Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Tibet'te Bağımsızlık
Somali Korsanları
Dünya Ülkeleri
Almanya
Hollanda
Amsterdam
İngiltere
Japonya
Çin Halk Cumhuriyeti
Amerika
Fransa
Sudan
Şehir Resimleri
Uydu-Uzay Resimleri
Dünyanın 7 Harikası
Gezilecek Yerler
Tabiat Resimleri
Doğa ve Manzara
Deniz Resimleri
Manzara Resimleri
Leopar Resimleri
Hayvan Posterleri
Hayvan Resimleri
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
         

Prinses Maxima

 

Rijksmuseum

 

Rotterdam

 

Amsterdam

Hollanda,

Nüfusu yaklaşık 16 milyon, yüzölçümü 43.000 kilometrekare topraklardan oluşan Hollanda, monarşik kraliyet ama, parlementer sistemle yönetilen bir avrupa ülkesidir, toprakları "genelde" deniz seviyesinden aşağıda yeraldığı için, yeraltı su seviyesi çok yüksektedir, o yüzdendir ki yüzeysel sulama yapılmaz, toprak altı sulama yaygınlaşmıştır. Hollanda'nın hemen hemen yarısı  kanallarla kuşatılmış olması  yer altı su seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlamak içindir. Su seviyesi düşünce, kapaklar açılır su yükseltilir fakat bunun üstüne aşırı yağmur gelirse şehir ve kasabaların su baskınlarına maruz kalmamaları için bir de su geri pompalanır. Toprak altı sulama ve iklimin elverişli olması sayesinde çimenler hep yeşildir, böylece inekler hergün taze ot yiyip günde iki kez süt verirler. Nüfusun yaklaşık yüzde 27'si rooms katolik, yüzde 16'sı protestan, ve geri kalan nüfus ise, müslüman, karışık yada yerel dinlere mensuptur. Yeldeğirmenleri, lale soğanları, kaşar peynirleri, ABN-Amro gibi, ING gibi, dev finansal şirketleriyle ünlüdür Holanda.

Bu konuyu biraz açalım: özgürlüğün ve özgür olmanın ekmek ve su'dan daha kıymetli olduğu ender ülkeler arasında yer alan bu ülkenin geçmişine şöyle bir göz atacak olursak bazı ilginç gözlemlerde bulunabiliriz, coğrafi olarak Avrupa tarihine yön veren Alman (Germen), Fransız ve Ingiliz imparatorluklarının arasına şıkışmış küçük bir ülkedir, tarihi boyunca bu üç dev ülkenin savaşları arasında var olma mücadelesi vermiş, etliye sütlüye karışmamış ama geri planda da dünyanın en büyük somürge imparatorluklarından birini oluşturup deniz ticaretinde lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Avrupanın sanat ve düşünce hayatına yön veren akımlara yataklık etmiştir... öyle'ki ülkelerini insa edecek toprakları bile yokken, denizi doldurup kendi "polder model" dedikleri ülkelerini yaratmışlardır. Kendilerini çevreleyen iktidar ve egemenlik peşindeki üc imparatorlugun arasında hayatta kalabilmek için her görüşe, her kesime saygı ve toleransın gösterildiği, "bana karışmadığınız sürece sizinle gül gibi geçiniriz, neden olmasın" gibi bir mantıkla herkese mavi boncuk veren bir politika gütmüşlerdir... ticari kafaları gelişmiştir yani, bu faktörler Hollandalı'ları diğer kuzey Avrupa halklarına göre daha toleranslı ve pratik düşünebilen insanlar haline getirmiştir.

Temmuzda montla gezdiğiniz, havanın saat 22'de karardığı, kocaman bulutlarıyla gökyüzünü izlemenin pek bir zevkli olduğu, muhteşem tren ağına sahip, bünyesinde tek yokuş barındırmayan, arabaların sizi metrelerce önceden görüp durmasıyla dumura uğradığınız, "buyrun siz geçin" dediğinizde "burası yaya geçidi geçsenize" diye azar işittiğiniz,.. saat 18.00 itibari ile her yerin kapandığı, bir saat sonrasında en kalabalık sokakların bile bomboş hale geldiği, her yerde Türklerin karşınıza çıktığı güzel memlekettir Hollanda, ancak uyum saglama dedikleri, "entegrasyona" engel oluyor gerekçesiyle Türkçe anadili derslerini ilkokullardan tamamen kaldırmişlardır, ayni zamanda Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak için'midir bilmem ama, hiçbir şeye benzemeyen, her defasında eurovision şarkı yarışmasına 12 puan veren ülkedir. Avrupa'nın en süper demokrasisi değildir malesef... sağ iktidarı başlarına getiren halk, şimdi de çeremesini çekmektedir... entegrasyon'dan "asimilasyon" anlayan bir sağ iktidar vardır bu ülkede... azınlık dillerinin konuşulmasından korkar, Hollandaca dışında dil konuşulunca, konuşanları ya turist yada bölücü yerine koyarlar... televizyon'daki hemen her program ingilizcedir, buna rağmen nüfusunun önemli bir bölümünün konuştuğu diller sanki hiç yoktur.  

Bir de yetiştirdikleri "lale soğanlarının" satışından elde ettikleri kazanç bir zamanlar Türkiye'nin milli gelirinden daha fazla olduğu iddia edilirdi.., ama şimdi ise senelik milli hasılat konusunda ülkemiz Hollanda'yı geride bırakmıştır... (2007 itibariyle, Hollada'nın gayri safi milli hasılatı 610 milyar dollar'dı... tabi bu rakamı 16 milyonluk nüfusa bölerseniz  kişi başına düşen milli gelirin sonucunu elde etmiş olursunuz. Türkiye'de ise durum farklıdır... 2007 itibariyla 659 milyar dollar şeklinde hesaplanan milli gelirimiz, 70 küsür milyon nüfusa dağılmaktadır... böylece iki ülke arasındaki refah seviyesi ortaya çıkmış olur). Neyse biz tekrar konumuza dönelim, Hollanda lalecilik endüstrisini Türk'lerden aldıklarını saklamayan ve hatta vefa göstermek için yetiştirdikleri siyah lale'ye Atatürk lalesi adını veren bir ülkedir. Diğer taraftan

Hollanda dışındaki her olaya üstüne vazifeymiş gibi taraf olup, bunu insan hakları kılıfına sokan, ama iş kendi ülkesine gelince sokakta yabancı dille konuşulduğunu duymaktan bile rahatsız olan insanları, ve bunlara destek veren politikacıları barındıran bir ülkedir... toleranslı  ve özgur bir ülke oldugu hem doğru hem yanlıştır, aslında toplumun tepeden tırnağa kurallarla donatıldığı, hukuk ülkesinden ziyade, kanun ve kurallar ülkesidir Hollanda... diğer ülkelere göre özgürlük konusunda bayağı fark atar belki ama bu Hollanda'nın tarihinden gelen hayatta kalma çabasından kaynaklanır.

Günümüz için bakacak olursak bu pragmatik yanlarını daha iyi anlayabiliriz... finans sistemi ülkenin en güçlü alanlarından biridir, paradan para kazanabilecek bir sistem oluşturmuşlardır. Doğal kaynakları hemen hemen sıfırken - petrolleri dahi yokken "Shell"gibi dünyanın en büyük petrol şirketlerinden birine sahip olmuşlardır, elektronik alanında da söz sahibidirler, örneğin "philips" gibi.. bu pratiklik'leri, siyasal ve sosyal yapılarına da yansımıştır, geçmişten gelen hayatta kalabilme yetenekleri ülkenin düşünce yapısında önemli bir etken oluşturmuştur, uyuşturucu serbestligi de bu konudan bakınca gayet açıklık kazanır, sistemi tehlikeye düşürecek her seyi gözlemleyip, bir yolunu bulup o şeyleri sistem içine alarak legalize etme konusunda üstlerine yoktur aslında. Böylece sosyal devlet yapılarının ayakta kalıp gelişebilmesini sağlamışlardır, bana kalırsa Hollanda dünyada devrim yapilabilecek en son ülkedir, ne yapar eder bir yolunu bulup o devrimi sistem içinde kanunlaşıtrıp, zararsız bir konuma getirirler".

Tabi bu anlattıklarım Hollanda'yı cennet bir vatan yapmıyor... yıllarca didinip ulaştıkları bu sosyal düzen günümüz Hollandalı'larının biraz pasifleşmesine sebep olmuştur, o çok ünlü Avrupalı'ların pratik zeka özürlülüğünü burada da gözlemleyebilirsiniz, o eski pratik milletten hala izler görseniz de geriye pek bir şey kalmamıştır bence, sistemin rahatlığı ve herkese sağlanan refah düzeyi, toplumsal sınıflar arasındaki aşırılıkları çok kültürlü sosyal ve humanist devlet kavrami üzerinde ortak bir düzeye getirmiştir neredeyse, çok çaba göstermeden de hayatta kalabilir ve zengin bir sosyal devletin size sağladıgı olanaklardan kolayca yararlanabilirsiniz... Hollanda'da ne aşiri zengin, ne de aşiri fakir olabilirsiniz, inşaat işçisi de rahat bir gelirle mustakil villa da oturabiliyor, üniversite profesöru'de, gerçi bu cok kültürlü sosyal devlet sistemleri'nin son yıllarda, özellikle Euro'nun devreye girmesinin ve 9 Eylül'ün ardından, biraz çatırdamaya başladığınıda söyleyebiliriz, göçmen problemi, terör olayları, Avrupa'daki ekonomik durgunluk, sağ akımların yükselişe geçmesi, Avrupa birliği'nin genişlemesinin yarattığı problemler gibi, Avrupa'nın karşilastığı sorunlara Hollanda devleti sisteminin yetersiz kaldıgı söylenebilir, demokratik sosyal devlet yapılarından ödun vermeden bu problemleri nasıl çözebileceklerini kendileri de bilmiyor gibi geliyor bana.

 

Dünyaca ünlü Hollanda'lı ressam Rembrandt'ın 1600'lü yıllarda yapmış olduğu eseri " De Nachtwacht " 

to Top of Page