Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

Antalya

Antalya, Türkiyede yaşanacak nadir şehirlerden biridir, hem büyük şehrin olanaklarını hemde canınız kaçmak istediğinde denize gitme özgürlüğünü verebilir... Türkiye deki turizmin başkentidir, nerdeyse tüm ülkeye fakir turist gelmesine rağmen Antalya sunduğu seçeneklerle zengin turistleri'de çekmesini bilir... kendi halindeliği had safhada bulunan, ne olursa olsun görülmeye değer bir memleket, Türkiye'nin güneyi dendiğinde artık akla gelen ilk isim olmuştur Antalya. Yaz aylarında orta büyüklükte bir Anadolu şehrinin nüfusu kadar insan topluluğu var bu şehirde. Antalya’da her şey bir emir komuta zinciri dahilinde yürüyor...

Acaip bir trafik yoğunluğu olan, ofansif araba kullanma meraklısı şoförlerin cirit attığı yer, yıllar öncesine göre güzelliğine güzellik katmış, güzel şehir Antalya. Aslında çok daha popüler ve çok daha güzel olabilecek potansiyele sahip Antalya, şehir merkezinin içinden denize girilebilen nadir şehirlerdendir, şehrin iki yakasından da denize girebilir, falezlerin üstündeki şehri seyrederek yüzebilirsiniz, yatırımlara ne kadar olumlu cevap verebildiğini "beach park" projesiyle göstermiştir... yinede sendeki deniz yok başka yerde... bak ne diyorum, Marmaris'te, Bodrum'da bile yok... çok içlerine kadar gidip görmemekle birlikte kıyı şeridi son derece düzgündür, bir çok şehre göre temiz ve bakımlıdır, hatta yeni yapılan bazı üst geçitleri yürüyen merdivenli olup epey bir öndedir onca kentimizden, mutlaka gezilesi görülesi bir keyif diyarıdır Antalya.

Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma hizmetleri konusundaki en önemli projesi olan ‘Akıllı Kart’ sistemi hayata geçti... sistem hizmete girdiğinde artık para ile ulaşımın yerini kart sistemli taşıma sistemi alacak. Yetkililer Akıllı Kart sisteminin bütün dünyada uygulandığını hatırlatarak bugüne kadar gelinen süreçte ihalenin gerçekleştirildiğini ve yıllık 2 milyon 540 bin YTL bedel ödemeyi taahhüt eden firmanın ihaleyi kazandığını söylüyorlar... ayrıca 36 haftalık uygulama çalışmasını ardından sistemin hizmete girdiği açıklandı. Akıllı Kart’ın para yerine kart taşıma sistemini hayata geçirileceği belirtilirken, sistemde otobüsün nereden kalktığını, nereye gideceğini, hangi durağa ne zaman yaklaşacağını görebileceksiniz.

Yani bir anlamda araç takip sistemi oluşturulacak. Böylece toplu taşıma esnafı ulaşım saatlerine rivayet edecek, sürücülerin denetimi sağlanacak. Aynı zamanda yolcuların yoğun olduğu 10 durakta akıllı durak sistemi yapılacak... dünya'nın belli başlı şehirlerinin güzelliklerini canlı olarak gösterebilmek amacıyla, Antalya' nın bazı noktalarına uzaktan yönetilebilen hareketli kameralar yerleştirildi.  Antalya çok güzel bir şehir ama tek üzücü nokta, esnaf camiası dükkanlarına Türkçe kelimeler yazma konusunda biraz duyarlı olsa. Türkiye'nin birçok şehrinde olduğu gibi İngilizce kelimeler burda da göze batıyor... hatta bazende biraz abartılmış vaziyette. Turizmde son iki yılda 60 bin yeni yatak devreye girdi, bu arada yeni yapılanlarla birlikte Antalya civarındaki beş yıldızlı otel sayısı da 200'e çıktı.

 

to Top of Page