Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

 

 

    

    

    

Erciyes

 

Kayseripark

 

Işık gösterişi

 

Hilton oteli

 Kayseri, 

Tarihi ipek yolunun buradan geçmesi sayesinde anadolu'da çok önemli bir ticaret merkezi konumunda olan Kayseri aslında şimdi de aynı konumdadır, yaklaşık 6000 yıllık bir kültür birikimine sahip olan bu güzel kent, içanadolu bölgesinde 3917 metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı 'nın kuzeyinde yer almaktadır. Son derece çalışkan, genç ve dinamik bir nüfus yapısına sahip olan Kayseri aynı zamanda sanat ve ticaret bakımından da yurdumuzun birçok kentine örnek olabilecek düzeydedir. Kayseri'nin büyükşehir nüfusu 670 bin, toplam il nüfusu 1 milyon 170 bin civarındadır, kentin deniz seviyesinden yüksekliği 1054 metredir. özellikle mantısı, sucuğu ve pastırması ile ünlü olan bu şehir ayrıca Türk mimarisinin güzel örnekleriyle doludur.

Mimar Sinan'nın memleketi olarak bilinen Kayseri, geniş, bakımlı caddeleriyle anadolu'nun ortasında muthiş bir şehir yapısına sahiptir, bu yıl iki kere gitmek nasip oldu, hemde izlenimlerim çok güzel geçti, caddeler çok temiz, yerleşim oldukça düzenli, şehire yaklaştığınız vakit yüksek yerlerden baktığınızda Erciyes'in eteklerinde sanayileşmiş kos kocaman bir şehir manzarası çıkıyor karşınıza, baktıkca bakasınız geliyor bu şehire... buranın insanlarının ticari zekasına hayran kalmamak mümkün değil, fakat ne yazıkki insanları kırmızı ışıkları pek sevmiyor gibi geldi bana, iki üç yerde kırmızıda durdum hemen kornaya bastılar, şehirin çevre yolları bazı yerlerde üç şeritli, örneğin Nevşehir yönünden geldiğinizde, malesef o çevre yolundan Erkilet havalimanı'na sadece bir yerden çıkış var, eğer o çıkış yolunu dalğınlıkla bir atlatırsanız yarım saat, belkide bir saat şehrin etrafında dolaşma riskiyle karşı karşıyasınız demektir, 

Felahiye Daha sonra Erkilet'e şehir içinden daha kolay gidildiğini gördüm, ayrıca yeni yapılan otogar çok hoşuma gitti. Kayseri tarih boyunca anadoluda önemli bir ticaret merkezidir, aslında bu olgu, şehirin ticari kabiliyetinin yüksek olmasından kaynaklanıyor, yazıya giriş yaparken de söylediğim gibi, birde eski ipek yolunun buradan geçmesinden kaynaklanan bazı etkenler vardır, bildiğiniz gibi 6400 kilometre uzunluğundaki ipek yolu Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan ticaret yolu olmaktan öte bölgeye olağanüstü bir tarihi kültürel zenginlik sunmaktaydı, yani Kayserin'in bugünki refah düzeyinin orta anadoluda ki diğer illere nazaran daha yüksek olmasında ipek yolunun etkisi büyüktür. Sanayi ve ticaret sektöründe hızla gelişen Kentin sosyo ekonomik önemi çevre iller için de son derece büyüktür, bu nedenle Kayserin'in çevre illerden zaman zaman göç alması doğal karşılanabilir. 

Daha doğrusu ticaretin ne demek olduğunu bu insanlar ta 2000 bin yıl önce kavramışlar. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilen Kayseri, Türkiye'nin en güzel iklimine sahiptir, yazın 30 derece sıcaklıkta bile nemsiz hava yüzünden hiç terlemeden gezme imkanınız olabilir, ayrıca çok sıcak olma durumunda şehrin dışlarında bağ evlerine doğru göç başlar, bağ evleri, kayısı ve dut ağaçlarıyla bezenmiş genellikle tek katlı yapılardır, ve gerçekten eski olanları taştan yapılmış, içleri en sıcak günlerde bile resmen soğuktur, ürgüp kapadokya ve yöresinde de aynı evlerden görebilirsiniz, Kayseri ayrıca ülkemizde en önde gelen üniversite'lerden birine sahiptir, neyse kayseri gezimizi burada noktalıyalım, yeri gelmişken birde kayseri yemeklerinden söz etmek istedim, kayseri'nin en meşhur yemekleri: Etli mantı, peynirli matı, yani (prov) mantısı, yağ mantısı, tepsi mantısı, su böreği, kıymalı börek, tandır böreği, katmer, açma börek, pekmez helvası ve un helvası.. bunlar kentin en leziz yemekleri arasındadır... ülkemizin cazibe merkezlerinden biri olan Kayseri ve çevresinde özellikle yaz aylarında kültür ve sanat etkinlikleri yapılmaktadır.

Kayserinin ilçeleri: Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, incesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talaz, Tomarsa, Yahyalı ve Yeşilhisar.

Komşu iller: Güneyde Adana, Güneybatıda Niğde,  Batıda Nevşehir, Kuzeybatıda Yozgat, Kuzeyde Sivas, ve Güneydogusunda Kahraman Maraş illeri yer almaktadır.

 Gezmek görmek için tavsiye edilecek yerler:                 

Gezmek görmek için:

   

Alışveriş yapmak için:

   

Yiyecek ve içecek:

1-Aladağlar, dağ turizmi için 
2-Yedigöller ve kapuzbaşı şelalesi

3-Baştepe, piknik alanları

4-Erciyes ve Ali dağı

5-
Melikgazi kültür merkezi, tiyatro için
6-
Volkanik kaplıca merkezi, Fizitürk

   

1-Kayseripark alışveriş merkezi
2-İpeksaray alışveriş merkezi

3-Kaserya alışveriş merkezi

4-Gima alışveriş merkezi

5-Almer alışveriş merkezi

                                                                      
 

1-Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, kebab
2-Baştepeler, kebab restoranı

3-
Kartal kavşağında, sadebad restoran
4-Yukarı Talas'da, seyir cafe
restoran
6-Doa tesisleri, Hisarcık yolunda

7-
Divan-pastanesi,-Kayseripark kavşağında

                                          Bu sitenin bütün hakları saklıdır - Copyright © 2008 - gezmek.org                                  

 
to Top of Page