Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Moda Dünyası
J. Claude Van Damme
Sylvester Stallone
Michael Jackson
Tarkan
Kurtlar Vadisi Pusu
Sibel Can
Fazıl Say
Boğa Festivali
Formula-1 yarışları
Tenis Turnuvaları
Ünlü Filozoflar
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
   

Jean-Claude Van Damme

 

Van Damme Filim posteri

 Jean-Claude van Damme,

Genellikle dövüş ve aksiyon filimlerinden tanıdığımız Belçika asıllı aktör 18 Ekim 1960'da Belçikanın Sint-Agatha-Berchem kasabasında dünyaya geldi. Gerçek ismi Jean-Claude Camille François Van Vaerenbergh olarak bilinen oyuncunun Belçika asıllı olması nedeniyle sinema çevreleri ona "Muscles from Brussels" yani 'Brüksel'den gelen kaslar' lakabını takmıştır... Jean Claude ilk büyük rolünü 1985 yılında  No Retreat, No Surrender adlı bir filimde oynadı... o filimde Ivan Krushensky adında bir karakteri canlandırdı. Daha sonra genelde yabancı rejisörlerin yer aldığı çeşitli filimlerde oynadığı rollerden git gide beğeni kazanan ünlü aktör 1990'lı yıllarda Hollywood niteliğinde kaliteli sahnelerden ilk defa kendinden söz ettirmeye başladı.

Mesela mainstream adında bir yapım bunun en güzel örneğidir. Ayrıca 1992 yılında Universal Soldier ve 1993 yılında çekimi yapılan Hard Target filmi van Damme tarafından son derece başarıyla oynanan filimlerden bir iki tanesidir. Özellikle Hard Target bizzat benimde çok hoşuma giden bir filimdir... bugüne kadar belki beş defa izlediğim bu filimde müthiş bir el emeği göz nuru var... gerek ortaya çıkarılan aksiyon sahneleri, gerek senaryo, gerekse kamera ve montaj konusunda olağanüstü bir takım ruhu ile ortaya çıkarılmış bir eser. İlk bakışta oldukça yüksek bir bütçe ile çekimi yapılmış bir eser izlenimi veren bu filimde Chance Boudreaux karekterini oynayan Van Damme gerçekten bir birinden güzel harika sahneleri canlandırmış... özellikle motosiklet üstünde ayakta durur vaziyette giderken arkasından cip ile gelen takipçilerine doğru ateş etmesi ve sonunda karşı karşıya gelerek çarpışma anından hemen sonra cip üzerinden yuvarlanıp tekrar ayak üstüne düşmesi öyle sıradan bir stunt adamlarının gerçekleştirebileceği bir sahne değildir... burada kamera kesintisi olmadan oldukça tehlikeli bir sahne elde etmişler. Bu sebeple 1990 yılların ilk yarısı Van Damme'nin filim kariyerinin doruk noktası sayılabilir... ondan sonraki dönemlerde fiziki açıdan yorgun düşen ünlü sanatçı artık aksiyon filimlerinde önceki filimlere kıyasla aradığı performansı veremedi malesef... Karete ve vücut geliştirme sporundan elde ettiği sağlam kaslarının yaş ilerlemesiyle bozulması, daha doğrusu kondüsyon düşüklüğü Van Damme'nın başrol alacağı yeni aksiyon filimlerin çekimlerine engel oldu... bu da demek oluyorki aksiyon filimlerinde artik belli bir yaştan sonra bazı sportmen vücutlu oyuncularda aranan özellikler yetersiz kalınca yönetmenler başka alternatif yollara başvuruyorlar. 

Bütün bu olumsuzluklara rağmen aktörlük hayatına son vermek istemeyen Van Damme 2000'li yılların başında küçük çaplı filimlerde rol almaya devam ederek toplam servetini 65 milyon dolara çıkardı. Van Damme kendisiyle ilgili bir programda "bir halterin vücüduna ve bir baletin inceliğine sahip" kişi olarak tanımlanmıştır aslında, kemikleri esnek olsun diye ailesi tarafından ilk başta bale derslerine gönderilen daha sonra mahallede dayak yiyip karateye başlayan, daha sonra da uluslararası karete karşılaşmalarında başarılı olunca Hollywood'a giden... neticede orda Golan Globus tarafından farkedilen çok yetenekli bir oyuncudur. Sinema ve spor hayatında bazı iniş çıkışlar yaşamasına rağmen 2008 de yeni bir- 'comeback' yaparak salonları dolduran J.C.V.D. filmi ile izleyici kitlesine tekrar ulaşmayı başaran Van Damme spor dalında da zaman zaman başarılı dönemlere imza attı. Ancak Karete dalında Avrupa Şampiyonluğunu elde etmesinin hemen ardından ünlü aktör uyuşturucu bağımlısı olup kötü alışkanlıklara kendini kaptırınca bir süre bipolaire tedavisi gördü. Bugüne kadar dört defa evlilik yapan Van Damme Portekiz asıllı bir bayandan dört çocuğu var. Şöhret olmayı aklına koyup Belçika' lardan Amerika'ya gelen oyuncunun son  filmi jcvd ile oyunculuk kriterleri göz önüne alınacak olursa bir zamanların belkide en iyi erkek oyuncu performasını bizlere izlettiren efsane aktörlerden biridir. 

   

Van Damme Karete posteri

 

Jean-Claude Van Damme

                                                 

 
to Top of Page