Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Motosiklet Tutkusu
Motosiklet Resimleri
Mercedes SLR
SLR Resimleri
SLR Resimleri-2
Aston Martin
Aston Martin-2
Aston Martin-3
Ferrari
Ferrari Resimleri
Audi
Audi Resimleri
BMW
BMW Resimleri
Koenigsegg
Koenigsegg Resimleri
Porsche
Porsche Resimleri
Karışık Markalar
Cip Resimleri
Konsept Arabalar
Bugatti Veyron
Yolların kralı 0403
Dia Show Arabalar
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

 

Gerek görüntü bakımından gerek sahip olduğu teknolojik üstünlük bakımından en çok sevdiğimiz spor arabalardan biri de Aston Martin'dir... bu arabalar henüz daha üç beş yıl öncesine kadar dikkatimizi o kadar çekmemişti... DBS modeli piyasaya çıkınca arabadaki gizli meziyetler ortaya çıkmaya başladı... bu araba sanki araba değilde bir isviçre saati gibi... en kücük detaylarına varana kadar kullanılan teknik, iç ve dış dizaynda uygulanan simetrik çizgi hatları uyum içinde arabaya öylesine oturmuş ki, otomobil tarihinde bugüne kadar hiç alışık olmadığımız bir trend çıkmış ortaya, bazı arbalar vardır ki önü çok güzel ama malesef arka lambaları uymamış... özellikle BMW 'de çok rastlanır bunlara... bazı arbalar da, dışardan çok güzel ancak iç tasarımda akıl almaz çirkinlikler göze çarpar... bu iki temel faktörü uyum içinde bir arada birleştiren araba bu işte... üstelik canavar gibi güçlü, bazı modellerin motor gücü 300 ila 500 pk arasında değişiyor.

Aston Martin, ilk defa 1913 yılında Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kuruldu. Şirket daha sonra 1947'de David Brown Engineering Limited tarafından satın alındı. Sayfanın alt kısmında yer alan resimde gördügünüz 2009 yılı için tasarlanmış bir konsept modeli aynı zamanda çağın en ileri teknolojik sistemleriyle donatılmış... esas klasik Aston Martin DBS modelini bundan sonra ki sayfalarda görebilirsiniz... üstteki resim de bizim üzerinde durduğumuz DBS modelinin iç görüntüsü.

Resime bakılınca genelde siyah renklerin hakim olduğu, biraz agresif ama, son derece genç ve dinamik bir ortamı vurgulayan çizgi hatları arabanın kimlere vaya kimler için dizayn edildiğini ön plana çıkarıyor... şimdi bu arabaya uzaktan şöyle bir bakacak olursak, direksiyon arkasında evli çoluk çocuk sahibi bir sürücü düşünemeyiz... bu arabanın içinde olsa olsa kariyer sahibi aynı zamanda işinde gücünde son derece başarılı genç bir erkek yada bayan oturuyor olabilir... birde doktor, avukat, yada sanatçı, veya zengin tayfasından bir elit tabaka sakinleri oturuyor olabilir... tam aksine arabanın içinde... kravatlı takım elbiseyle bir iş adamı yada kazağın kolları dirseklere kadar sıvalı 18-20 yaşlarında genç bir delikanlıyı kesinlikle bu arabanın içinde düşünemeyiz.

Arabası neyse, sahibi de odur sloğanı devreye girer bu tablo için ... en azından Avrupa ve Amerika'daki araba üreticileri bu anlayışla piyasalara hakim olmak isterler... orta çapta bir üretici arabayı tasarlamadan önce bir yıl, iki yıl o model için piyasanın nabzını yoklar, gerekli araştırmalar yapar... hatta bu süreç daha uzun sürebilir... en sonunda bir konsept model yaratarak araba fuarlarında o arabayı halkın beğenisine sunarlar, neticede başarılı bir model olacaksa ancak seri üretime geçerler... araba piyasalarında esas izlenen trend bu şekilde devam eder... aslında halkın satın alma gücü paralelinde yada satın alıcı kitlesinin ekonomik beklentileri doğrultusunda araba modelleri piyasalarda yeni sahiplerine ulaşabilir.

 
to Top of Page