Home
Video
Uçak hobilerimiz
Uçak Nasıl Uçuyor-2
Uçak Motorları
Jet Motorları
Boeing Uçakları
Adaya iniş yapan 747
Dia-show Uçaklar-1
Dia-show Uçaklar-2
Sanal Havacılık
Hobi Uçuşları
F-16 Uçakları
Şavas Uçakları
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

   

Boeing 747-400

 

Aydin - Cessna 172

Sanal Havacılık Nedir?

Sanal Havacılık gerçekte pilot olmak isteyip, herhangi bir sebepten dolayı pilotluk mesleğini yapamayan kitleler tarafından ilk başlarda hobi olarak ilgi görmüş, daha sonra 2000'li yıllarda Microsoft Uçuş Simulatörü yapımcıları tarafından gerçekçiliğe en yakın uçuş simulasyonu sloganı ile bilgisayar yazılım programları yapılmaya başlanıldığında, sanal havacılık günümüzdeki profesyonelliğine kavuşmuştur. Ortalama 2-3 yılda bir yenilik kazanan bu program birden fazla kullanıcılara yönelik geliştirilen alt yapısı sayesinde pilotların bigisayar başında, hatta online ortamlarda bile gerçekçiliği sonuna kadar yaşamalarına sebep olmuştur.

Türkiye'de 1998 ve 2000 yıllarında ilk kıpırdamalarını yaşayan bu hobi, 2005 yılından sonra giderek yoğun ilgi görmüştür. Ancak bu konu daha sonra Sivil Havacılık ve Sanal Askeri Havacılık olmak üzere ikiye ayırılmıştır.

Simulatörlerin asıl görevi pilot eğitmek iken aniden piyasa değiştiren simulatör yapımcıları, bilgisayar üzerinde kullanıcılara risk aldırmadan uçma keyfini hedeflediklerinden dolayı piyasaya sürdükleri simulatörler ile havacılığa merak duyan, içinde hep uçma arzusu olan kişileri Joystick'leriyle birlikte bilgisayarlarının başına kitleyecek kadar başarılı simulatörler ortaya çıkarmaktadırlar.

Simulatörler o kadar gelişmiş ki gerçek bir pilot'un checklist kontrolünden, yakıt durumu, radyo navigasyon, uçuş prensipleri, yerel hava koşullarından, telsiz konuşmalarına kadar detaya inebilecek düzeyde bu konunun üzerine düşmüşler ve başarıya da ulaşmışlardır. Dünyanın dört bir köşesinden binlerce havalimanını bünyesinde barındıran proğrama eklenti olarak ayrıca irili ufaklı tüm uçak modellerini filonuza katmak mümkündür. Örneğin gece yada gündüz veya sisli havalarda uçmak istediğiniz bir bölgenin coğrafi özelliklerini yakından tanıma fırsatı sağlayan proğramda kendi fantazilerinizi biraz daha zorlayarak daha gerçekçi uçuş imkanları elde etmeniz mümkündür.

Sanal havacılık ile ilgilenenlerin çoğunluğunun sivil olmasının sebebi, pilot olmak isteyip de olamayanların içlerindeki uçma heveslerini bir şekilde almaya çalışmaktan kaynaklanır. Lakin sanal havacılık sektöründe gerçek pilotlarla karşılaşmak sivil pilotlarla karşılaşma oranı yarı yarıyadır. Özellikle Flight Simulator serisiyle birçok gerçek pilot uçamadıkları zamanlarını bu simulatörün gerçekçiliği ile gidermektedirler. Ayrıca Falcon 4.0 Allied Force ile bir çok askeri pilotu sanal havacılık sektöründe görmekte mümkündür.

Sanal havacılığı maddi açıdan değerlendirdiğimizde, özellikle yeni çıkan simulatörlerin işletim sistemlerinin ihtiyaçlarını giderebilecek bir bilgisayar sistemine ihtiyacınız vardır. Herşeyden önce sanal havacılıkta gerçekçiliği yaşayabilmek önemli bir yer teşkil eder. Bugün sivil havacılık dalında Microsoft FSX için DirectX-10 destekli bir ekran kartıyla en düşük 1 Gb sistem belleği gerekmektedir. Uçuş esnasında akıcı bir görüntü elde etmek için belleği daha yüksek bir ekran kartından performans artışları sağlanabilir.

Sanal Havacılık Ne Değildir?

Sizlere daha önce sanal havacılığın ne olduğunu özetlemeye ve anlatmaya çalıştık, tüm bunların yanında bilinmesi gereken diğer bir husus ise sanal havacılığın ne olmadığıdır. Çok fazla detaya girmeden yine özetlemeye çalışacağız, umarız faydası olur...

Sanal Havacılık bir oyun değildir,

Bu hobiyi bilgisayar başında icra ederken kullanılan yazılımlar teknik olarak oyun olsa bile sanal havacılık bir oyundan öte olgudur, bunun ana nedeni ise sanal havacıların bu hobilerini sadece bilgisayarlarına kurdukları bir oyunla icra etmiyor olmalarıdır. Sanal havacılık bir oyunun bilgisayara kurulması ile icra edilemediği gibi sadece bilgi sahibi olmak ve kendini geliştirmekle de icra edilemez...

Sanal Havacılık tehlikeli yada yasak değildir.

Sanal havacılık olgusu daha önce açıklamaya çalıştığımız üzere bir "tutku"nun hobiye dönüşmesidir, insanların sahip oldukları havacılık sevgisini paylaşarak büyüttükleri ve yaşadıkları bir camiadır. Her ne kadar adı "sanal" bile olsa tüm dünya üzerinde sanal havacılar yerel olarak toplanır, tanışır ve hobileri sayesinde oluşturdukları sanal dostlukları gerçeğe dönüştürürler. İnsanların sevgisi ve dostlukları ile paylaştıkları bir hobinin tehlikeli olması yada yasaklanması düşünülemeyeceği gibi, sanal havacıları da tehlikeli insanlar olarak görmek çok büyük bir yanılgı olacaktır.

Sanal havacılar profesyonel havacıların rakipleri değildir.

Birçok insan yüksek derecede bilgi ile donatılmış sanal havacıların profesyonel havacıların rakibi olduğunu düşünebilmektedir lakin sanal havacılar hiçbir zaman böyle bir rekabet olgusu içine girmezler. Sanal ile profesyonel havacı arasındaki ince fark birinin sevgisini profesyonelliğe dökmesi diğerinin ise profesyonel olarak başka bir işle uğraşırken havacılık sevgisini dostları ile paylaşmasıdır.

Bu açıdan bakıldığında sanal havacılar ile profesyonel havacılar rakipten öte sıkı birer dostturlar ve birbirlerini tamamlarlar. Yine aynı mantıkla , sanal havacılar tarafından gerçekçiliğe bir adım daha yakın olabilmek için kurulmuş sanal havayolları simule etmeye çalıştıkları gerçek havayollarının rakipleri olamazlar .

Sanal Havacılık gereksiz değildir.

Kimilerine göre saçma yada gereksiz olarak nitelenen sanal havacılık olgusu gereksiz değildir çünkü genç yaşlarda içindeki havacılık tutkusunu sanal havacılık camiasına katılarak geliştiren ve pekiştiren insanlar ilerleyen yıllarda eğer imkanları el verir ise profesyonel havacılığa geçerler. Bu bağlamda sanal havacılık gelişmekte olan yeni nesil için "profesyonel havacılığın ana okuludur", ülkemizde gelişmekte olan havacılık sektörüne gereksizlikten öte gereklidir ve destekleyici unsurlardan biridir.

Sanal pilotlar gerçek bir uçağı uçuramazlar.

Birçok insan sanal pilot olarak hobisini icra eden dostlarının gerçek bir uçağı uçurabileceğini düşünürler, hatta bu yanılgıya kapılan sanal pilotlarda olmaktadır lakin böyle bir durum söz konusu değildir. Sanal havacılık olgusu insana teorik bilgi verir ve simulatör ortamında bunu icra etme şansı tanır fakat gerçek bir uçağın vereceği tepkileri asla öğretemez. Pilotluk dünya üzerindeki en zor mesleklerden biridir, sanal pilotluk ise profesyonel pilotluğun binde biri oranında bile zor değildir.

Ayrıca sanal bir pilot, havacılığın, profesyonel pilotluğun ne denli sorumluluk isteyen ve ciddi bir iş olduğunun farkında bir birey olarak hiçbir zaman gerçek bir uçağı uçurmak gibi bir niyete sahip olmaz. Bunlarla beraber kabul edilmesi ve bilinmesi gereken bir öğe ise "sanal havacılık" bilgisinin profesyonel havacılığa geçiş sırasında bireye çok büyük katkı sağladığıdır.

Bu camiadan aldığı bilgiler ile kendini yetiştirmiş bir sanal havacı çok zorlanmadan profesyonel havacılık eğitimlerine başlayabilir, altyapısal anlamda bilgi sahibi olduğu konularda ileri düzey bilgileri çok daha rahat kavrayabilir, kazandığı özellikleri çok daha rahat uygulamaya dökebilir ve takdir edileceği gibi sanal havacılık geçmişi olmayan yada havacılık konusunda bilgisiz bir insandan çok daha başarılı olur.

Gerçek uçuş deneyimi yaşamış ( yada havayolarına ait eğitim amaçlı simulatörleri kullanmış ) tüm sanal havacılar diğer dostlarına aradaki farkları anlatır ve sanal ile gerçeğin asla birbirine karıştırılmaması gerektiği izah ederler.

Sanal havacılığı evinizde yaşamak, daha doğrusu bilgisayar arkasında uçmak istiyorsanız: Microsoft Flight Simulator websitesinden daha geniş bilgilere ulaşmak mümkün: http://www.microsoft.com/games/flightsimulatorX/

Microsoft Flight Simulator hakkında geniş bilgi veren yine bir website adresi: http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Flight_Simulator

Sanal havacılık ve simulator uçaklarını konu alan büyük bir site: http://www.avsim.com

                           

to Top of Page