Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Tibet'te Bağımsızlık
Somali Korsanları
Dünya Ülkeleri
Almanya
Hollanda
İngiltere
Japonya
Çin Halk Cumhuriyeti
Amerika
Fransa
Sudan
Şehir Resimleri
Uydu-Uzay Resimleri
Dünyanın 7 Harikası
Gezilecek Yerler
Tabiat Resimleri
Doğa ve Manzara
Deniz Resimleri
Manzara Resimleri
Leopar Resimleri
Hayvan Posterleri
Hayvan Resimleri
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
         

Las VeGas

 

Las VeGas gece

 

Las VeGas caddeleri

 

Dallas

Amerika,

Amerika, kuzey ve güney topraklarından oluşan yaklaşık 600 milyon insanın yaşadığı, ayrıca onlarca ülkeyi bünyesinde barındıran iki büyük kıtanın bütünüdür, kuzey bölgesi, bugün ki Amerika Birleşik Devletleri dediğimiz topraklarda neredeyse 72 milletten 280 milyon insan yaşamaktadır, yüzölçümü 9 milyon 600 bin kilometre karedir. Alaska ve Hawai'de bünyesinde olmak üzere 50 ulus ve eyaletten oluşan federal cumhuriyet statusüne sahip ülke, başkanlık ve senato sistemiye yönetilir. Başkenti Washington'dur. ayrıca iki ayrı okyanuslar'da yer alan. bu ülkeye bağlı onlarca ada yine Amerika'nın eğemenliği altındadır. Nüfus itibarıyla Amerika Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın üçüncü büyük ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ABD'nin, sınır komşuları kuzeyde Kanada, güneyde Meksiko'dur, doğusunda da karibik adaları yer almaktadır, ayrıca eyalet konumunda olan Alaska'da büyük ve küçük Dimode adaları, Rusya ya çok yakındır

Ülkenin her bir yanında birçok yöresinde büyük şehirler, metropoller bulunmasına rağmen, Amerika'nın ekonomik açıdan can damarı hiç kuşkusuz New York kentidir. Amerikanın tarihi geçmişi çok eskilere dayanır, kıta'nın büyük kesimlerinde, ta milat'tan önce 4 bin yıllara kadar uzanan yerleşimin olduğu yapılan kazılardan kesinlik kazanmıştır, ancak 16'cı yüzyıldan sonra Amerika gerçek anlamıyla Avrupalılar tarafından keşfedilmiş, daha doğrusu istilaya uğramıştır, ancak kıta'yı ilk önce keşfedenin gerçekten kim olduğu tartışma konusudur.

1600'lü yıllarda İspanya'lılar, Portekiz'ler, Fransız'lar, Hollandalı'lar, İngilizler, kıtada söz sahibi olamaya başlayınca kıta'nın yerli halkı kızıldereli'ler ve Avrupalı'lar arsında yoğun savaşlar, itilaflar oluşmaya başlamıştır. 1754-1763 yıllarında Fransız ve Hint asıllı halk arasında savaşlar çıkınca, şimdiki "Büyük Brittanya" olan İngilizler'le, Fransızlar, kıtaya tamamen hakim olmaya başlamışlar. Fakat İngilizler toprakların en büyük kısmına eğemen olmuşlardır, daha sonra kölelik devri, köle çalıştırma ve köle ticareti uzun yıllar, hatta asırlar boyu devam edince Amerika'yı bu günlere taşıyan, kalkındıran en büyük etken küresel ticaret ve kölelik devri olmuştur.

Amerika hiç kuşkusuz bütün dünyanın ticaret merkezidir, senelik 14 trilyon dolar milli gelire sahib olan ülkenin sadece savunma bütcesi yılda bir buçuk trilyon'dur, yani orduya harcanan para bizim ülkemizin toplam senelik milli gelirinin neredeyse iki katıdır, yıllık ciro'so 200 milyar dolar olan korkunç firmalar vardır bu ülkede, büyük şirketlerin hemen hepsi özel sektöre dayalı kurumlardır, devletin sermaye ortaklığı hiç yok denecek kadar azdır, otomotif sanayi, madencilik, petrol, uzay araştırmaları, savunma sanayi, hatta uçak fabrikalarına varana kadar, hepsi özel sektörün elindedir. Amerika, kimilerine göre kıtaya Amerika ismini veren Martin Waldseemuller adlı Alman haritacıdır, ancak İtalyan bir denizci olan Amerigo Vespucci kıtaya adını verdiği bir gercektir.

Amerika, bir nevi yakınlarınızdan biri oraya yaşamaya gittiğinde kendi ülkenizden çok  farklı görmeye başladığınız topraklar bütünüdür, büyük kıtadır, uzaktır, okyanuslar aşılmalıdır gidebilmek, varabilmek için, "yok" yoktur bu ülkede, bekleyniz var ise şayet, uzaklık sorun yaratmaya başlar, ancak özlem mesafeleri daraltır. Amerika bir rüya topraklarıdır, hatta kimi zaman kabus toprağa dönüşür. Bir parçanız bu rüyada, diğer adıyla bu kabusta yaşıyor ise, Amerika sizden bir yer haline gelir, Amerikalı'lar değil de , sizden birileri Amerikayı gerçek kılar ancak.

Günlük yaşamda " beş " ana sözcük ve kavramların geçerli olduğu bir ülkedir burası: 

-Biri: "Business", yani ticaret demek... ikincisi: "Money" para demek... haşa "Allah" kelimesinden daha fazla telaffuz edilen kelimeler bunlar...üçüncüsü: "Freedom" özgürlük... yani kimse bana dokunmasın mantığı...ve diğerleri: Güç ve Karizma'dır... Amerika'da yaşayan bir fert, bu ülkenin "beş şartını" bilmiyorsa hiç heves etmesin orda yaşamak için... aksi halde hüsrana uğrar...

Diğer taraftan imkansızların başarıldığı bilim ve teknoloji alanlarında hayal gücünü zorlayan buluşların yapıldığı bir ülkedir burası, olduğu yerden kalkan uçaklara, sinek sesinden daha az gürültü yapan askeri helikopterlere kadar, duvarın arkasında insanları görebilen lazer silahlarına kadar buluşlar yapılır, "yok" yoktur bu ülkede, "High Tech" yüksek teknoloji, bu ülkenin olmazsa olmazlarından biridir, bütün dünyanın beyin gücü burada'dır. California yöresinde yer alan Los Angeles kenti zenginlerin en yoğun oldugu bölgedir, gökdelenlere pek müsade edilmez burada, genişlik bakımından İstanbul'u iki defa içine alabilecek, özellikle elit tabakanın yaşadığı bir kent'tir. Ülkenin en büyük şehirleri arasında yine New York, San Francısco, Houston, San Diago, Dallas, Atlanta, Detroit, Miami, Chicago, Florida bölgesi yer almaktadır. Örneğin sadece Las Vegas kenti, yılda 35 milyon turist ağırlamaktadır, özellikle gece hayatı ve kumarhaneler bu kente yılda 20 milyar dolar gelir getirmektedir. George Washington'ların, Kennedy'lerin, Henry Carter'lerin ülkesidir Amerika. 
                                                

to Top of Page