Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Ankara Resimleri
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

 

 

        

 

 

 

 

 

 

 

Ankara,

Tarih boyunca birçok uygarlıklara ev sahipliği yapan Ankara 4 milyon nüfusuyla yurdumuzun başkentidir, 13 Ekim 1923'de Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni kalbi burada atmaya başlamıştır. Zamanla Frigyalı'lar Lidyalı'lar ve Persler'in yaşadığı kent'in tarihi geçmişi esasında Hatti uyğarlığındaki bronz devrine kadar uzanır. Ancak m.ö. 2000'li yıllarında Hititli'ler Ankara ve bölgesinın hakimi konumuna gelmişlerdir. Hititli'ler zamanında Kentin merkezinde ilk yerleşmenin Ankara kalesi yakınlarında olduğu tahmin edilmektedir. Ankara ismi, tarih boyunca pek çok değişik isimlele anılmıştır, örneğin Ankora, Ankır, Amüdiye, Engür, Ancora, Angaras gibi isimlerle anıldığı belgelerle kanıtlanmıştır. Ankara coğrafi konumu itibariyle Türkiye''nin doğusundan batısından ve güneyinden uzanan tren yolu ağının keşiştiği noktada bulunmaktadır, iklimi genellikle yağışlı ılıman Karadeniz iklimine benzer, kış mevsimleri soğuk ve karlı geçer, yaz aylarında ise sıcak ve kuraktır.

Yeni yapılan uluslararası havalimani esenboğa, kentin kuzeyinde yer almaktadır. Ankara, iç merkezlere doğru geniş caddeleriyle, hiper modern binalarıyla, şehirler arası otobüs terminali ile, çankaya köşkü, anıtkabir, ve büyük millet meclisiyle meşhurdur, ülkemiz genelinde öğrenci ve memurlar şehri olarak bilinen Ankara'da, çok sayıda arkeolojik alanlar ve tarihi eserlerin sergilendiği müzeler bulunur, etnografya müzesi, anadolu medenıyetleri müzesi, kurtuluş savaşı müzesi ve cumhuriyet müzesi en çok ziyaret edilen müzeler arasındadır. Ankara aslında tanımlaması oldukça basit bir şehirdir. Istanbul gibi kozmopolitanlığa sahip değildir ve başkent olduğu için buna sahip olmak zorunda da değildir, altyapısı ve yolları istanbul'dan daha düzenli bir şehirdir, bulvarları'nın ferah ve geniş olması Ankara için çok avantajlıdır. istanbul'da gökdelenler dışında hiç görmediğimiz, devasa banka ve bakanlık binalarının bulunduğu, kesinlikle Türkiye'nin en düzenli ve en temiz otogarına sahiptir.

Deniz olmamasından dolayı, insana ait her duygunun çok daha gerçek yaşandığı, deniz özlemenin tadını yaşatan şehirdir Ankara. Kargaşa olmamasından dolayı hayata daha kolay adepte olabilen, aşırı zengin ve yoksul olmamasından dolayı insanlarının daha geçimli ve uyumlu olduğu, Istanbula nazaran semtlerine daha kolay ulaşılabilen göç almamasından dolayı halkının bozulmadığı, sokaklarının ve havasının temiz olduğu hemşerilik muhabbetinin en yoğun yaşandığı şehirlerden biridir. Işin güzel yanı da Ankara'lının başkentli gibi, modern Türk halkı gibi, saygıyla ve sevgiyle yaşamasıdır. Metro'da beklerken geçilmesi yasak olan biri çizgiyi geçmişse, her haliyle belli eder ki, o kişi Ankaralı değildir, güzel konuşan, güzel giyinen, güzel düşünen, saygılı, sevgi dolu insanların yaşadığı şehridir Ankara. Gerçek hayat ve dünyaya göre daha ütopik kalmış, bir nevi tatil sitesi ve yahut film platosunu andıran bır şehirdir, her yerde kamu binaları vardır, başkent olduğunu her fırsatta hatırlatır insana, ama son dönemlerde ne yazıkki biraz su problemleri yaşamaktadır.

Bu yıl uçakla dış ülkeye giderken yeni yapılan esenboğa havalimanı terminalini çok beğendik, tek kelimeyle süper, gerçekten mükemmel olmuş, terminalin mimari ihtişamı Avrupalı'lara örnek olabilecek düzeyde, yakışır benim güzel ülkeme... gerçi bu kadar lüks olamsa bile, büyüklük bakımından Avrupa'da esenboğa'yı beş defa içine alabilecek havalimanları var, o ayrı konu. Şehirler arası otobüs terminali bınasında bazı eksikler gördük, örneğin cafetaryalar, oturma salonları daha düzgün ve geniş olabilirdi, gece saat 12'den sonra otubüslerini kaçıran yolcular, sabahlara kadar beton banklara uzanmış yatıyorlar, kısacası teşkilat eksikliği var otogarda, ayrıca otobüslerin park halinde bekletildiği terras kısımları, oldukça dar tasarlanmış, gelen otobüsler bir biri arkasına gereksiz yere kuyrukta bekletiliyor, böyle dev mekanlarda büyük vasıtalar hiç zorluk çekmeden hareket edebilmelidir.Türkiye'de doğalgaz ile ısınmanın en yaygın olduğu şehirlerden biridir burası, istanbul gibi büyük ve görkemli değildir kendi içindeki güzellikleri ama, onları bulabilmek için de naif olmak ve yaşamak gerekiyor, büyük beklentiler ve arayışlar içinde olmak yerine Ankara'ya gerekli yatırımları yaparak en kısa zamanda su ve konut problemlerini çözmek gerekiyor.

Anitkabir
 
to Top of Page