Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Satanizme dikkat...
Ölüm Anında Neler...
İlkel Televizyonlar
Aya Gidildi mi?
Yıldırım gibi Şimşek
Renk Özellikleri
Fotoğraf Çekimi
Tek Hücreden İnsana
Masonluk Nedir
Deyyusu Ekber
Yobazlık
Gerçek Aydın Kimdir
Area 51
Dr. Mehmet Öz
Çocuklarda Cinsellik
Tarla Figürleri
Ateşli Silahlar
 Dia Show Silahlar
Silah Resimleri
Tüfekler
Tabancalar Tüfekler
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

Gerçek Aydın Kimdir,

 

Okumuş yada profesör olmak aydın olmak değildir, üniversite yüzü görmeyen nice aydınlar vardır, gerçek aydın sadece kendi milletini değil, tüm dünyanın iyiliğini düşünen ve bunun için birşeyler yapan insanlardır... toplumda evrensel bir bakış açısı geliştiren insanlara verilen sıfattır aydın... 'bilen' değildir, bildiğini etrafına yayandır... gerçek aydın kimdir sorusuna, aydın tarifine farklı bir perspektiften bakmamız gerektiğine kanaat getirdim... aydın yaşadığı çagı ile hesaplaşma içinde olan... içinde bulunduğu mevkii ve mertebeye, yada maddi olarak hiçbir şeye angaje olmayan...  üretken olan kimsedir... farklı dünya görüşüne sahip olsan herkese eşit mesafede duran ve saygıyla yaklaşabilen kimsedir...ve aydın'ı sadece bir şahıs değil, yetenekli insanlar topluluğu olarak tanımlıyorum ve buna inanıyorum.

Mustafa Kemal Atatürkyaptıklarını anlatmaya bu köşe yetmez... bağımsızlık benim karekterimdir dediği için... 

Mehmet öz: Amerikada doğdu, ülkenin en ünlü doktorlarından biri oldu, insan sağlığı için devrimler yaptı, yapıyor, ve hala modern tıp konusunda bilgi ve birikimlerini dünya ile paylaşıyor.

Hıncal uluç: Fikirleri yüzünden silahlı saldırıya uğradı, yinede kimseden korkmadı, korkmuyor, bıkmadan usanmadan yurdumuzda yaşanan trafik sorunlarını yazıyor, yazıyor, yazıyor.

Turgut özal: ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, dünyanın gerisinde kalmamızı engelledi... bazı bedeller ödenmeden bunlar gerçekleşemezdi. 


Nasrettin Hoca: sadece göle yoğurt mayası çaldığı için değil... cemiyetteki bozuk yönlerin düzeltilmesi için, meseleyi halkın anlayacağı bir dil ve üslup ile anlattı...

Mevlana: dünyaca ünlü 'gel, gel, ne olursan ol, yine gel' sözleri...


Hacı Bektaş Veli: Anadolu'yu Türkleştiren, Türkmen gücünün hayatına şekil veren Haydarı Şeyh aynı zamanda şair ve filozof. Anadolu'da sosyal yapının gelişmesinde önemli katkıları olan...büyük Türk mutasavvıfı.

Sakıp sabancı: kırsal kesimde doğdu... dolar milyarderi oldu... yinede kendine özgü konuşma şivesini bozmadı... insanlara tepeden bakmadı, ayrıca örnek işadamı oldu... başarıya doymadı.

Prof. dr. Oğuz polat: Adli tıbbın Türkiye'de gelişmesine yaptığı katkıları son derece önemli.

Orhan Gencebay: hatasız kul olmaz dedi... yüzlerce beste yaptı... şöhret oldu sanata değer verdi. Konuşurken bile Ben yerine Biz sözcüğünü tercih etti. Elbette 'Biz' tabirinde haşmet vardır... mütavazi ve alçak günüllü insanlarda gizlenen üstün ahlaki değerlerin doruk noktasına dikkat çektiği için...

Gaffar okan: çalışan devletin ne olduğunu, yurdumuzun en ücra köşesinde bile olsa devletin nasıl temsil edilmesi gerektiğini öğretti... sonra ülkesi için şehit oldu... nur içinde yatsın.

Turan Kaya:
yolkaya'dan, ayrıca bana ismimi veren merhum öğretmenim... sırf bana okuma yazmayı öğrettiği için değil... okumanın değerini çok etkileyci bir öyküsün'den bizlere anlattığı için... rahatlıkla listeme alabilirim... kabiri nur... mekanı cennet olsun. 


Fazıl say: kıymetim bilenmezse Türkiye'den giderim dedi... ünlü piyano ustası bu sözleri için haksız eleştirilere maruz kaldı... bıkmadı usanmadı birbirinden güzel eserlere imza attı, ve sanatını doğru biçinde dünya ile paylaştı... piyano dalında avrupa'nın en önemli isimleri arasında yer aldı.

Aşık Veysel: dinlerken her defasında tüylerimi diken diken eden dizeleri... ''Bütün kusurlarımı toprak gizliyor... Merhem çalıp yaralarımı düzlüyor... Kolunu açmış yollarımı gözlüyor...Benim sadık yarim kara topraktır... Nice güzellere bağlandım kaldım, ne bir vefa gördüm ne fayda buldum... Her türlü isteğimi topraktan aldım... Benim sadık yarim kara topraktır... gözleri görmediği halde halk müziğimize ölümsüz eserler bırakan değerli ozanımız Aşık Veysel... nur içinde yatsın...

Uğur Mumcu, Orhan Pamuk, Aziz Nesin... ve daha niceleri...

Bu liste böyle uzar gider... ben kendimce aydınlarımı belirledim... bir o kadar da aydın adayı var aklımda... aydın diye tabir edilen kişiler, bize hep gazetelerden çeşitli yayın organlarından dayatıldı... oysa içimizdeki, bildiğimiz gerçek aydınları görmezden geldik yada farkında olamadık... fikri olan herkes aydınlarını belirlerse, ortak isimler gerçek aydınlar olarak karşımıza çıkar, bu birazda bizimle ilgili bir konudur... gerçekten hak edenlere bu ünvanı verelim... eğer sadece güzel konuşuyor, güzel giyiniyor diye aydın olunacaksa bu sadece kuru bir hayal ürünüdür... ancak hayatımızda bir takım şeyleri değiştiren insanları aydın olarak belirlemeliyiz diye düşünüyorum... bu sadece tek bir şahıs değil yetenekli insanlar topluluğu olmalıdır.

Bugünden itibaren ben de Aydın olacağım... ve hemen elime 1000 watt' lık bir lamba alıp ortalığı ışıtacağım...

1- öncelikle ülkemdeki Atatürk'çü düşünceye düşman olacağım...

2- askerin yaptığı her işi... attığı her adımların yanlış olduğunu düşüneceğim...

3- kendime acıyacağım...

4- kimsenin beni tam anlamadığını etrafa söyleyeceğim...

5- toplumun değerlerinden mümkün olduğu kadar uzak duracağım... ama bu değerleri de doğrular olarak savunacağım.

6- hatta kafam bozulursa ruhsatsız silahımı çıkarıp havaya ateş edeceğim...

7- çok kıymetli olduğumu, kendimin bu topluma verilmiş bir hediye olduğunu... hayatta bana özel bir komplo olduğunu düşüneceğim...

8- 14 yaşında bir sübyanla evleneceğim... hapisten çıkınca etrafa tehditler savuracağım... daha önce bir gazeteci vurduğumu etrafa yayacağım...

9- popstar alaturka proğramında jüri üyeliği yapacağım... yarışmacıları ne olursa olsun yerden yere vurup... kendi egomu tatmin edeceğim...

10- altımda kocaman bir cip, şehir magandaları arasına karışacağım... bana yol vermeyen olursa arabasından indirip hastanelik edeceğim.

Kısaca özetleyecek olursak, aydın kavramı ilk olarak orta çağlarda daha doğrusu Rönesans dönemlerinde Avrupada ortaya çıkmıştır... bizde ortaya çıkışı Tanzimat dönemine denk gelmektedir. Toplumda hem seviyeli hemde Aydın olarak anılan bireyler bir meslek grubunda örnek olan... aynı zamanda kendisiyle barışık olan kimselerdir... halkını doğru yolda bilgilendirmek uğruna belirli bir ideolojisi olan kimsedir... fakat bütün bü özelliklere ilaveten evrensel bir kimliğe sahip olması gerekir ki... gerçek aydın olarak adlandırılabilsin.

Bu sitenin bütün hakları saklıdır © 2008-2017 gezmek.org                                                                                                                                                     

to Top of Page