Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Yolkaya köyü
Dursun Peçinkaya
Köy Halkı
Yolkayaköyü Resimler
Yolkayaköyü Video
Forum Yolkayaköyü
Çakraz Ziyaretçiler
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
         

Sivas meydanı

 

Sivas genel görünüm

 

Kangal köpeği

 

Çifte minare

Sivas,

Sivas, bazen kendini bilmez şuursuz insanların tabir ettıği gibi, kıytırık, yobazlar diyarı, yada öylesine sıradan bir şehir değildir... Sivas tam tersine ülkemizde bağımsızlık mücadelesini başlatan yiğitlerimizin diyarıdır... yiğidin harman olduğu, gözü kara, aynı zamanda son derece misafirperver insanların yaşadığı diyarın adıdır, ülkemizi karış karış gezen ozanların, santçıların, Aşık Veysel'lerin, Pir Sultan Abdal'ların, Erenlerin diyarıdır Sivas, ulu önder Atatürk öylesine gelmemiştir bu memlekete, köklü bir anadolu kültürüne, misafirperverlik geleneğine, halk şiirleri geleneğine sahiptir bu güzel memleket, ayrıca vatani görevini yapmakta olan güneydoğuya en çok asker gönderen illerimizden biridir. Sivas denilince akla hemen madımak oteli gelmemeli, birde madalyonun öteki yüzüne bakılmalı... çanakkale zaferi için yine en çok şehit veren illerimiz arasındadır Sivas. Bugün TRT'nin Halk Müziği arşiflerinde yer alan, 7 binden fazla müzik repertuarı arasında yüzlerce beste varsa yine Sivas yöresinden gelmektedir,

Dışarıda hakkında edinilen bilğiden çok farklıdır bu şehir... Sivas'a dışarıdan gelen birçok insanın Sivas hakkında sahip oldukları fikirlerle sonradan edindikleri fikirler bir birinden çok farklıdır. Fakat malesef ekonomik nedenlerle dışarıya en çok göç veren illerden biridir, evet bu doğrudur, ancak büyük şehirlere bu olgunun getirdiği yük oldukça ağırdır, sonradan göç edipte büyük şehirlere gerektiği düzeyde entegre olamama gerçeği, ve oranın yaşantısına adepte olmamanın getirdiği bilanço doğrudur.

Sivas, bazen kendini bilmez şuursuz insanların tabir ettıği gibi, kıytırık, yobazlar diyarı, ya da öylesine sıradan bir şehir değildir... Sivas tam tersine ülkemizde bağımsızlık mücadelesini başlatan yiğitlerimizin diyarıdır... yiğidin harman olduğu gözü kara, aynı zamanda son derece misafirperfer insanların yaşadığı diyarın adıdır, ülkemizi karış karış gezen ozanların, santçıların, aşık Veysel'lerin, pir sultan abdal'ların, erenlerin diyarıdır sivas, ulu önder Atatürk öylesine gelmemiştir bu memlekete, köklü bir anadolu kültürüne, misafirperverlik geleneğine, halk şiirleri geleneğine sahiptir bu güzel memleket, ayrıca vatani görevini yapmak için güneydoğuya en çok asker gönderen illerimizden biridir. Sivas denince akla hemen madımak oteli gelmemeli, birde madalyonun öteki yüzüne bakılmalı... çanakkale zaferi için yine en çok şehit veren illerimiz arasındadır Sivas. Bugün TRT'nin Halk Müziği arşiflerinde yer alan, 7 binden fazla müzik repertuarı arasında yüzlerce beste varsa yine Sivas yöresinden gelmektedir,Ancak dış ülkelere göç eden Sıvaslı'lar hakkında aynı fikiri yürütmek mümkün değildir, esasen bu göç verme dediğimiz fenomen bütün ülkemiz için aynıdır, büyük şehirlere göç verme yada büyük şehirlerden göç alma konusuna ülkemiz bazında yeteri kadar çözüm üretildiği söylenemez, malesef bazı platformlarda, medyada, halkımız, daha doğrusu aydınlarımız, köylü şehirli kavramları üzerinde geyik muhabbeti yaparken, "Varoşlar yada Kıyı semtler" gibi hiçte sevimli olmayan term'leri ortaya atarken nedense şehirde yaşayan yüzbinlerce insanın, büyük babasının veya büyük annesinin bir zamanlar köyden göç ettiği konusunu hiç gündeme getirmezler. Bu yüzden ülkemizde herhangi bir kent yada belde hakkında fikir beyan ederken, yaşanan olumsuz olaylarla o yöreyi özdeşleştirmek bence doğru bir yaklaşım değildir. Neyse biz konumuza geri dönelim...

Türkiye cumhuriyetinin temellerinin atıldığı önemli bir kent olan Sivas, toplam 794 000 il nüfusuyla içanadolu bölgesinde oldukça geniş topraklara sahiptir. Sivas'ın il merkezi nüfusu 270 bin civarındadır. Tarih boyunca Anadolu'da birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış Sivas'ın 16 ilçesi, 1245 köyü bulunmaktadır, şehirde 62 mahalle mevcuttur. Cumhuriyete giden yolda önemli kararların alındığı 2 Eylül 1919 günü Sivas'a gelen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 108 gün kaldığı Sivas, büyük önder'in de ifadesiyle 'Bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararların verildiği önemli bir kenttir" oldukça zorlu bir mücadelenin başlamasına öncülük eden büyük önderle birlikte yüce Türk milleti eylül 1919 Sivas Kongresi'nde şu kararları almıştır:

SİVAS KONGRESİ KARARLARI:
 1- Milli sınırlar içinde bulunan vatan parçaları bir bütündür, birbirinden ayrılamaz.
 2- Her türlü işgal ve müdahaleye karşı, millet birlik olarak kendisini müdafaa ve mukavemet edecektir.
 3- İstanbul hükümeti harici bir baskı karşısında memleketimizin herhangi bir parçasını terk mecburiyetinde kalırsa, vatının bağımsızlığını ve  bütünlüğünü temin edecek her türlü tedbir ve karar alınmıştır.
 4- Kuvâ-yı Millîye'yi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak temel prensiptir.
 5- Manda ve himâye kabul olunamaz.
 6- Milli İradeyi temsil etmek üzere millet meclisinin derhal toplanması mecburidir.
 7- Devletin bağımsızlık ve bütünlüğü saklı kalmak şartıyla topraklarımızı ele geçirmek isteği olmayan herhangi bir devletin ekonomik, teknik ve sanaî yardımlarını memnuniyetle karşılarız. Adaletli ve insancıl kaideleri ihtiva eden bir barışa kavuşulması da insanlığın selameti ve umumun huzuru adına millî emellerimizdendir.
 8- Aynı gaye ile milli vicdandan doğan cemiyetler "Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti" adı altında birleştirilmiştir.
 9- Mukaddes maksadı ve umumî teşkilatı idare için kongre tarafından. Bir heyeti Temsiliye seçilmiştir.

4-11 EYLÜL SİVAS KONGRESİ'NDE:
 * Bütün ulusal dernekler Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirildi.
 * Manda düşüncesi reddedilerek, ulusal bağımsızlık benimsendi.
 * Ulusal egemenliğin ve bağımsızlık ruhunun kalplerde sürekli yaşayacağı ve Anadolu'nun her türlü direnişe hazır olduğu bütün dünyaya duyuruldu.
 * Osmanlı mebuslar meclisinin açılmasına zemin hazırlandı ve Misak-ı Milli kararlarına öncülük etti.
 * Mustafa Kemal Paşa'nın başkanlığında seçilen 16 kişiden oluşan Temsilciler Kurulu siyasi mücadelenin yönetimini üstlendi.
 * Sivas Kongresi ve Temsilciler Kurulu, TBMM iktidarı ve Cumhuriyet rejimine geçişin kurumu oldu.
 * İrade-i Milliye Gazetesi çıkarıldı ve bu gazete ulusal mücadelenin yayın organı oldu.
 * Alınan kararlar, demokratik ve milli bir devletin habercisi oldu.
 * Yürekli bir şekilde alınan ve büyük bir azimle uygulanan bu kararlar sonucunda kesin bir zafer elde edildi ve bugün toprakalrında yaşadığımız demokratik, laik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu gerçekleştirildi.  

Yani Sivas Kongresi'nin gerçekleştirildiği bu süreçte, Türkiye Cumhuriyeti'nin de temelleri resmen atılmış oldu.

Sivas'ın ilçeleri; Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanhisar, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmralı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara'dır... kentin plaka numarısı 58'dir, yüzölçümü itibariyle Sivas, 28.488 kilometre kare ile Türkiye'de Konya'dan sonra ikinci büyük topraklara sahiptir. Genelde kıraç toprakların hakim olduğu alanlarda iklim yazın çok sıcak, kışın çok soğuk olur, diğer mevsimler ılıman, yağışlı yada yer yer karadeniz iklimini andırır. Dağlık, ormanlık bölgeler en çok Yıldızeli batı yöresinde Akdağlar, Tokat sınırlarına doğru yine ormanlık alanlar mevcuttur. Sıvas isminin eski yunanca Sebasteia'dan geldiği bilinmektedir, eski haritaların birçoğunda ayrıca Sebastos ismi göze çarpar, şehir onlar tarafından kurulmamış olsa da, esas kurucular Selcuklu'lardır, bilindiği gibi Sultan İzzettin Keykavus Sivas'ı 1220 yılında Selçuklu Devletinin başkenti yapmıştı. Gezilecek görülecek çok yerler vardır Sivas' ta... yaylalar, kaplıcalar, hamamlar, çermikler, aslında saymakla bitmez, şehirin kuzey batısında yer alan havalimanı, Türkiye'nin en uzun uçak pistine sahiptir, öte yandan şehir merkezinde yoğun altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Tarihi eserleriyle'de ünlüdür Sıvas, Gökmedrese, Çifte Minare, ve Sivas'ın tarihi kimliğini ortaya çıkaran nice kalıntılar vardır. Tarihin derinliklerine doğru bakılacak olursa, Yıldızeli, Argaz, Höyük ve çevresinde Kalkolitik Çağ, Maden Taş Devrirlerinde M.Ö. 5000-3500) ile Tunç Devri (M.Ö. 3000-1500) buluntuları elde edilmiştir. Sivas'ın esas yazılı tarihi M.Ö. 2000'li yıllar başlarında Hitit'lerle başlamaktadır. Ayrıca Lidya’lılar zamanında Kral Yolu yine Sivas'tan geçmektedir. Anadolu'daki Pers egemenliğinden sonra kurulan şehir devletlerinin zamanla Roma İmparatorluğuna bağlanması sonucu, önemli yol kavşağı üzerinde bulunan şimdiki şehir merkezinin iskan edildiği ve Sebasteia adını aldığı görülmekte veya ilin isminin Hitit Kavmi olan Sibasip adından geldiği gibi, Roma İmparatoru Aguste tarafından şehre yunancada şehir manasına gelen "Sebasteia" adının verildiği ve yine Selçuklular zamanında üç değirmen anlamına gelen "Sebast" kelimesinden geldiği rivayet edilmektedir. Sivas'ın, meşhur yemekleri: madımak, bulgur pilavı, etli pide, yayla çorbası, börek, dolma ve mantı türleri... ayrıca ülke genelinde ozanları, şiirleri, kangal köpekleriyle meşhurdur Sivas.   

Gezmek görmek için tavsiye edilecek yerler: 

Gezmek, görmek için:

         

Alışveriş yapmak için:

1-Sivas Buriciye Medresesi
2-Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

3-Şifaiye Medresesi

4-Gök Medrese

5-Çifte minareli Medrese

6-Sivas Kalesi

7-Balıklı kaplıca - Cilt hastalıkları için (Kangal ilçesinde)

8-Kevgür baba ve alabalık çifliği, Yolkaya Çakraz köyü

 

1-Park City yaşam merkezi
2-Bankalar caddesi ve yöresi

3-Kapalı Çarşı alışveriş merkezi

4-Perm kum alışveriş merkezi

5-Polat center alışveriş merkezi

6-Astoria alışveriş merkezi

7-İnönü bulvarı alışveriş merkezleri

8-Yimpaş alışveriş merkezi

 

                                              Bu sitenin bütün hakları saklıdır, izinsiz kopya alınamaz - Copyright © 2008-2016 gezmek.org                                 

to Top of Page