Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

 

 

         

Mevlana Camii

 

Mevlana medrese

 

Mevlana müzesi

 

Mevlana türbe önü

  Konya, 

Çalışmaya, yaşamaya müsait olan, ' ne olursan ol, yine gel ' sözleri ile dünya'ya ün salmış Mevlana şehri Konya, ülkemizin güneybatısında yer almaktadır, yaklaşık 830 bin toplam nüfusu, 32 bin 257 kilometre kare yüzölçümü ile toprak genişliği bakımından Türkiye'nin en büyük ili olarak bilinen Konya'nın il merkezi nüfusu 742 bin civarındadır, ayrıca Konya nüfus bakımından Türkiye' nin 7'ci büyük ilidir. Akdenizin 250 kilometre uzağında olmasına rağmen deniz seviyesinden 1000 metre yükseklikte yer alan ilin toprakları yüzde 38’i ovalardan, yüzde 35’i dağlardan ve yüzde 27’si platolardan oluşmaktadır, Konya ve Ereğli ovaları ilin en geniş ovalarıdır. Bu ovalar Konya ve Ereğli arasında geniş düzlükler şeklinde uzanırlar. Roma imparatorluğu dönemlerinde ismi "İconium" olarak geçen Konya, ülkemizde köklü bir Türk-İslam kültürüne sahiptir. Dervişler, Mevlana Rumiler, Sultanlar şehri olarak bilinen Konya, aynı zamanda uzun yıllar Anadolu Selçuklu Devletine de başkentlik yapmıştır. Bilindiği gibi Türk'lerin Anadolu’ya yerleşmesi 1071’deki Malazgirt Savaşı’nın ardından hızlanmaya başladı, Selçuklu komutanı Kutalmışoğlu Süleyman Şah Anadolu’daki fetihleri batıya yayarak 1075'te İznik’i Bizans’tan aldı ve burayı başkent yaparak bağımsızlığını ilan etti.

Ülkenin hemen her yerinde imarethaneler vardı, buralarda yoksul halka, öğrencilere ve yolculara parasız yemek verilirdi, başlıca eğitim kurumları medreselerdi. Başta Konya, Sivas, Tokat ve Amasya olmak üzere birçok kent'te medreseler kurulmuştu. Darüşşifa denen hastaneler daha çok Konya, Sivas,Tokat, Amasya, Kayseri, ve Kastamonu gibi kent merkezlerinde yoğunlaşmıştı. Kent ve kasabaları birbirine bağlayan yollar üzerinde han ve kervansaray denen konaklama yerleri vardı, ulaşım ve ticaretin gelişmesine bağlı olarak bu tür konaklama yerlerinin sayısı gittikçe arttı, bu kurumların bütün giderleri vakıflarca karşılanırdı.

Anadolu Selçuklu'ları Konyada ticarete ve yol güvenliği konusuna büyük önem verdiler, kervan yollarının güvenliğinin sağlanmasına bağlı olarak Anadolu'da ticaret büyük ölçüde gelişti, bu arada Karadeniz ve Akdeniz'deki limanlar önemli bir dış ticaret merkezi durumuna geldiler, ticareti güvence altına alan devlet, karada haydutların, denizde korsanların saldırısına uğrayarak malları yağmalanan tüccarların zararlarını karşılıyordu, gerek yolculukları sırasında, gerekse kervansaray ve hanlarda konakladıklarında tüccar ve yolcuların güvenliği ve ihtiyaçları sağlanıyordu. Anadolu Selçukluları’nda özellikle dokumacılık çok gelişmişti, ayrıca Anadolu'nun çeşitli bölgelerindeki demir, bakır, gümüş gibi madenler işletiliyordu. Konya’nın başkent olduğu dönemde günümüzün önemli kentlerinden pek çoğu ortada yoktu. Konya, Anadolu’da kurulmuş en eski kentlerden biridir. Tarihi süreç içinde bir kentin yıldızınnın parladığı belirli anlar vardır, Konya için bu dönem ortaçağ’da olmuştur, ortaçağ’da “Selçuklu Aydınlığı” içinde Konya bir başkenttir, bu öyle bir başkent ki; nüfusu 50.000’nin üzerindedir, bu öyle bir başkent ki; dünyanın dört bir tarafından düşünür ve bilim insanlarının geldiği bir kent'tir, Konya’nın başkent olduğu yıllarda Avrupa’da birçok kent henüz kurulmamıştı, örneğin 13'ci yüz yılda Berlin adında bir kentin varlığından bile söz edilmezdí.

Konya her tafafı yemyeşil ağaçlarla donatılmış, geniş caddelere, düzgün kaldırımlara sahip büyük bir memleket konumunda, ancak Mevlana bölgesinin arka muhitleri gerçekten biraz bakımsız geldi bana, Konya'ya gelen turistler, yabancılar en çok o muhitlerden geçiyorlar, bana kalırsa Mevlana yakınlarındaki mahalle'ler daha düzgün olabilirdi, İsparta yönüne doğru giderken şehrin hemen çıkışında Alaeddin tepesi diye bir tepe var, ordan Konya'yı seyredince gerçekten etkilenmemek elde değil, oldukça ihtişamlı güzel bir şehir Konya, Türkiye'de en çok kütüphaneye sahip olan illlerden biridir, Konya halkı okumaya önem veriyor anlaşılan... ayrıca çok yardım sever insanları var, arabamız arıza yaptı akşama kadar bizimle birlikte yedek parça aramak için dolaştılar, insanlar bu kadar mı yardım sever, misafirperver olur, işte bu sorunun cevabı tam Konya'da...

Temiz, titizlikle hazırlanmış lezzetli yemekler var bu şehirde, restoranlarda en çok etli ekmek, kebab türleri, meyveli salata, soğuk taze ayran, pilav üstü kavurma bulabilirsiniz, birde börekleri var, bir tane daha vardı ama onun ismini unuttum şimdi, en çok o yemek hoşumuza gitmişti, içinde sebze türlerinin bol olduğu göveçe benzeyen bir yemekti o, ayrıca Konya'nın irmik helvası çok meşhur. Konya'nın yerine bakılacak olursa dümdüz bir alana kurulmuş, her tarafa doğru büyümeye müsait bir şehir burası, sanayi oldukça fazla, çalışkan insanları var, son model lüks arabalara biniyorlar, esnafın, iş adamlarının bol olduğu güzel şehir Konya, tarihine bakılacak olursa birçok medeniyetlerin gelmiş geçmiş olduğu harika bir şehir, ama mitolojik bir şehir değildir, Kayseri ve Bursa'ya nazaran daha az tarihi eserlere sahiptir.                                     

Konya'nın ilçeleri; Karatay, Meram, Selçuklu, Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadım, Kulu, Sarayönü, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhöyük ve Yunak.

Konya'da gezmek için tavsiye edilecek yerler:                                                                                                           

Gezmek, görmek için:

   

Alışveriş yapmak için:

   

Yiyecek içecek:

1-Mevlana kültür merkezi
2-Mevlana camii ve müzesi
3-Erkeoloji müzesi
4-Bolat örenleri
5-Selçuklu köşkü
6-Ak manastır
7-Çatal höyük
8-Alaeddin tepesi 
9-Klistra antik kenti

 

1-Afra alışveriş merkezi konya
2-M1 tepe alışveriş merkezi
3-Tesco Kipa alışveriş merkezi
4-Hobi alışveriş merkezi
5-Kule site alışveriş merkezi
6-Praktiker alışveriş merkezi
7-Uyum alışveriş merkezi
8-Real alışveriş merkezi
9-Adse alışveriş merkezi

 

1-Gold selçuk
2-Hanedan et lokantası
3-Opera restoran
4-Meram çamlıbel aile lokantası
5-Akyokuş ormaniçi restoran
6-Şifa lokantası
7-köşk konya mutfağı
8-Cansu alabalık tesisleri 
9-Şahin tepesi lokantası


                                                                                                                 

to Top of Page