Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Motosiklet Tutkusu
Motosiklet Resimleri
Mercedes SLR
SLR Resimleri
SLR Resimleri-2
Aston Martin
Aston Martin-2
Aston Martin-3
Ferrari
Ferrari Resimleri
Audi
Audi Resimleri
BMW
BMW Resimleri
Koenigsegg
Koenigsegg Resimleri
Porsche
Porsche Resimleri
Karışık Markalar
Cip Resimleri
Konsept Arabalar
Bugatti Veyron
Yolların kralı 0403
Dia Show Arabalar
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
 

   

Ferrari 430

 

Ferrari 430

Ferrari, dünyada önde gelen spor otomobil markaları arasında bir italyan orijinalidir...  2001 Formula-1 yarışlarında sezon şampiyonu olup dünyaya bir kez daha adından bahsettirmiştir, hatta kimileri için Ferrari olmadan bir Formula yarışı düşünülemez, direksiyonda birde Michael Schumacher oturuyorsa fotoğraf tamamdır... hayatımızda duyabileceğimiz en güzal spor arabası sesine sahiptir bu araba. Daha çok zengin kitlesine üretilen pahalı otomobilleriyle dünya piyasalarına ancak belirli bir düzeyde iştirak eden firmanın son yıllarda üretim kapasistesinde önemli ölçüde artış gözlenmiştir. 

Ferrari tarihinde bugüne kadar 70'den fazla model üretildi, ilk Formula-1 yarışlarını 1951 yılında kazanan firmanın bütün arabalarında At resmi sembol olarak kullanıldığı için Alman otomobil fabrikalarıyla yıldızı bir türlü barışmadı, aslında Porsche firması At resmini ilk defa sembol olarak kullanmıştı, At resmi o dönemlerde Stuttgart şehrinin sembolü olarak biliniyordu. 

Ferrari, kırmızı renkle adeta özdeşleşen bir markadır, bu güzel arabayı Magnum isminde bir televiyon dizisinden de tanıyoruz ayrıca... özellikle o dizinin sayesinde 308 GTS modeli 70'lí ve 80'li yıllarda çok yoğun ilgi gördü... daha sonra o modeli 328 GTS takip etti... Ferrari marka arabaları Alman oto yollarında görmek başka bir zevktir... yol güzel, araba güzeldir... BMW, Mercedes, Porsche'ların cirit attığı Alman otoyolunda siz sakin sakin ilerlerken 4 tanesinin birden yarıştığına sahit olabilirsiniz bazen.

Sayı olarak italya'dan daha çok Almanya'da satılan bazı modellerini zaman zaman istanbul'da da görmek mümkündür... boğaz köprüsüne yakın bir yerde siz yorgun argın arabanızın içinde kuyrukta beklerken o muhteşem Ferrari gürültüsüyle apar topar yolunuzu birden kesip ağır abi triplerine giren, aynı anda sizin bulunduğunuz şerite müsade almadan burnunu sokan... bir de yan koltukta güzel bir bayan oturuyorsa, " adama bak, bu tipte ne biçim kadını götürüyor " şeklinde bir sağda'ki şeritten kaba sözcüklere maruz kalan...  bazende sonradan görmelerin geyik muhabbetine konu olan arabadır ne yazıkki... araba son derece güzeldir, onun bir suçu yoktur... ancak bazı sürücüler bu güzelim arabanın harcı değildir.

Ferrari bilindiği gibi otomobillerinde modifikasyonlara da izin veren bir firmadir... hatta Avrupanın birçok ülkesinde sırf Ferrari modifikasyonuyla ugraşan firmalar vardır... bunlardan bazılarında hem replika üretilir, hemde motor gücünde bazı performansı artıran yöntemlere yeniliklere gidilir, bu ne kadar gereklidir orası tartışılır ama, asıl karşı oldukları bir Amerikan arabası, yada lpg taktırılmış bir Testarossa gibi imaj zedeleyici modifikasyonlardır, yoksa gücü 500 beygire çıkartılmış bir 360 Modena'ya hayır diyebileceklerini zannetmiyorum. Ferrari otomobilleri 1923 yılında Enzo Ferrari isminde bir italyan mühendisin zengin bir aile ile ortaklaşa kurdukları fakrikanın adıdır... son yıllarda piyasaya sürülen Enzo modeli bu sebeple kurucusunun adını taşımaktadır.

 

to Top of Page