Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
         

Seyhan barajı 

 

Sabancı Camii 

 

Hilton oteli  

 

Camii meydanı 

 Adana, 

Çukurova Üniversitesi, yumurtalık petrol tesisleri, incirlik hava üssü ile tanınan Adana, Akdeniz bölgesinin doğusunda 35-38 kuzey enlemleri, 34-46 doğu boylamları arasında yer almaktadır, toplam 2 milyon 500 bin il nüfusu, 1 milyon 400 bin büyük şehir nüfusuyla ülkemizin en büyük şehirleri arasında yerini alır, ancak Bursa'dan sonra 4'cü mü, beşinci mi büyükşehir olduğu tartışma konusudur, fakat büyük bir şehir olduğu kesindir, kimi zaman Adana'yı metropol diye tanımlayanlar var, oysa metropol tanımı nüfusu 10 milyondan fazla olan şehirlere denir. Ülkemize çok sayıda sanatçı, doktor, avukat, mühendis kazandıran bu güzel ilimiz ayrıca otomobil plaka numarası 01 karizmasına sahiptir. Kentin tarihi geçmişi milat' tan önce 3000 yıllara kadar uzanmaktadır.

Çoğunluğu çukurova'da olmak üzere Adana'da toplam 217.562 hektar sulak arazi mevcuttur, ilin toplam yüzölçümü 17 bin 253 kilometre karedir. Bölgenin ticaret merkezi sayılan, ayrıca zengin bir tarihe, kültüre sahip olan Adana, Hitit'ler zamanında Seyhan nehrinin iki yakasında kurulmuştur. Adana bilindiği gibi Baku Ceyhan Tiflis petrol boru hattının son durağı olan Yumurtalık ilçesine yakınlığı dolaysıyla geleceği istihtam açısından oldukça parlaktır, ülke çapında leziz kebabı, çalışkan insanları ile tanınan bu güzel kent ayrıca Turkiye'de en uzun köprüye, İstanbul'dan sonra da 6 minareli ikinci camiiye sahiptir.                                                                                                        

Bildiğim kadarıyla camii'nin yapım masraflarının büyük bir kısmını Sabancı gurubu finans etmisti. Kendine has geleneksel giyim tarzları, şalvar, beyaz spor ayakkabı, sıcak kanlı insanlarınların memleketi olan Adana çukurova denince pamuk, narenciye, karpuz, elma bahçeleri gelir, yani kısaca akla gelebilecek bütün meyve ve sebzelerin yetiştirilmesi mümkündür çukurovanın bereketli topraklarında... yaz mevsimlerinde zaman zaman kavurucu sıcak günlerin yaşandığı Adana'nın,112 km uzağında yeralan Pozantı ilçesi, aynı zamanda yayla özellikleri de taşımaktadır. Toros'ların eteğinde, etrafı ormanlarla çevrili cok sayıda yerleşim merkezleri vardır. NATO'nun İncirlik Hava Üssü, Adana il merkezinin yaklaşık 12 kilometre doğusundadır, ve onun yakınında Şakirpaşa Uluslararası Havalimaı yer almaktadır. Mesafe olarak Tarsus Adanaya 30 km, Adana-İskenderun 128 km, Adana-Mut 231 km ve Adana-Silifke 170 kılometredir. Şehir merkezinin denizden yüksekliği 23 metredir, kentin 46 belediyesi, 550 köyü bulunmaktadır.

Adana'nın

İlçeleri: Feke, Ceyhan, Kadirli, Karaisalı, Kozan, Karataş, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli, Yumurtalık, Düziçi, Yüreğir, Aladağ, İmamoğlu, Seyhan, Bahçe. Komşu iller : kuzeyinde Kayseri, doğusunda Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep, batısında Niğde ve Mersin illeri yer alıyor.    

Adana'da gezmek görmek için tavsiye edilecek yerler: 

Alışveriş yapmak için:

   

Yürüyüş, temiz hava almak için:

   

Yiyecek içecek için:

1-M1Tepe alışveriş merkezi
2-
Carrefour alışveriş merkezi
3-
Adana Galleria
4-
Ziyapaşa bulvarı
5-
Gazipaşa bulvarı
6-
Atatürk bulvarı
7-
Küçüksaat

8-Metro sineması sokağı

 

1-Dilberler seki'si
2-Baraj yolu'ndaki yürüyüş parkuru
3-Atatürk Parkı
4-Merkez Parkı
5-Doğal Park,
ayrıca gezmek için Adana Arkeoloji Müzesi, Akyatan kuş cenneti.

 

 
1-Şiştim pizza/barajyolu
2-Tadım pizza/aski sokağı
3-My pizza/mado sokağı
4-Pizza house/m1 tepe alışveriş merkezi
5-İzmir kumru/mado sokağı
6-Truffy's road house/reşatbey
7-Waffle house/aski sokağı
8-Kaffa kahve evi/aski sokağı
9-Park cafe/dörtyol

 

                                                 Bu sitenin bütün hakları saklıdır - Copyright © 2008 - gezmek.org 

to Top of Page