvetten fazla olursa, uçağın hızı, ileri itici ve geri sürükleyici kuvvet eşit olana kadar artmaya devam eder. Palleri sabit pervaneler ile palleri küçük açılı olarak ayarlanmış pervaneler, düşük hızlarda, yüksek devirle istenen ileri itici kuvveti meydana getirir. Palleri ayarlanan pervanelerde, yakıtın harcanmasında ekonomi sağlamak için, seyahat hızında büyük açı ve düşük devir kullanılarak gerekli olan ileri itici kuvvet elde edilir. Motorun gücü ile ileri itici kuvvet birbirine eşit değildir. Geri sürükleyici kuvveti yenen veya dengeleyen ileri itici kuvvet, motordan aldığı güç ile dönen pervane tarafından meydana getirilir.

Hava akımları direnci, geri sürükleyici kuvvet:

Uçak havalandığında, iki ayrı geri sürükleyici kuvvetin birleşmesinden oluşmuş, toplam geri sürükleyici kuvvetin etkisi altına girer. Birinci geri sürükleyici kuvvet: Kanat hücum açısı arttırıldığında, kanadın üst ve alt kısmından farklı oranlarda geçen hava, kanadın sonunda geri sürükleyici bir kuvvet meydana getirir. Buna ek olarak, kuyruk ve gövdede de benzer şekilde geri sürükleyici bir kuvvet meydana gelir. Bu şekilde meydana gelen geri sürükleyici kuvvet, hava sürati ve hücum açısının değerlerine bağlı olarak değişir. Kanatlarda kaldırma kuvveti oluşmaya başladığında, geri sürükleyici kuvvet de oluşmaya başlar. İkinci geri sürükleyici kuvvet: Gövdenin dışında bulunan iniş takımı/tekerlekler, radyo anteni ve benzeri parçaların hava içinde meydana getirdiği direnç nedeni ile oluşur. Uçağın bu tür parçalarına aerodinamik şekil verilerek, geri sürükleyici kuvvetin mümkün olan en alt düzeyde oluşması sağlanır. Kanatlarda meydana gelen geri sürükleyici kuvvetin hız arttığında azalmasına karşın, gövdenin dışında yer alan parçaların meydana getirdiği geri sürükleyici kuvvet artar. İki farklı şekilde meydana gelen geri sürükleyici kuvvet birlikte toplam geri sürükleyici kuvveti meydana getirir. Uçuş sırasında hava akımı direnci etkin rol oynar.

Yerçekimi kuvveti

Yerçekimi kuvveti veya ağırlık, uçağı etkileyen dört kuvvetten, herkes tarafından en fazla bilinenidir. Yerçekiminden kaynaklanan uçağın ağırlığı (1 G) olarak tanımlanır. Normal şartlarda “1 G” olan bu oluşum, uçağın yukarı doğru yaptığı hareketlerde hücum açısıyla orantılı olarak artar. Bu nedenle, uçak üretilirken, yük ve kullanma limitleri göz önünde tutularak gerekli hesaplamalar yapılır ve kanat ile gövdenin uçuştaki dayanıklılığı sağlanmış olur. Baska bir ifadeyle yukarıda sayılan bu kuvvetler bir biri ile dengeli oldugu noktada uçak havada tutunmaya başlar. Bütün uçakların temel uçus prensipleri hep aynıdır... temel ucus prensibi esasında hem büyük uçaklarda, hemde kücük uçaklarda hep aynıdır. Ancak bazı uçakların aero-dinamik yapısına göre uçuş karekteri ve özellikleri farklıdır. Uçaklar havada uçarken üç eksen etrafında hareket eder. Yatay eksen, dikey eksen ve yanal eksen, bu eksenler uçağın ağırlık merkezinden geçer. Bir uçağın tam olarak denetlenebildiğini söylemek için bir pilotun bu üç eksende uçağın hareketine hakim olması gerekmektedir. Uzunlamasına yatay eksen, uçağın yuvarlanma hareketini yaptığı eksendir, bu eksende kanatların yeryüzüyle yaptığı açı değişir, burun yönünde pozitiftir. Yanal eksen uçağın yunuslama hareketini yaptığı eksendir, bu eksende burun aşağı-yukarı hareket eder. Uçağın burun ekseni etrafında yunuslama hareketi, irtifa dümeni (elevator), yatay stabilize (stabilizatör) ve aileron'lar tarafından kontrol edilir. Dikey eksen: uçağın ağırlık merkezinden geçerek gövde alt kısmına uzanan eksendir. Uçağın dikey eksen etrafında yaptığı harekete sapma hareketi denir.

Ana uçuş kumandaları

AILERON: Uçağın sağa – sola yatış hareketini sağlayan yüzeyler, SAĞ ve SOL kanatta, uçak tipine göre bir veya ikişer tane bulunur. Kumandası iki çeşittir, manuel olarak kontrol dümeni -(direksiyonu) sağa sola çevirerek kumanda edilir. Direksiyonu ne tarafa çevirirsek o kanattaki aileron yukarı, diğeri aşağı hareket eder, ve uçak çevirdiğimiz tarafa yatar. ELEVATOR: Uçağın burun aşağı – yada burun yukarı hareketini sağlayan kumanda yüzeyidir. SAĞ ve SOL yatay stabilize firar kenarında olmak üzere iki adettir. Kumandası, kontrol dümeni ile ileri – geri hareket ettirerek sağlanır. RUDDER: Uçağın sağa sola dönüşü bu kumanda yüzeyiyle sağlanır. Dikey stabilize firar kenarında bir adettir. Kumandası, rudder pedalları ve pedastal üzerindeki trim Knob’ ıyla olur. (Pedalların üst bölümü fren için, alt bölümü rudder kumandası içindir. FLAP – SLAT: Kanadın Hücum (slatlar) ve Firar (flaplar) kenarında bulunur. Amacı düşük hızlarda (iniş ve kalkışta) kanat alanını genişleterek havada tutunmayı, yani lift’i arttırmaktır. SPOILER: daha cok jet motorlu buyuk ucaklarda bulunur, sağ ve sol kanat üzerinde, uçak tipine bağlı olarak yaklaşık yedişer adettir. iki görevi vardır: A. ROLL SPOILER: Flight Spoiler diye adlandırılır. Sağa ve Sola yatışlarda AILERON’ a yardımı olur. B. AIR BRAKE: (Hava freni) -ucagin yerde yada havada yavaşlamasini sağlar.

İnsanların kuşlar gibi uçma arzusu çok uzun yıllar öncesine dayanıyor. Ne var ki tarih boyu sayısız uçma girişiminde bulunan insanoğlu, uçağı kullanmayı ancak 20'ci yüzyılda başarabildi. Kuşların kanat yapıları uçma hayali kuran insanoğlunun en büyük yol göstericisi oldu. Uçağın mucidi olarak bilinen Amerikali "Wright kardeşler" bu iki kardes, uçaklarını tasarlarken Akbabanın kanatlarını incelerler ilk uçuşlarını 17 Aralık 1903 günü saat 10.35'te 12 beygir gücündeki "Flyer-I"ile, Kittyhawk'ta, Kil! Devil tepelerinde gerçekleştirdiler. Uçak, 12 saniye süren uçuşu sırasında, yerden 4 metre yükseklikte, saatte 35 millik bir hıza ulaştı. Olayın görgü tanıkları, Orville Wrihgt'ın kardeşi ve uçağı birlikte yaptıkları Wilbur Wright ile beş sahil koruma görevlisiydi. Aynı gün, üç uçuş daha yapıldı. Bunların en uzunu 59 saniye sürdü ve Wilbur, 284 metre yol almayı başardı. Ertesi gün basın, insanoğlunun havayla giriştiği bu mücadeleyi "bir hafiflik örneği" olarak nitelendirip vermedi. Olayı tüm İngiltere'ye duyuran, yalnızca Daily Mail gazetesi oldu. Uçak nasıl uçar sorusunun cevabı ise esas olarak uçağın kanatlarında saklıdır. Bugün artık biliyoruz ki bir uçağı havada tutan, uçağın motoru değil, kanatlarıdır. Uçağın kaldırma kuvveti kanatlarla sağlanır. Motor öndeki havayı burgu sekline alır ve arkaya doğru iter. Bu olusum ucakta bir itme gücü sağlar ve itici güç sayesinde uçak ileri doğru hareket eder. Uçak ileri doğru hareket ederken kanadının yapısından dolayı kanadın alt yüzeyinde yukarı doğru bir kaldırma kuvveti doğar. Bu aradada hava, içinde ileri doğru hareket eden uçağa karşı bir direnç gösterir.

Uçağın sürati arttıkça kanadın kaldırma kuvveti de artar. Ve uçak yerden havalanır… kanatli bisiklete benzeyen ilk uçaklar saatte 20 – 25 km gibi bir uçuş hızına sahipken, 1935’li yıllardan sonra çok daha hızlı uçan uçaklar geliştirildi. Uçakların ağırlığı da zaman içinde değişti. Önceleri hafif uçaklar yapılırken, sonraları çok daha ağır ve büyük uçaklar yapılmaya başlandi. İlk motorlu uçağı yapan Wright kardeşler, Ohio’lu iki bisiklet ustasıdır. Wilbur ve Orville Wright yüksek öğrenim görmemiş olmalarına rağmen, yaptıkları uçuş denemeleri ve araştırmalar sonucunda çok önemli bilgiler elde ederler. 200’den farklı tipte kanat yaparlar ve bu kanatları deneyebilmek için bir rüzgar tüneli bile inşa ederler. İlk uçuşları ise 17 Aralık 1903’te gerçekleşir. Uçakları iki pervanelidir. Orville ilk denemesinde sadece 12 saniye uçar ve 37 metre mesafe kateder. İnsanlık tarihindeki ilk uçuşu o gün sadece 5 kişi izleyebilir. 

Cessna 172: 4 kişilik, yüksek kanatlı, tek motorlu Cessna modelidir. Dünyanın en çok üretilen ayrıca en popüler eğitim uçağıdır. Dizayn ve Tasarım: İlk kez 1956 yılında üretilmeye başlandı. Cessna bu uçakta ilk kez tricycle iniş takımı sistemini kullandı. 2 adet gövdede 1 adet de burunda motorun altına yerleştirilmiş tricycle iniş takımı sistemi cessna için yeni bir sistemdi. İlk kalkışını 1955 yılında yapan C172 uçak ilk yılında 1400 adet üretildi. Omni-Vission tasarıma sahip uçak arkasında pencere barındıran ender modellerdendir. Böylece pilot arkasını da görebilmektedir. Yeni nesil C172'ler Garmin G1000 glass cockpit'li üretilmektedir. Cessna 172 uçakları 100 oktan jet-a yakıtı ile çalışmaktadır, 210 litre kerosen alabilir. Bu yakıtla yaklaşık 1270 km yol uçabilmektedir.

 • Uzunluk= 8.28 m
 • Kanat Uzunluğu= 11.0 m
 • Yükseklik= 2.72 m
 • Kanat Profili= NACA2412 (modife)
 • Boş Ağırlık= 736 kg
 • Taşıma Kapasitesi=376 kg
 • Kalkış Ağırlığı= 1,113 kg
 • Kanat Ağırlığı= 14.1 lb/ft² (68.8 kg/m²)
 • Ağırlık Güç Oranı= 15.3 lb/hp (9.25 kg/kW)
 • Motor=Lycoming IO-360-L2A
 • Pervane Tipi=  flat-4 motor
 • Pervane adedi= 1
 • Motor Gücü= 160 hp (beygir)
 • Güç Devri= 2,400 rpm
 • Uçuş Hızı (Kias)= 123 knots
 • Uçuş Hızı= 153 mph, 298 km/h
 • Full Flap Stal Hızı= 38 mph, 61 km/h
 • Flap Kullanmadan Stal Hızı= 51 mph, 81 km/h
 • Azami Menzili= 790 mi, 1,272 km, 687 nm 60% gücü 10,000 ft (3,040 m)
 • Azami irtifa= 13,500 ft 4,116 m
 • Tırmanma Hızı= 720 ft/min, 3.7 m/s

 
to Top of Page