Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
      

 

 

 

 

 

 

 

Kuşadası,

Kuşadası güneşin en güzel doğduğu yerlerden bir tanesidir, bulunduğu yer itibariyle oldukça güzel bir alana sahip tatil merkezidir. Yumuşak iklimi, lüks otelleri, temiz kumsalıyla, turistlerin gözde mekanlarından biridir. Kuşadası toplam 20 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahiptir, bu güzel beldenin aslında anlatılacak birçok özellikleri vardır, örneğin "Ladie Beach" Kadınlar plajı, Aslan Burnu, "love beach" Kara ova, ilyasağa, Tavşanburnu yakınlarında, yer yer kayalık kumsallar göze çarpar, ayrıca yörenin engebeli tepelerden oluşan manzarası büyüleyci niteliktedir. Kuşadasına 12 kilometre mesafede bulunan kirazlı koyu gerçekten görmeye değer bir beldedir. Kuşadasında sabah kahvaltısı yapmak çok ayrı bir zevktir, sabahleyin ötüşen kuşların cıvıltısı hafiften esen rüzgar, daha önce hiç tatmadığınız peynirin, zeytinin tadı yanında bir bardak çay da varsa, kahvaltının fotografı tamamdır...

Kuşadası ilk Türk mimarisiyle 17'ci yüzyılda tanışmış, dönemin Aydın valisi Oğuz Mehmet paşa, Kus adasına ilk kulliye ve çeşmeleri yaptırmış, tabi bunların yanırsıra hamamlar, kervansaraylar ve camiler de inşa ettırmiştir. O zamanki dönemlerde daha çok venedik'ten gelen italyan malları Kuşadasında pazarlanmış, sonra da kentin ticari cazibesi tüm ege bölgesine yayılmaya başlamış, dolaysıyla Kuşadası, ülkemizde turizmin canlandığı ilk bölgelerden biridir, ilçenin etrafında bir çok yerleşim yapılmamış adaların bulunduğu bilinmektedir, ayrıca jeopolitik konumu bakımından Turkiye'nin en önemli yerlerinden biri olduğu rivayet edilir. Kaz dağlarından gelen hava akımı nedeniyle Turkiye'nin Ayvalık'tan sonra oksijen bakımından en zengin bölgesinden biridir.Kuşadası, İzmire yaklaşık iki saat mesafede bulunan 48 bin nüfuslu, Aydın'a bağlı bir ilçedir, Meryem Ana'ya yakınlığı sayesinde, Turkiye’de turizmin ilk başladığı yerlerden bir tanesidir. Yaz dönemlerinde oldukça kalabalık bir sezon yaşamaktadır, zenginlerin Turkiye sosyeteleri'nin en cok uğrak verdiği mekanlardan biridir, tarihi eserlerinin yanırsıra pahalı restoranları cafeterya'ları diskotek'leriyle, akuapark'larıyla meşhurdur, bunlardan bir tanesi, Adaland parkı, ilçenin 4 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Ayrıca türistlerin yoğun ilgi gösterdikleri yerlerden bir tanesidir. Gezmek, dinlenmek, eğlenmek icin yola çıkılacaksa, kuşadası gidilmeye, görülmeye değer bir yerdir.

Buradaki betonlaşma, yozlaşma, Turkiyenin diğer bölgelerine nazaran daha azdır, yazlık evleri oldukça pahalı, yerli yabancı çok sayıda zenginlerin tatil geçirdiği ender yerlerden bir tanesi, her sene yaz sezonu devasa turist gemileri uğrar buraya. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nin turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulunun bazı bölüm ve sınıfları bu ilçede bulunmaktadır, ayrıca Türkiye'de sistemli olarak turizm hareketlerinin başladığı ilk yerlerden bir tanesidir, esnafın şık giyinmesi ve bu kültürün bir akım haline gelmesi, ilçe için son derece sevindirici bir gelişmedir, bunun sebebinin gemilerle gelen zengin turistlerden kaynaklandığını düşünmek mümkündür, yada ortalıkta o kadar çok halıcı ve kuyumcu var ki, dogal olarak genellemenin yüzdesini artıyor. Kuşadası tatil anlaşıyı içinde bolca yüzmek isteyenlere tavsiye edilecek bir mekan değildir malesef, çünkü çok yoğsun ve kaya parçaları var denizde.

 

to Top of Page