Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

Bursa,

Türkiye'de İstanbul, Ankara ve İzmir den sonra dördüncü büyük şehir ünvanına sahip olan Bursa, yaklaşık 2000 yıldan beri değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır, 2 milyon 400 bin büyükşehir nüfusuyla marmara bölgesinde yer alan kentin en önemli özelliklerinden biri bölgede sahip olduğu coğrafi ve stratejik konumu itıbarıyla birçok imparatorluk ve krallıklara başkentliği yapmasıdır, yapılan araştırmalar Bursa'nın 4000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Milat'tan önce 13'cü yüzyıllarda Bursa'ya ilk yerleşenler Bitin'ler ve Misler olmuştur, o dönemlerde Bitinya ve Misya kavimleri, komşuları olan Lidya ve Pers halkları ile büyük çatışmalara girdi, Türkiye kaynaklı tarih kitapları aslında bu zaman dilimindeki yaşanan süreçten pek detaylı bahsetmiyorlar, ama Avrupa kaynaklı kitaplar; yöre halkları arasında çıkan çatışma ve ayaklanmaların, Bursa'nın o zamanki kaderi ve geleceği açısından belirleyici olduğunu kabul etmekteler, daha doğrusu; yöredeki bütün kavimlerin bölgeye hakim olma istekleri Bursa'yı ele geçirme konusunda yoğunlaştı. Daha sonra Bursa milat'tan önce 546 yılında Pers eğemenliğine girince, Pers eğemenliği boyunca Bursa ve yöresindeki yönetimde Bitin'ler de söz hakkına sahip oldular, ancak yapılan anlaşmalar bozulunca kent milat'tan önce 328 yılında tekrar Bitinyalı'ların eline geçti. Kral Zipoetes döneminde daha da gelişen krallık, oğlu Nikomedes zamanında en güçlü dönemine girdi, ve 194 yılında Bitinya kralı Brousias kente kendı ismini vererek Bursa'yı resmen başkent olarak ilan etti, böylece Bursa hem Roma, hemde Bizans toparklarına dahil edilmiş oldu, yani Bursa isminin nereden geldiği öyküsü de esasen kral Brousias dönemine aittir, kent o zamanlar bile bölge açısından büyük bir stratejik öneme sahip olduğu buradan anlaşılıyor.

Bilindiği gibi Bursa daha sonra osmanlı imparatorluğu topraklarına dahil edilerek 1326 yılında Orhan bey tarafından başkent ilan edilmiştir. Bursa 1365'te Edirne'nin başkent oluşuna kadar başkent olma ünvanını korudu, aynı zamanda Istanbul'un fethine kadar Bursa osmanlı'nın en önemli merkezlerinde biri olma özelliğini korudu.

Bursa şimdi bile istanbul ve izmir'den sonra Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri olma özelliğini koruyor... nüfus, sanayi ve ticari açıdan son yıllarda hızla gelişen kentin kalkınma faliyetleri  Avrupa Birliği tarafından da yakından izlenmekte, bu çerçevede Avrupa Birliği ile Bursa Büyükşehir arsında kordinasyon merkezleri kuruldu, kentin sosyo ekonomik yapısına katkıda bulunmak amacıyla sağlanan mali kaynaklar hep olumlu yönde gelişmeler göstermektedir, gelişmelerin ülkemiz açısında da önemi büyüktür, fakat malesef Türkiye genelinde yoğun göç alan iller sıralamasında Bursa yine ilk sıralarda yer almaktadır. Uludağ'ın 35 kilometre kuzeyinde yer alan Bursa'nın ayrıca turizm gelirleri her geçen gün artış göstermektedir, kentin doğal güzelliği, tarihi eserleri, kültürel dokusu, camiileri, hanları, turistik mekanları her geçen yıl daha fazla turist akınına uğramaktadır, güneyinde yer alan uludağ ülkenin en gözde kış sporları merkezidir. Bursa ülkemizde otomobil ve tekstilin en yoğun ihracaat edildiği şehirlerden biridir, ayrıca ayakkabı, deri, ağaç ürünleri, mobilya ve beyaz eşya üreten iller arasında yine ilk sıralarda yerini alır. Bölgede yüzde 7.9 olan işsizlik oranı geçen yıl yüzde 6.8'e indi. Uludağ üniversitesi, 50 den fazla lise, modern tıp merkezleri, havalimani, türbeler, medreseler, eğlence ve alışveriş merkezlerine sahip olan Bursa'dan yetişen ünlü insanlar arsında: Sabiha Gökçen, Zeki Müren, Yıldırım Gürses, Celal Bayar, Behice Boran, Ibrahim Balaban gibi isimler yer alıyor.

Bursa'nın ilçeleri:

Nilüfer,Yıldırım, Osman Gazi, Büyük Orhan, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Kales, Kestel, Mudanya, Mustafa Kemal Paşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir'dir.  

Tavsiye edilecek yerler:  

Gezmek, görmek için:

    

Alışveriş yapmak için:

    

Yiyecek içecek:

1-Uludağ
2-Gölbaşı göleti
3-Oylat
4-Aksu köyü 
5-Ulucamii
6-Soğanlı botanik parkı 
7-Kültürpark 
8-Bursa hayvanat bahçesi
9-Su uçtu Şelalesi

    

1-Kapalı çarşı
2-Zafer plaza
3-Real alışveriş merkezi
4-İpekiş alışveriş merkezi
5-Nilifer alışveriş merkezi
6-Ikea Bursa alışveriş merkezi
7-Magazin outlet alışveriş merkezi
8-Espark  alışveriş merkezi
9-Korupark alışveriş merkezi

  

1-Akarsu Restaurant
3-Bursa Park Izgara
4-Clup Altın Ceylan
5-Çırağan Cafe
6-Diva Cafe Restaurant  
7-Ezgi Balık Restaurant

 8- Hacıoğlu lahmacun    

 

 
to Top of Page