Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Engelli Olmak
Korkunç Mantar
Karakter Analizleri
Hipnoz Nedir?
Beden Dili Nedir
11 Eylül'ün Sırları
Ahlak krizleri
Ah O Zor Günler
İzm ve ist' ler...
Yahudilik Nedir?
İmza ve El Yazıları
Mikro Hadiseler
Solak insanlar
Hayat Denklemi
Işıkla karanlık
Nezaket kuralları
Bunları Biliyormuyuz
Deprem Nedir?
Padişahla Vezir
Huzura giden yol
Çatlak Kova
Erkek Çocuk İsimleri
Kız Çocuk İsimleri
Burcumuz ne diyor
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

Nezaket Kuralları

 

Konuşmak bir ihtiyaçtır, konuşmasını bildiğimiz için değil, konuşabildiğimiz için konuşmak zorundayız, konuşabilenlerin içinden pek azı konuşmasını öğrenir ondan sonra konuşur, bunun için konuşmasını öğrenen kimselerin ölümü toplumda büyük bir boşluk yaratır, bu boşluğu bazıları uçurum şeklinde hisseder. Konuşmasını bilmeyen kimseler, ses yapan florans lambasına benzer, ışık bile olsalar o kulakları tırmalayan sesleri nedeniyle sönmesini tercih ederiz, gürültü işitmektense karanlıkta kalmaya razıyız...

Ruhun, iradenin, tevazunun ve üslubun hakkını vermeyenler nazik olamazlar... çoğu kalpler, dil kullanımında hassas olamayan kişiler tarafından kırılır... mevzu, makam ve muhataba göre nasıl bir üslup kullanılması gerektiğinden habersiz olan insanlar, gönül çamlarını ard arda devirdiklerini farkedemezler.

Sözlü veya yazılı dilde nezaketin ihlali, daha çok her akla gelen şeyi beyan etme sathiliğinden kaynaklanır, iç ve dış bütünlüğü, samimiyet önemsizdir demiyoruz, ancak pervasız bir üslubun da samimiyetle alakası yoktur, gelişigüzel beyanlarda bulunmaya alışmış bir insan, fıtratı bahane edemez, dobra dobra konuşmak için muhatabı tahkir etmeye gerek yoktur, kılı kırk yararcasına üsluba dikkat etmek ise, tam bir irade meselesidir... evet, "ahmağın kalbi dilinin ucunda, akıllının dili sinesinin en uç burcundadır".

Demek ki kalp dilin ucunda olmamalı, dil kalbin gerisinde olmalıdır, her doğruyu her yerde söylememek için dil, kafadan büyük gövdeden uzun olmamalı, kalbin emrinde olmalıdır. Gıybetten kaçınmak içinde bu gereklidir, çünkü bazen ağza gelen kusmuk gibi ifadeler yutulmazsa, iradenin hakkı verilmemiş olur, zehir zemberek gibi bu ifadeleri yutmak, gerçekten yiğitlik ister. "Dilin kemiği yoktur" denir, ama dizginlerin kalbin eline nasıl verildiği öğrenilebilir, ancak bundan sonra, dil şahlandıkça kalp dizginleri çeker, zaten bir süre sonra dil yatışır, irade ellerini beline koyar ve bir matador edasıyla başını sallayarak bu manzarayı seyreder.

Sohbetlerde münakaşa tuzağına düşmemek için de nezakete dikkat edilmelidir, muhatabımızın düşünceleri farklı olduğu için gereksiz tartışmalara girmenin hiç kimseye faydası olmaz, zihni modeller münakaşayla değil, müzakere ve musahebeyle değişir. Önemli olan, aklı ilzam etmek değil, gönlü tatmin etmektir... bu da ancak halis bir niyetle diyaloğu, başarılı ve zekice kontrol edip yönlendirmeye bağlıdır. Karşımızdakinin kalbine girmek istiyorsak, ihtilaflı noktaları öne çıkararak enaniyetini tahrik etmemeli, ortak noktalardan hareket etmenin yollarını aramalıyız. "Sana katılmıyorum" demektense, "Şu görüşünüze katılıyorum, bu hususta ise şöyle düşünüyorum" demek daha makul değil midir?

Tabii her insan nezaket gösterilmeye layık değildir, ima ve ironilerle, en azından sükutla, nezaketten anlamayanların ağızlarının payını vermek de bir inceliktir...

Nezaketsizliğin muhtemelen iki sebebi vardır, birincisi tecrübesizliktir, kime, neyi, nasıl beyan edeceğini bilmeyen insanlar, çoğu zaman samimi olamazlar, bunun açıklaması kolaydır, sağlıklı bir eğitim ve medya yoluyla, insanlarda iletişim ve nezaket şuurunu geliştirmek mümkündür. Sosyal münasebetlerde, örnek şahsiyetlerin davranış ve beyanlarına da dikkat çekmek, bu tecrübe ve hassasiyeti kazandırmaya yardımcı olabilir...

İkinci sebep gururdur, her diyalogda kendisini "buyurma", karşısındakini de "arz etme" makamında gören bir kişideki gariplik hemen sezilir, bu hiyerarşiyi kurmasını beceremeyince kullandığı tevazu taktiği de sakil kaçar, zira tevazuya niyet edilmez, mütevazi olunur, olmadan görünmeye çalışılırsa yapmacıklık doğar.

Başkalarını hor görme müptelası olan bir insan ise ne mütevazi olabilir ne de nazik, bu hastalıktan kurtulmak pek kolay değildir, zira gururun madeni kalp zaafıdır.

                                                                                                                                           

to Top of Page