Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Türkiye gündemi
İstanbul
Ankara
Antalya
Alanya
Bodrum
Çeşme
Fethiye
Marmaris
Kuşadası
Eğirdir
Kayseri
Adana
İzmir
Bursa
Eskişehir
Konya
Sivas
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

 

 

      

 

 

 

 

 

İzmir,                              

İzmir, eski ismiyle Smyrna, Türkiye'nin batı kıyısında yaklaşık 4 milyonluk nüfusuyla ülkemizin hem üçüncü büyük kenti, hemde turizmin cazibe merkezlerinden biri olarak yerini alır. Ayrıca Türkiye'de düzenlenen uluslararası fuarlara da ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin ana merkezi daha çok ege denizinine açılan İzmir körfezi sahil şeridi üzerinde yer alırken, ülkemizde İstanbul'dan sonra ikinci büyük liman şehri konumunda olan İzmir'de ayrıca Türkiye'nin üçüncü büyük havalimanı bulunmaktadır. İstanbul ve Denizli dahil olmak üzere, Türkiye'nin birçok şehirlerine tren bağlantıları vardır. İzmir'in tarihçesine kısaca bir göz atacak olursak eski ismi Smyrna olan bir hükümdarlık o civarda millattan önce 11'ci yüzyıllarda yerleşik durumdaydı... Smyrna hükümdarlığının Frig eğemenliğinde adeta bir koloni kenti olarak gelişen İzmir, milattan önce 7'ci yüzyılında ayrıca bir İyon Şehri oldu. Daha sonra 575 yılında Lidyalı'ların eline geçince kent büyük zarar gördü. Ve sonra 545 yılında Pers ordusu tarafından saldırıya uğrayınca kent yeniden yıkılmıştı. En sonunda 330 yılında Büyük İskender tarafından yeniden onarılan kent milattan sonra 7'ci yüzyılda Arap'ların istilasına uğradı. Daha sonra Selçuklu'ların eline geçen kenti 1079 yılında Bizanslı'lar devraldı.

1415 yılından birinci dünya savaşına kadar osmanlı imparatorluğu eğemenliğinde oldukça türbülanslı dönemler yaşayan İzmir, birinci Dünya Savaşı sonrası 15 Mayıs 1919'da Yunanlılar tarafından işgal edilince, sonrasında Paris'te toplanan uluslararası barış konferansının kararıyla İzmir kentinin işgali, 9 Eylül 1922'de Türk ordusunun kente girmesiyle tamamen sona ermişti. İzmir kenti ile birlikte Ayvalık, iki kent arasındaki sahil şeridi, Çeşme yarımadası ve Belkahve'ye kadar İzmir'in hinterlandı da işgal edilmişti. 1920 Nisan'ından sonra Yunan ordusu İzmir'den harekete geçerek, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Afyon'a kadar Batı Anadolu'nun büyük bir bölümünü de işgal altına almıştı. İzmir ekonomik açıdan da ülkemizin can damarlarından biridir.

Ticari ve coğrafi konumu bakımından oldukça yoğun tempoda göç alan kentin içme suyu, ulaşım hizmetleri, toplu konut, altyapı ve arıtma sorunları izmir için günümüzde bile hala öncelikli çözüm bekleyen güncel sorunları arasında yerini koruyor... buna karşılık İzmir Enternasyonal Fuarı'ndan Geçen yıl şehre 70 milyon dolar maddi katkı sağlanırken turizm gelirlerinde de sürekli artış gözlenmektedir. Bölgede üretim ve ticari faaliyetleri ile bütünleşmiş çağdaş bir liman kenti olan İzmir, kesme çiçek üretiminden beyaz eşyalara, mibilyadan sanayi ürünlerine, tekstil ürünlerinden finans sektörüne kadar büyük bir tekno-ekonomik potansiyele sahip, cazibe merkezi konumunda ülkemizde yaklaşık bir milyon insana isdihtam sağlamaktadır. Bununla birlikte İzmir Enternasyonal Fuarının nitelik ve özellikleri konusunda önemli yenilikler hayata geçirilmiştir.

İzmir Uluslararası Fuarı da denilebilir...

Her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü içine alacak 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenen Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır. İlk kez 2007 yılında bünyesinde, uluslararası bir kongre olan 3'cü Türkiye Acil Tıp Kongresi'ni de barındıracak olan fuar 76 kez kapılarını halka açacak ve 31 Ağusto-9 Eylül tarihleri arasında ziyaret edilebilir. İzmir Kültürpark'ta düzenlenir. Ancak İzmir Enternasyonal Fuarı, esasında, örneğin 200 yılı için İzmir Kültürpark alanında düzenlenmiş olan ve çoğu zaten uluslararası nitelikli 37 fuardan sadece bir tanesidir.

İzmir Enternasyonal Fuarı'nı İzmir'de düzenlenen diğer fuarlardan ayıran özellik, tarihçesinin yanısıra, belli bir sektör ile kısıtlı kalmayan, ithalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren ve Türkiye piyasasına ilk adımlarını atan partönerler açısından önem arzeden kimliğidir. Evvelce bir ay süren İEF süresinin kısaltılarak 10 güne indirilmesi sayılan alanlarda daha da uzmanlaşarak güçlü bir niche yakalanmasını sağlamıştır. Bölge ve ülke ekonomisine büyük katkısı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, böylece Türkiye'nin "dünyaya açılan penceresi" sloganıyla ülke tanıtımında ve ikili ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli bir işlev üstlenmektedir. Türkiye'nin Fuarlar Birliği'ne üye tek genel ticari fuarıdır. Teknolojinin ve yenilikçiliğin ön plana çıktığı sektörler olan otomotiv, elektrik, elektronik, iş makinaları, gıda ve ambalaj makinaları gibi uzmanlaşmaya dayalı faaliyet alanları fuar etkinlikleri içinde ağırlıklı bir yer işgal etmektedir.

İzmir Enternasyonal Fuarı günümüzde, İzmir Kültürpark'ta yer alan pek çok fuarcılık etkinliğini düzenleyen İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri  tarafından organize edilmektedir.

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın doğuşu, 17 Şubat 1923'te henüz Cumhuriyet ilan edilmemişken Mustafa Kemal Paşa'nın emriyle İzmir'de toplanan İzmir İktisat Kongresi'ne uzanır. İktisat Kongresi ile eş zamanlı olarak bir ticari ürünler sergisi düzenlenmiş, sergi mekanı olarak İkinci Kordon'da Osmanlı Bankası'nın deposu olarak kullandığı Hamparsumyan binası seçilmiştir. Burada, el tezgahı ve küçük sanayi ürünleri, Isparta, Kula, Gördes, Uşak kilim ve halıları, yağ ürünleri, sabunlar, makarna ve unlu yiyecekler, kolonyalar, helvalar, ihraçlık pamuklar, ayakkabı, mobilyalar, deri ürünleri, tarım araçları, kiremit, tuğla, maden örnekleri, tütün, sigara, şarap örnekleri, kereste çeşitleri sergilenmiştir. İzmir İktisat Kongresi Sergisi'nden sonraki ilk sergi Eylül 1927'de, "9 Eylül Mahalli Sergisi" adı altında Mithatpaşa Sanat Enstitüsü'nde açılmıştır. İzmir Ticaret Odası'nın teklifi ve İzmir Valisi Kazım Dirik'in kararı ile açılan sergide 71 resmi kuruluş, 195 yerli firma ve 9 ülkenin 72 kuruluşunun ürünleri sergilendi. Sergiyi 80 bin 744 kişi gezdi.

İkinci 9 Eylül Sergisi Eylül 1928'de yine aynı binada ve uluslararası düzeyde gerçekleşti. Sergiye 155'i yabancı olmak üzere 515 firma katıldı. Küreselleşmenin arttığı ve uluslararası dev firmalar arasındaki rekabetin hızlandığı günümüzde İzmir Uluslararası Fuarı, dünyadaki belli başlı genel ticari fuarlar arasında saygın bir yere sahiptir. 75'ci İzmir Enternasyonal Fuarı "organik tarım" ve "yenilenebilir enerji kaynakları" ana temaları altında yapılacak, onur konuğu ülke Kazakistan, onur konuğu il Uşak olacaktır. 25 bini kapalı alan olmak üzere 80 bin metrekarelik bir alana yayılacak Fuar sergi alanına 1.5 milyon ziyaretçi beklenmektedir. 77'ci İzmir Enternasyonel Fuarı ise 52’si yerli, 791’i yerli toplam 843 firmanın katılımı ile 2008 yılında gerçekleşti. Onur konuğu ülkesi Küba, onur konuğu ili Karabük, teması "Küresel Isınma ve İklim Değişikliği" idi. Fuar süresince 6 yabancı bakan, 4 bakan düzeyinde temsilci konuk eden İzmir’de, 77ci İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Küba, Fransa ve Özbekistan iş günü; Ukrayna iş forumu düzenlendi. Fuarın ziyaretçi sayısı ise yaklaşık 1.5 milyon civarı olarak açıklandı.                                                                                                    

to Top of Page