Home
Video
Uçak hobilerimiz
Uçak Nasıl Uçuyor-2
Uçak Motorları
Jet Motorları
Boeing Uçakları
Adaya iniş yapan 747
Uçak Resimleri
Dia-show Uçaklar-1
Dia-show Uçaklar-2
Sanal Havacılık
Hobi Uçuşları
F-16 Uçakları
Şavas Uçakları
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
Ucak Jet motorlari    

Boeing 747--400 Saint Martin ada'sına iniş yapıyor

 

Saint Martin Princess Juliana International Airport

 Saint Martin - (Sint Maarten)

Karibik adaları yakınlarında yer alan Saint Martin adası yaklaşık 34 kilometre kare yüzölçümü ile küçücük şirin bir ada... dünyanın çeşitli ülkelerinden türistlerin akın ettiği ada'ya yaz mevsimlerinde irili ufaklı onlarca uçak iniş yapıyor... ancak iniş yapan uçaklar öylesine sıradan iniş yapmıyorlar... 350 ila 400 yolcu taşıyabilen dev uçaklar piste teker koymadan önce sahil kıyısında eğlenen insanların üzerinden sadece 15-20 metre yükseklikten sıyırıp geçiyor... kenarları tel örgülerle çevrili uçak pistinin uzunluğu yaklaşık 2200 metre... pistin uzunluğu aslında büyük uçaklar için yetersiz... genelde buraya iniş yapan uçaklar uzun yoldan geldiği için yakıt deposu neredeyse boş oluyor dolaysıyla iniş sırasında bir sorun çıkmıyor, bu sebeple uçaklar oldukça yavaş iniş hızıyla piste yaklaşıyorlar... daha doğrusu yakıtın azalmasıyla yükü önemli ölçüde hafifleyen uçağın havada tutunmasını tehlikeye sokmayan iniş hızı... bu da büyük uçaklar için 149 knots, tabi burada rüzgar hızını hesaba katmayacak olursak iniş hızı satte yaklaşık 275 km/h... bu yüzden pistin sonuna gelmeden hızını kesebilen uçağın frenleme sistemleri tehlikeye girmiyor.

Ayrıca pist yakınlarında ILS radar sistemi yoktur... bilindiği gibi ILS sistemi uçaklara gece yada sisli havalarda iniş konusunda kolaylık sağlayabilen bir yaklaşım sistemi... buraya turist getiren uçakların büyük bir kısmı gündüzleri iniş yaptıkları için, bu ada için genelde VOR yada NDB yaklaşım bakon'larından faydalanıyorlar.

Birkaç saat dinlenmenin ardından tekrar kalkış için hazırlık yaparken yine aynı şey söz konusu... deposunda hala az yakıt bulunduran uçak önce yolcuların bir kısmını buraya indiriyor, veyahutta inen yolcuların sayısı kadar yeni yolcu alıyor... kalkış için saatte 290 km hızı sağlayan uçak pistin sonuna gelmeden tekerleri yerden kesiyor... havalandıktan hemen sonra yüksek dağlara çarpmamak için sağ tarafa keskin bir viraj alan uçak, 40 dakikalık yeni bir uçuşun ardından yakınlarda bulunan başka bir hava limanına iniş yaparak diğer yolcularını alıyor... aynı zamanda deposunu ful yapan uçak neticede gideceği ülkenin istikametine doğru rotasını ayarlıyor. Başkenti Philipsburg olan Saint Martin adası kuzey ve güney olmak üzere iki ayrı kesimden oluşuyor... güney kısmı Hollanda'nın siyasi garantörlüğüne bağlı... kuzey kısmı ise Saint-Martin adı altında Fransa'nın sömürü kapsamına dahil edilmiş durumda. Dolaysıyle bu adaya gelenler arasında en çok Hollandalı ve Fransız'lar başı çekiyor... 35 bin nufuslu ada ayrıca Kuzey Amerikalı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği beldelerden bir tanesi.

Daha fazla uçak resimleri için tıklayın  

 
to Top of Page