Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Tibet'te Bağımsızlık
Somali Korsanları
Dünya Ülkeleri
Almanya
Hollanda
İngiltere
Japonya
Çin Halk Cumhuriyeti
Amerika
Fransa
Sudan
Şehir Resimleri
Uydu-Uzay Resimleri
Dünyanın 7 Harikası
Gezilecek Yerler
Tabiat Resimleri
Doğa ve Manzara
Deniz Resimleri
Manzara Resimleri
Leopar Resimleri
Hayvan Posterleri
Hayvan Resimleri
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
   

 

 

 

 Leopar


Leopar... orta Afrika ve güney Asya'da yaşayan çita türüne benzeyen yırtıcı bir hayvandır... kökeni vahşi kedi giller familyasından gelir... jaguara çok benzer, ancak genelde leopar onun yarısı kadardır, yüz yapısı daha dardır ve desenindeki halkalar daha küçük ve daha çok sayıdadır... çok sevdiğim bir hayvandır... bu hayvandaki estetik görüntü... vücut yapısındaki çizgi hatları özellikle son sürat koşu sırasında yada bir ağaca tırmanırken ortaya çıkıyor...
 

Leopar, rüyada görüldüğünde, çok önemli sırlarınızın bazı rakipleriniz tarafından keşfedilerek işlerinizin altüst olacağına işaret eden bir hayvandır...  büyük kediler arasında en çok ilgi çekenidir, benekli yapısı sayesinde mükemmel kamuflaj özelliğine sahiptir.

Kafası kızdığında kendi cinsini bile avlayıp yiyen Leoparı belli bir yaştan sonra evcilleştirmek mümkün değildir... önceleri pard, pardus (pars) yada panter olarak bilinirdi... leopar ismi ise bugün çita olarak bilinen hayvana verilmistir... ancak çitanın kafası daha küçüktür... çita saatte 110 km hız yapabiliyor... uzaktan çok şirin gözüken ve insanın içini okşayan leopar ise saatte 90 km hız yapıyor. 

Omuz yüksekliği 80-90 cm arasında değişebilen, uzunluğu kuyruğuyla birlikte 2 metreyi aşan, 80 kg civarında, yırtıcı hayvanların en karizmatik üyelerinden biridir leopar... yırtıcı hayvanlar türünde yeryüzünde en yaygın olanı, yaşama alanı Asya ve Afrikanın neredeyse tamamına yayılmış durumdadır... ağaca tırmanabilme kabiliyeti konusunda familyasında lider olan bu hayvan kurnaz ve çok yırtıcıdır... tıpkı diğer kedigiller gibi çiftleşme dönmeleri dışında yalnız yaşar ve diğer leoparların yaşama alanına girmekten mümkün olduğunca kaçınır... ortalama ömrü 15 yıl civarındadır... dişi leopar sadece çiftleşmek için erkeğiyle bir araya gelir, 1-3 yavru doğurur, yavrular doğar doğmaz aslan, sırtlan hatta yılan gibi yırtıcıların tehditi altına girer.


Pusu kurarak ve kurbanına olabildiğince yaklaşarak avlanır, çita gibi avının peşinden uzun süre koşmaz, avladığı hayvanı aslan ve sırtlan gibi kendisini öldürebilecek rakiplerinden sakınmak için genellikle ağaca çıkarır ve orada aşağıdaki sırtlanlara kaptırmadan yer... avladığı hayvanların yaklaşık yüzde 80'ni ceylan ve antiloplar oluşturur, zebra ve Afrika buffalosu gibi hayvanlar leoparın gücünün yetmediği hayvanlardır. Leoparlar şimdilik çita yada kaplan gibi soyları tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan yırtıcılardan değildir... dağ leoparı ve kara panteri gibi iki alttürü daha bulunur... geçmiş yıllara kadar Anadolu'da leopar yaşadığı biliniyordu (doğu karadeniz ve toroslar) ama şu an ülkemiz sınırları içinde leopar olmadığı kesindir.

Vahşi doğada 11-15 yıl arası yaşayabilen ve sadece acıktığı için değil, zevk için de avlanabilen, boş vakitlerinde ağaca çıkıp dinlenmeyi seven çok asil bir hayvandır... hemde nazik bir avcı, kuyrugu oynar yerde antilopun kafasını parçalarken... kaplanın delikanlılığı, aslanın ağırbaşlılığından zerre yoktur leoparda, sinsidir, her an arkadan bir numaralar çevirecekmiş gibidir... yolunu bulsa aslanı tahtından indirip kendi geçer, ama küçük cüsseli olduğundan aslanın yüzüne de konuşamaz ancak arkasından laf eder...

Bu hayvanın gece avına sinsice yaklaşmasını izlemek, ölmeden önce görülmesi gereken 101 şey zırvalarının içinde mutlaka yer almalıdır... antiloplara gece yaklaşırken ses çıkarmamak için öyle ustaca gelir, öyle müthiş bir hamle yaparak avına saldırır ki hayran kalırsınız... bazen bu sinsiligini bozar ama leopar tamamen farklı bir strateji ile ortalıkta kaos yaratarak bir o yana bir bu yana koşarak ve tuhaf sesiyle haykırarak karanlıkta tamamen kulaklarına güvenmek zorunda olan antiloplar arasında arbedeye sebep olur... sonra aniden durarak avının panik içinde tuzaga düşmesini bekler. Televizyonda görünce yüzüne bakmaya doyulamayan, en estetik canlılardan biridir leopar.

 
to Top of Page