Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
          

 

 

 

 

 

 

 

Alanya,

Turkiye'de temiz kumsal, gece hayatı, taşkınlık, diskotek, Hollanda'lı, Alman, ingiliz turistler denildi'mi, akla ilk olarak Alanya gelir. Antalya'nın 120 km doğusunda, Manavgat'a 50 kilometre uzaklıkta bulunan lüks markalar diyarı Alanya'mız aynı zamanda çesitli aktifitelerin yapıldığı şirin bir memlekettir... yaklaşık 100 bin civarında olan nüfusuyla, Alanya aslında il olma statüsünü çoktan haketmiştir, kesin veriler olmamakla birlikte bugüne kadar Alanya'da yabancılara satılan gayrimenkul sayısının 18 bin civarında olduğu bilinmektedir. Bunların başında Almanlar ilk sırayı, ingılizler ikinci sırayı, ve Norveç'liler üçüncü sırayı almaktadır, ancak bazılarına göre Alanya'nın son zamanlarda tamamen Rus kökenli turistlere teslim edildiği iddia edilir... diğer taraftan bu tür söylentilere vatandaşlar tepkisini: "o kadar'da değil, ne var bunda, abartmayalım olayı, hani bundan 15-20 yıl önce "ülkemize turist gelsin, turizmde patlama olsun" şeklinde dile getiriyorlar... Alanya Türk olduğunuzu söylemediğiniz sürece Türk muamelesi görmeyeceğiniz, bazende son derece pahalı bir tatil beldesidir, fakat ne yazıkki bazı mekanlarda Türkler'e 2 avro'ya satılan bir bardak bira, yabancılara 5-6 avro'ya satılmaktadır. Bu yüzden yabancılar'da işin kolayını bulmuşlar, içecek ısmarlayacakaları zaman, "lütfen bana bir bardak içecek alırmısınız" şeklinde orada bulunan Türk vatandaşlardan rica ediyorlar.

Her yerde olduğu gibi bu güzelim şehirde'de bazen dikkatli olunması gerekir, bazı yerleri acaip pahalıdır, bir kere restoran'ların önünden hiç ilgilenmiyormuş gibi yürümek lazımdır, yoksa önünüzü kesip elinize yapışan bir sürü garson çıkar etraftan... ha bazıları yeni taktik geliştirmiş: " I don't say anything" diyolar, o ayrı konu, bazıları da ağzında bir diş çöpü ile geziyor, yani "kusura bakma ben daha yeni kalktım sofradan" dercesine, hiç birşey olmamış gibi yoluna devam ediyor, zaten fiyatlar bir turiste bizim ülkemizi aratmıyor dedirtecek derecede pahalıdır, belki ikinci içki beleşe gelebilir, yani pazarlama yöntemi kimi yerlerde bu şekildedir, ha bazı yerler vardır ki yavşamadan iyi olabilen garsonları... hatta bar sahipleri sokakta kalmayın diye yasak olduğu halde istediğiniz kadar açık tutarlar barı, ayrıca istediğiniz taşkınlığı yapmanıza da izin verirler. Son olarak da geceleri ipsiz, sapsız herif kaynayan sahilinden uzak durulmalıdır, zaten belli bir saat'ten sonra o tarafta yürüyen turist kalmaz, ancak otele gidemeyecek kadar sarhoş olanları bulunur, böyle yerlerden özellikle küçük çocukların uzak tutulmasına dikkat edilmelidir. Diğer taraftan,

Alanya bir başkadır, kimini ağlatır kimini güldürür, bu güzel şehirde onlarca güzel kızın kolunda yurdumuzun kurnaz delikanlılarını görmek mümkündür, diğer taraftan, tatile bir arkadaş gurubuyla gidilecekse eğer, Alanya mutlaka uğranılacak ilk duraklardan biri olmalıdır. Alanya'nın tadına, ancak ve ancak kalabalık bir arkadaş gurubuyla varılabilir. Bir de "akdeniz akşamlarında" bahsedilen akşamlar, aslında Alanya'nın akşamlarıdır, o eşsiz akşamlarda, usul, usul ve dikkatli gezilmelidir her karış yerini. Alanya öyle bir ilçedir'ki, ayrıca Türkiye'de öyle iller vardır ki, onlar il ise Alanya metropol, Alanya ilçe ise onlar kasaba olmalıdır.

Bu sitenin bütün hakları saklıdır - Copyright © 2008 - 2017 gezmek.org

to Top of Page