Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

 

 Bodrum, 

Tertemiz plajlarıyla, gece hayatıyla son yıllarda büyük bir turizm patlaması yaşayan Mugla ilimizin şirin bir ilçesidir Bodrum, tatil yörelerinde kışın 25 bine kadar düşen nüfusu, yaz aylarında bir milyona kadar yaklaşıyor. Türkiye gibi stresli bir ülkede dogu-batı ve kuzey-güney eksenlerinde her 500 kilometrede bir Bodrum bulunması aslında ülke insanını kendisine getirecektir. Çeşmenin öne sürülmesiyle o eski popüleritesiyle gelen aşırı ve kuru kalabalıktan bu sene kurtulmaya çalışan ve genelde Eylül ayında gerçek Bodrum ve tatil sevenleri ağırlayan cennet beldemiz.

Nasıl takılıyorsan kendine göre bir mekan burası, ve nasıl istersen öyle eğlenebilceğin, gerektiğinde en sessizinden ve doğal ortamından kafa dinleyebileceğin bir yer, son yıllarda yaz turizminin hareketli tatil beldesi Bodrum, milat'tan önce 370 yıllarında en parlak dönemlerini yaşamıştır, o zamanki adıyla "Halikarnassos"  bugün ki adıyla Bodrum, esas Karya ev Leleg'ler zamanında yerleşim alanı olmaya başlamış, Karya bölgesinin başkenti o zamanlar ""Mylaas"tı şimdiki adıyla Milas, Bodrum'u m.ö. 353 yıllarında buraya taşımıştır. Daha sonra da Bodrum m.ö. 193 yıllarında Romalı'ların eline geçmiştir.

Bodrum, coğrafi olarak Mugla iline 115 kilometre uzaklıktadır, ilçenin kıyı şeridi uzunluğu 190 kilometre'ye yaklaşmaktadır. Bodrum'un yıllık turizm gelirleri aslında küçümsenmeyecek kadar önemlidir, senelik gayri safi milli hasılası hesaplandığında bütün kusurları gözardı edilebilecek bir turizm beldesidir. Gün içinde yapılabilecek aktivite seçeneklerinin çokluğu bakımından bir numara olan tatil beldemizdir. Ama yinede bazı insanların tatil psikolojisi, Bodrum'un havasını bozuyor malesef, çünkü 365 günün yorgunluğu, öfkesi, stresi burada atılmak isteniyor ve ardından eleştiri diz boyu... senin bir suçun yok güzel Bodrumum.

Herkesin hayatında, herkesin gençliğinin kıyısında köşesinde bir yer elde etmiş Muğla'nın şirin tatil beldesi Bodrum, tüm dünyada bilinen Turizm merkezlerinden biridir, şu an sanki herkesin orada olduğu bir yer. Bodrum'un plaka numaras'ı 48'dir, bembeyaz bir huzur tarlasıdır Bodrum. Evleri neden beyazdır diye düşünürdüm hep, tabi olaya birazcık mantık çerçevesinden bakarsak malum, Bodrum sıcak bir memleket, yaz günü sen evi renkli bir boyayla boyarsan güneşi iyice emecek, hele bir de siyaha boyanmış bir evi düşünün, evin içinde ikamet etmek mümkün olmayacaktır belkide işte nacizane görüşüm budur ki, estetik sebebinin yanında bunun muhendislik açıklamasıda böyle olsa gerek.

                                                                                                                                                                                   

to Top of Page