Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
         

 

 

 

 

 

 

 

 Fethiye,

Gerek ölüdeniz manzarası bakımından gerek temiz kumsal ve ormanlık alanlar bakımından Türkiye'de eşine rastlanması mümkün olmayan bir tatil beldesi Fethiye. Akdeniz ve Egedeniz arasında yer alan Muğla ilimize bağlı 54000 nüfuslu bir ilçedir, yüzölçümü 3000 kilometrekaredir, Muğla il merkezine uzaklığı yaklaşık 130 kilometre'dir, ilçeye bağlı belde ve köylerle birlikte toplam nüfusu yaklaşık 105 bin civarındadır. Fethiye dünyaca ünlü bir tatil merkezidir, yurdumuz harikalarından biri sayılan ölüdeniz ise Fethiye ilçesine 12 km uzaklıkta yer alır, yamaç paraşütü başta olmak üzere hava sporlarının hemen hepsine ev sahipliği yapabilcek kapasisteye sahip ölüdenizin yakınlarında yer alan Baba Dağı'nın tepesinden süzülen paraşütler hiç eksik olmaz, günün belli saatlerinde kamyonetlerle dağın tepesine paraşütcü taşınır. Bu şirin beldeyi ziyatret eden yabancı uyruklu turistler arsında en çok Hollanda'lı Alman ve İngiliz'ler başı çeker.

Eğer hayatınızda bir kez bile olsa Türkuaz renkli denizin tadını çıkarmak istiyorsanız ölüdeniz gerçekten gidilesi görülesi bir yerdir, acaip büyüleyci bir atmosfer hakimdir o güzel kıyılarda, İngilizler "Dead sea" ya da "blue lagoon" derler buraya... Türkiye'de en temiz dondurmanın satıldığı yer, fakat küçük bir olumsuzluk vardır,.. ölüdeniz milli tabiat parkı içinde bulunan, ve buraya tüm özelliğini veren koydan sürekli kum çalanlar sayesinde, o berrak denize adım attığınız anda ağzınıza kadar gömülürsünüz, deniz fevkalade berraktır, gideceklere Haziran 15-25 arası ya da Eylül'ün ilk iki haftasında gitmeleri tavsiye edilir, turist popülasyonunda ingilizler halay başıdır.

Fethiye yöresinder sakin, huzurlu ve dingin bir tatil istiyorsanız, ölüdenize kesinlikle gidiniz, kalacak yer olarak her sene tercihimi oluşturan bu güzel belde yemek konusunda kumsal pide salonunu tavsiye ederim, adı her ne kadar pide salonu olsada, en lezzetli çipuraları, pideleri, ızgaraları, spagettileri ve pizzaları yiyebileceğiniz bir yerdir, mekan iki ahşap kattan oluşur, üst kısmı tamamen açıklıktır, çardakta asma üzümleri sallanır, siz çayınızı yudumlarken... yanlarda renk renk begonvillerle çevrilmiştir. Akşamları yiyecek, içecek sipariş ettikten sonra Türk sanat müziği eşliğinde hamakta sallanabilir, ya da çerezlere yumulabilirsiniz, kafa dinleyebileceğiniz, huzur bulacağınız, eşiniz çocuklarınız varsa, yada tam sizin kafanızda bir iki arkadaşınız da varmı gitmeniz ama mutlaka 12 adalar'a tekne turu almanız gereken cennet bir mekan, denizden renk renk deniz yıldızı ve bir dünya deniz kabuğu toplayabileceğiniz bir yerdir. Bu senede ruhumu dinlendireyim, paraşüte bineyim, gözüm güzellik görsün, kendimden geçeyim dedim ama olmadı.

Siz sakin bir kafayla o berrak sularda yüzerken, üşüten sulara sahip deniz tam üzerimden geçti diyorsunuz, yine geliyor, yakınlarda bir soğuk su akıntısı olduğu rivayet ediliyor. Zamanla restoranlar'da, cafeler'de, orda burda karşıma çıkan " ölüdeniz " posterlerine hep gıptayla bakmıştım, taa ki bundan 8 yıl öncesine kadar...kısa süreliğine bile olsa tatil için gittiğim Fethiye'de güzel günler geçirmiştim, ölüdeniz'i görmek için sabırsızlanıyordum...velhasıl görmek kısmet oldu... cennet varsa muhakkak böyle bir yer olmalı inancıyla uzandığım, sonrada şu paraşüt birazdan kafama çakılacak kaygısına rağmen gün boyu yaşadığım en huzurlu zaman dilimini bana hediye eden güzel mekan Fethiye.

 

to Top of Page