Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Satanizme dikkat...
Ölüm Anında Neler...
İlkel Televizyonlar
Aya Gidildi mi?
Yıldırım gibi Şimşek
Renk Özellikleri
Fotoğraf Çekimi
Tek Hücreden İnsana
Masonluk Nedir
Deyyusu Ekber
Yobazlık
Gerçek Aydın Kimdir
Area 51
Dr. Mehmet Öz
Çocuklarda Cinsellik
Tarla Figürleri
Ateşli Silahlar
 Dia Show Silahlar
Silah Resimleri
Tüfekler
Tabancalar Tüfekler
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
         

Refleks makine'den

 

yakınplan "close up"

 

Dijital fotoğraf makinesi

 

Half full shot

Fotoğrafcılık nedir... iyi bir Fotoğraf nasıl çekilmelidir,

Bu sayfamızda fotoğraf çekmenin bazı püf noktalarına değinmeden önce, hani derler ya... "Bir resimde anlatılanlar, bin kelimeyle anlatılandan daha makbuldur"... önce fotoğraf ne demektir ona bir göz atalım:

Fotoğraf, bir görüntünün makineye yansıması değildir... tam tersine, bir yansımanın görüntüsüdür... yani eline makine alan herkes fotoğraf çekemez malesef.

Ancak dijital resim makinesi icad oldu mertlik bozuldu bakış açılarından konuyu daha sonra değişik boyutlarıyla ele almaya çalışacağız.

Fotoğraf nedir :

Fotoğraf tam anlamıyla ışıktan okuyabilme ışıktan yazabilme sanatıdır... yani resim karelerinde başröl, inşiyatif, tamamen ışığın elindedir... ancak fotoğraf çekimi sırasında makine ve bakış açısı işin temelini oluşturur.

Tıpkı bir çok teknikte olduğu gibi, fotoğraf da bir tür resimleme tekniğidir, mantık formülü olarak dolaylı yoldan düşünce, durum anlatımı ibaresini taşır, tıpkı yağlıboya, heykeltraş, grafik, ve sayre gibi, kendi içinde kendi kurallarına, biçim ve süreçlerine sahiptir, bilgi, alıcıya doğru anlatıcı'nın kıstasları çerçevesinden çıkar... alıcının kendi çerçevelerinden geçerek şekillenir, o esnada olabilecek değişimlerden, yanılmalardan, eksilme yada artmalardan etkilenmemek için alıcı, en az anlatıcı kadar, hatta anlatıcıdan daha açık olmalıdır... bu sebepten dolayı fotograf çoğu zaman anlaşılamayan bir dil, sanat, teknik, vs. olmuştur.

Bir fotoğraf pek çok amaçla çekilebilir, örneğin bir duyguyu, düşünceyi, bir olayı yada bir belgeyi görüntülemek için. Fotoğraf makinesi kendisinden söz etmez, sadece başklarını anlatır, ama iyi bir fotoğrafcı hem kendisinden hem başkalarından söz eder. Günümüzde fotograf, bir anlamda diger benzerlerine göre farklı bir yöntem kazanmıştır, ana çalışma biçimi ile formulleşebilen, kendine kendi içinde gelişebilen yeni bir yöntem oluşturmuştur. Sayısal yani dijital biçimde oluşan fotoğraf yine temel fotoğraf formülleri üzerine kurulu olmasından dolayı, tamamen farklı kaynaklarla oluşturulan fakat aynı yöntemleri ve ifadeleri kullanan bir şey olmuştur... ancak bu iki unsur birbirinden çok farklıdır.

Profesyonel Fotoğrafcılık mesleği dünyanın birçok ülkesinde yüksek meslekler sınıfına girer... yani bu mesleğin eğitimi akademik düzeydedir, profesyonel fotoğrafcı büyük ihtimalle güzel sanatlar yüksek okulundan mezun olmuştur.

Fotoğraf makinesınde neler oluyor, şimdi ona bir göz atalım:

Fotoğraf makinesinin ön tarafında ışığın giriş yaptıgı objektif yani göz.... ışığı süzgecinden geçiren "Diafragma" aracılığı ile bu bir nevi gözümüzün merceğine benzer, makineye giriş yapan ışığın yoğunluğu ayarlanır, bazı makinelerde bu "manuel" yani elle, bazılarında otomatik ayarlanır, ve onun hemen arkasında saniyenin 10 binde biri kadar kısa bir zaman diliminde açılıp kapanabilecek kadar hızlı hareket edebilen yuvarlak "Diafragma Kapısı" vardır... burası, içeriye giriş yapan ışığın makinenin içindeki karanlık odadaki filim şeridi izerine yansıma süresini kontrol eder...

Diafragma Kapısı aslında "Obscura" dediğimiz minicik bir odaya benzer, ışığın giriş yamasını çok kısa süreyle müsade eden mekanizmadır... ve son olarak "Penta Prisma" dediğimiz "Refleks Aynası" makineye giriş yapan ters güruntü karesini daha doğrusu boyutunu, bizim gözümüze düzeltilmiş şeklini aksettirir... düğmeye basmadan önce fotoğraf çekmediğiniz halde, manzaranın yada objenin ön izleme görütüsü bu kanladan gelir bize... ancak esas görüntüyü filim şeridine aksettiren mekanızma "Diafragma Kapısı "dır... ayna değildir. Bazı makinelerde iki ayrı kanal, bazılarında tek kanal vardır (SLR-single lens reflex)... yani hem ön izlemeyi, hemde ışığı filim şeridine aksettirme işlemi tek mercekten sağlanır.

 Bu yüzdenden klasik olan profesyonel fotoğraf makinelerine "Refleks Kamera" adı verilir, profesyonel fotoğrafcılık esas bu makinelerle yapılır, çünkü olayın içinde dijital makinelerde olduğu gibi sayısal "kamufile etme olayı" yoktur... ışıktan ne alırsa onu verir size.

Dijital kameralarda durum çok farklıdır... objektif yada mercek katmanalrı doğrudur... ancak ışık ayarları ve kaydedilen görüntü elektronik aşamalarda edit yapılarak yansıtılır size... dijital kelimesi tam anlamıyla hem elektronik hem sayısal demektir, makinenin elektronik hafızasına binlerce renk ve piksel kareleri yüklenmistir... olayda katma değeri vardır... yani kaç sayıda piksel yada algılama karesi verilmişse makineye, o orantıda görüntü yada netice alabilirsiniz... edit edilen abartılar ayrıca bir kenarda dursun. Bazen gereğinden az efekt bazende gereğinden çok fazla abartılar vardır dijital kamera'da, diğer taraftan çok pratik bir kamera dır, çabuktur hemde yüzlerce resim çekme, taşıma kapasistesine sahiptir... onu da göz ardı etmeyelim, hakkını yemeyelim dijital kamera'mızın.

Konuyu toparlayacak olursak, Dijital kamera: Hem çabuk hem pratik, hemde büyük resim formatları almak için uygun olan kamera dır... Refleks Aynalı Kamera'ya gelince: gerçek fotoğrafcılık bu makineyle yapılır, onun fotoğraf zevki başkadır.

Şimdi gelelim Fotoğraf nasıl çekilmeli sorusuna:

Gerçekten, çok güzel bir fotoğraf çekmek öyle sanıldığı gibi kolay iş değildir... evet düğünlerde, gezilerde yada ortamın pek uygun olmadığı mekanlarda kafadan, gözden, derme çatma resimler çekilir, ona bir sey diyemeyiz... hepimizin başındadır bu tür şeyler...

Güzel kaliteli anlamlı fotoğraflar çekmek için dikkat eilmesi gereken husular başlıca şunlardır:

1- Fotoğraf makinesini mümkün olduğu kadar titretmeden düz ve sabit tutmaya özen göstermek.

2- Fotoğraf gündüz çekiliyorsa ışığın geldiği yöne çok dikkat etmek, güneşle karşı karşıya gelmemeye özellikle dikkat etmek.

3- Çekim yapıldıktan sonra makine kapağını açmak fotoğrafın yanmasına neden olabilir.

4- Ayakta resim çeken bir yetişkin, çocuk yada çocuklardan resim alacaksa diz çöküp onların hizasına gelmeye özen göstersin, aksi halde çocukların kafası vücutlarından büyük gözükme ihtimali ortaya çıkar... ayni şey resmi çekilen her hangi bir obje için de söz konusu olabilir, burada mesafe çok önemli rol oynar.

5- Gurup resimlerinde herkesi aynı anda makineye baktırma kuralı yoktur... onları makineye baktırmadan resimlemek olaya daha ayrı canlılık katacaktır, aksi halde onlardan sadece biri makineye bakmış olsa bile resmi mahverder... tabi bu kural bazı ortamlarda tam tersine işler, bir futbol takımını sahada görüntülemek gerekecekse onlardan sadece bir tanesi başka yere bakması, resimi mahveder. Burada esas aranan ozellikler resimlenen ortamdaki kişi veya kişilerin oradaki yaşanan olaya iştirak etme ruhudur.

6- Hareket haline seyreden bir araç, araba yada yolda giden bir nesne varsa onlarla birlikte makineyi gezdirmek çok yanlıştır... harek halinde olsalar bile makinemizi sabitleyip fotoğraf karesi içinde onları yakalamak doğru olanıdır.

7- Tabiyat, manzara resimlerinde sabah yada öğleden sonraki saatler kaliteli resimler için en uygun olan zamanlardır, karşı ufuk çizgizi mümkün olduğu kadar resim karesinde biraz alt seviyelerde, kenara parelel olamsı resime daha ayrı bir güzellik katacaktır, özellikle deniz resimlerinde bu çizgi belirleyicidir.

8- Gözlük yada takılardan, yada arka plandan makineye doğru gelebilecek ışık kaynağının merceğimize doğru yönelmesine engel olmak.

9- Çekim yapıldıktan sonra, yada önce, makinenin elektromanyetik dalgaların yoğun olduğu alet yada ortamlardan uzak tutulması.

9- Çekim yapılmadan önce, yada sonra, makineyi aşırı ısı değişikliği olan ortamlardan uzaklaştırmak.

10- Potre resimlerinde 80 ila 105 santim uzaktan görüntü almak, ayrıca kişinin göz hizası fotoğraf karemizde, yatay orta çizgisinin biraz üstünde olması yeterlidir.

11- Havada yaşanan bir olayı, kuşları, yada bir uçağı görüntülemek için fotoğraf karemizin bir köşesinde bir ağaç yaprağı yada bir bina çatısından bir bölüm görüntülemek bize hem uzaklığı hemde ortamı daha düzgün anlatacaktır. Aynı şey balkondan aşağı doğru alınan bir görüntüye balkondan da bir kısmını katmak olayı daha gerçekci anlatır, balkonda korkulukları çok yakın almamak şartıyla.

12- Yüksek bina yada bir küle, veya bir kolon, stün gibi doğası gereğı dik durması icab eden nesneleri görüntülemek için illaki bizde onları fotoğraf karemizde dik görüntülemeye çalışmayalım, mühim olan onları doğal haliyle görüntülemekdir, aksi halde biz onları dik görüntülemeye çalışırken çevre dengeleri resimde tamamen bozuk çıkacaktır, önemli olan onları kabul edilir bir düzeyde doğal halini görüntülemektir.                                                                                                                                

 

 
to Top of Page