Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Moda Dünyası
J. Claude Van Damme
Sylvester Stallone
Michael Jackson
Tarkan
Kurtlar Vadisi Pusu
Sibel Can
Fazıl Say
Boğa Festivali
Formula-1 yarışları
Tenis Turnuvaları
Ünlü Filozoflar
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
      

 

 

 

 

 

                             Tanrılaşmaya en çok yaklaşan pop yıldızı aşırı stres ve yorgunluğa dayanamadı...

Bu kadar insanüstü yeteneğin ve hızlı yaşamanın pop müziğin değişim ve evrimlerinde bir zorunluluk olduğunu kanıtlayan     tarihi bir gerçektir Michael Jackson'ın genç ölümü. 1982 yılında Michael Jackson Thriller albümünü yayınlandığında, pop tarihi sonsuza dek bir değişim yaşamıştı. 'Kontrollü hıçkırık'a kapılmış gibi 'sapkın' iniş çıkışlar yapan, ince telden vokali, şarkı sözlerinin arasına sıkıştırdığı tuhaf sesler ki, (bugün benzerine Kenan Doğulu'da bile rastlayabilirsiniz), koreografisini bizzat üstlendiği 'insan üstü' danslar ve uzun metrajlı film tadında video klipleriyle, Michael Jackson 'tanrılaşmaya' en çok yaklaşan pop yıldızıydı. Tam olarak ne erkeksi, ne de kadınsı görünüyordu, üstelik Michael Jackson'a aşık olan tek bir adet genç kıza da rastlanmadı. Ama sahne kişiliği cinsellikten asla uzak değildi. Bilakis, bir çeşit 'isyankar uzaylı erotizmi' sunuyordu. 1987 tarihli Bad albümünden sonra, müzikal anlamda asla eskisi kadar takdir edilmedi. Zaten pop müzik de eski gücünü yitirmeye başlamıştı. Gelelim, 'ne fark ederdi? sorusuna.. Asla Michael Jackson fanatiği olmamış 'ben gibiler' dahi, sahneye çıkıp üç dakika hareketsiz kaldıktan sonra kafasını sağa veya sola çevirip mumya gibi durmaya devam ettiğinde, ön sırada çığlıklar atıyordu, Ünlü şovmen Larry King, CNN'e yaptığı açıklamada onunla karşılaşmalarından şöyle bahsediyor: 'Ona sarılmak istemezdiniz, ama sarılmamak da istemezdiniz'...

Jackson pek kimseyi, en azından yetişkin olanları 'sarılacak kadar' yakınına yaklaştırmamaya özen gösterdi. Ona ancak efsanesi üzerinden yaklaşmak mümkün oldu. Galiba bu yüzden, insanlar arkasından ağıt yakmak yerine bir 'Michael Jackson şenliği' düzenliyor. Dün Amsterdam sokaklarında bir grup insan omuzlarında teyple sokakta şarkılarını söylüyordu. Londra'da binlerce kişi MJ usulü beyaz eldivenlerini takmış, topluca 'ay yürüyüşü' yapmaya hazırlanıyor. Çünkü hepimiz 'garip hissediyoruz'. Britney Spears'ın, Justin Timberlake'in veya herhangi birinin yerini alamayacağını, bir daha kimsenin 'kral' olmayacağını çok iyi biliyoruz.

1970'lerin ikonlarından Farrah Fawcett ile 80'lerin kralı Michael Jackson'ın (50) aynı günde ölmesi, başlı başına bu devirleri kapatan hadiseler değil belki. Ama 25 Haziran 2009'un, bu dönemlere ait kültürel ortamın bittiğini 'zorla kabul ettiren' gün olarak hatırlanacağı kesin. Michael Jackson'ın ölümüyle ilgili en çok bahsi geçen cümlelerden biri, 'Garip hissediyorum'. Hayatı onunki kadar 'garip' geçen biri için, anlaşılır bir durum. Tüm albümlerini hatmedip çocuk tacizi davaları sırasında bile ona inancını yitirmeyen fanatik hayranları bir tarafa, Jackson'ın ister istemez herkesin hayatında bir yeri vardı. Daha geçen hafta, hayatında ilk kez Michael Jackson videosu izleyen 13 yaşındaki bir çocuğun, 'Taklidini çok gördüm ama 'ay yürüyüşü'nün orijinalini ilk defa görüyorum, mükemmelmiş' cümlesini sarf etmesi düşündürücü.

1980'lerin nostaljisi sık sık gündeme geliyor olsa bile, dönemin yıldızlarının çoğunun işleriyle şimdilerde dalga geçildiği de bir gerçek. Jackson'ın performansları hala hayranlık ve şaşkınlık vesilesi. Kendisinin de defalarca dile getirdiği üzere, onu 'daimi yalnız' yaşamına sürükleyen de, neredeyse gözünü açtığından beri topladığı bu ilgi ve hayranlık. Jackson Yehova Şahidi bir anne ve müzisyenliği denemiş işçi bir babanın dokuz çocuğundan yedincisiydi. Babasının, Michael'ın ağabeyleriyle kurduğu gruba beş yaşında katıldı, ilk single'larını çıkardıklarında Jackson onbir yaşındaydı. Çocukken parlayıp sonradan yok olan, bir dönem uyuşturucuya sarıp sonradan sıradan hayatını kabul etmek durumunda kalan nice çocuk yıldızın aksine, Michael Jackson giderek daha da 'büyüdü'. Öyle ki, nihayetinde asla büyümeyeceğine karar vererek, Peter Pan memleketi Neverland'i gerçeğe dönüştürdü ve Liz Taylor, Macaulay Culkin gibi çocuk yıldızlar dışında, sadece çocuklarla 'görüşmeye' başladı.

Sanki öleceğini hissetmişti...

Michael Jackson, ani ölümünden önce 'This is it' adlı konserler dizisiyle hayranlarına veda etmeyi planlıyordu. Jackson son basın toplantısında hayranlarına 'Hoşçakalın, hepinizi seviyorum' diye seslenmişti. 'King of Pop' artık yok...Popun kralı olarak adlandırılan Amerikalı ünlü şarkıcı Michael Jackson daha kısa bir süre önce hayranlarına 'temmuzda yeniden görüşeceğiz' demişti. 29 Ağustos'ta 51'inci yaş gününü kutlamaya hazırlanan sanatçı, 2009 yılında, yani bu yaz Londra'da vereceği konserlerle tekrar hayranlarının karşısına çıkma planları yapıyordu. Jackson 'This is it' adlı konserler dizisiyle bir bakıma 'işte bu kadar' diyerek hayranlarının onu 'efsane' olarak hatırlamasını istiyordu. Jackson, basının karşısına çıkıp şöyle konuşmuştu: 'Bu benim, Londra'daki son sahne performansım olacak. İşte bu kadar !.. Yani bitti diyorsam, gerçekten öyle olacak demektir. Hayranlarımın dinlemek istediği şarkıları seslendireceğim... Fakat Jackson'un ani ölümü, bu planların gerçekleşmesine imkan vermedi. Ünlü şarkıcının ölüm haberini kardeşi Jermaine Jackson, şu sözlerle açıkladı:

 Hayranları hastaneye akın etti...

Geçtiğimiz haziran ayında ani bir ölümle hayata gözlerini yuman ünlü pop yıldızı Michael Jackson'ın ölüm nedeni hala kesinleşmedi, ancak ABD'de birçok kişi Jackson'ın son dönemlerde kullandığı ilaçlar, buna ilaveten aşırı yorgunluk ve stres yüzünden hayatını kaybettiğini düşünüyor. Jackson'ın ailesi ise ölümün ardından kısa bir süre sonra ikinci bir otopsi istedi. Los Angeles'deki evinde hayatını kaybeden 50 yaşındaki pop yıldızı Michael Jackson'a yapılan otopsi tamamlandı, ancak sonuçların 4 ila 6 hafta sonra açıklanması belirtildi. Geride 500 milyon dolar yüklü bir borç faturası bırakan ünlü yıldızın ölümüne ilişkin kuşkuların bulunması nedeniyle Jackson Ailesi, ikinci bir otopsi daha yapılmasını istemişti. Aile tüm soru işaretlerinin giderilmesini bekliyor.Ünlü yıldızın ailesinin eleştirilerini yönelttiği isim ise Michael Jackson'ın doktoru Conrad Murray. Sanatçıya ölümünden kısa bir süre önce Demerol adında sert bir ağrı kesici iğne yapan doktor, polis tarafından da sorgulandı. Polis, doktorun şüpheli olmadığını, Conrad Murray'ın sadece bilgisine başvurduğunu açıkladı.

Hollywood'da birçok yıldızın uyuşturucu yada ilaç bağımlılığı...

Michael Jackson'ın ölüm nedeninin kesinleşmesi için adli tıp süreci devam ederken, ABD'deki arkadaşları ve bitkisel tedavi uzmanı Hint kökenli ABD'li doktor Deepak Chopra ise ünlü pop yıldızının ölümüne kullandığı ağır ilaçların neden olduğundan emin. Bildunterschrift: Ünlü yıldız hayata veda ederken 50 yaşındaydı... Hollywood'da yanlış ilaç kullanımının yaygın olduğunu söyleyen Deepak Chopra, Hollywood'daki tüm doktorlar olmasa da çoğunun ilaçlarla ev ev dolaştığını belirtti. Chopra, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ünlülerin doktorlarını hastalarına çok kolay ilaç vermekle suçladı. Ard arda yazılan reçetelerle bu doktorların hastalarını ilaç bağımlısı yaptığını söyleyen Chopra, Sanırım bu sorunun kesinlikle araştırılması gerekiyor diye konuştu.

Tek örnek Jackson değil...

Ünlülerin ilaçla, bağımlılığa varan ilişkisinin tek örneği ise Michael Jackson değil... ünlü oyuncu, şarkıcı ve dansçı Judy Garland, yıllarca bağımlılıkla mücadele ettikten sonra aşırı dozda aldığı uyku hapları yüzünden 1969'da 47 yaşında iken hayata gözlerimi yummuştu. Henüz 42 yaşındayken 1977 yılında kalp yetmezliğinden ölen Rock'n Roll Kralı Elvis Presley'de bir ilaç bağımlısıydı. Ölümünü hazırlayan nedenin kullandığı ilaçlar olduğu söyleniyor. Bildunterschrift:  Michael Jackson hayranları Hollywood'daki yıldızına çiçekler bıraktı. Geçen yıl hayatını kaybeden 28 yaşındaki Avustralyalı aktör Heath Ledger'ın da başucunda uyku hapları bulunmuştu. Ünlü aktörün ölüm nedeninin aşırı doz ilaç olduğu kısa bir süre içinde açıklandı. Bir diğer örnek de Playboy Güzeli olarak anılan Anna Nicole Smith... Bir otel odasında ölü bulunan Smith'in de kullandığı ilaçlar yüzünden öldüğü biliniyor. Smith'in iki doktoru da yargı karşısına çıkmak zorunda kaldı.

Michael Jacson'ın ağabeyi Jemaine Jackson'ın ünlü yıldızın ölümüyle ilgili yaptığı konuşmayı 'Allah daima seninle olsun' sözleriyle kapatması da ünlü yıldızın bir Müslüman gibi gömüldüğünün işareti olarak yorumlandı. İngiltere'nin Evening Standart gazetesi ünlü yıldızın Müslüman geleneklerine göre gömülebileceğini yazmıştı. Diğer yandan Jackson'ın cenazesine Prenses Diana'nınki kadar büyük bir kalabalığın katıldığı belirtiliyor. Ölümünden kısa bir süre sonra cenazeyi teslim alan ailesi ilk günlerde henüz programın belli olmadığını açıklarken otopsi sonuçlarının 6-8 haftadan önce alınamayacağını bildirmişti. Polis Michael Jackson'a acılarını sonlandırmak için ilaçlar veren doktorunu da sorguya aldı. Ünlü yıldızının eski eşinin çiftin iki çocuklarının velayetini almaya hazırlandığı da gelen haberler arasında.  

Jackson'un Eski eşi: ilaç konusunu biliyordu...

Bu arada Michael Jackson'ın eski karısı Lisa Marie Presley, Jackson'ın tıpkı babası Elvis Presley gibi genç öleceğini bildiğini söyledi. Jackson'ın eski eşi Lisa Marie Presley, myspace'teki sayfasında eski kocası Jackson'un ölümünün ardından 'Biliyordu'` başlıklı bir yazı yayınlayan Lisa Marie Presley, 'Yıllar önce Michael ile hayat hakkında derin bir sohbete daldık. Babamın ölümünün beni nasıl etkilediğini sormuştu. Bir an durup bana baktı ve sakin, ama kesin bir ifadeyle 'sonumun tıpkı onun gibi olacağından endişe ediyorum' dedi. Kafasından bu fikri çıkarmaya çalıştım, ama o biliyordu' ifadesini kullandı.

Jackson ile ilgili şok iddialar...

Michael Jackson hakkında üretilen komplo teorileri gitgide artıyor... Michael Jackson öldü, ancak ardından birçok yorumlar yapılmaya başlandı... Jackson'ın ölüm nedeni için kalp krizi diyenler oldu, formunu yüksek tutmak için kullandığı ilaçların olumsuz etkisini bu şekilde gösterdiğini söyleyenler de var. İnternetteki forum sitelerinde ise birbirinden ilginç iddialar ortaya atılmaya başlandı. Bunlardan biri de Jackson'ın hastaneden çarşafla kaçarak uzaklaştığı... yani hala yaşıyo şeklindeki saçma iddialar... peki son günlerde yürümekte güçlük çeken Jackson'un koluna giren insanlarda mı aynı şeyi düşünüyor... ünlü pop yıldızının ölümü konusunda halen yanıtlanmamış sorular bulunduğunu belirten kardeşi Jackson, bu sorular arasında yıldızın ölümü sırasında yanında olan özel kardiyoluğunun rolünün ne olduğunun da sorular arasında bulunduğunu bildirdi.

Ölüm haberinin duyulmasından sonra hayranları hastaneye akın etti. Tıp Merkezi önünde toplanan büyük kalabalıkların içindeki pek çok kişinin Michael Jackson'un sahne kostümlerini andıran kostümler giydiği görüldü. Hayranları Jackson'ın ölümünü kabullenmekte güçlük çekti. Öte yandan ABD'nin pek çok kentinde Jackson için anma törenleri düzenlendi. Jackson'un San Francisco'daki hayranları aralarında Dolores Park ve Golden Gate Park'ın da bulunduğu pek çok kamu parkında bir araya geldi. Burada Jackson'un 1982 yılında çıkardığı ve 105 milyon satış yaparak rekor kıran Thriller albümü için hazırladığı müzik videosu gösterildi.

Eşsiz yeteneği ile zirveye tırmandı...  13 yaşında ilk şarkıları... 

Jackson'ın albümlerinin toplam satışı 750 milyonu aştı. 13 kez Grammy ödülüne layık görülen pop müziğin kralı, şarkıları kadar ilginç kostüm ve danslarıyla da hafızalarda yer edindi. Michael Joseph Jackson'ın kariyeri aslında daha okul çağlarında başladı. 1970'li yıllarda kardeşleriyle birlikte kurduğu 'The Jackson Five' (Jackson Beşlisi)- adlı grup, aralarında ABC ve I'll be There adlı parçaların da bulunduğu pek çok liste başı şarkıya imza attı. Michael Jackson, son yıllarda ise daha çok sağlık sorunları ve skandallarla gündeme geliyordu. Jackson sık sık geçirdiği estetik operasyonlarla Afro-Amerikan görünümünü değiştirmeye çalışmış ve sonunda çok istediği beyaz bir cilde ve ince bir burna sahip olmuştu. Ancak popun efsanevi ismi son zamanlarda ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşıyordu. Hatta cilt kanseri olduğu yönünde haberler de medya da yer aldı.

Son vedası:

Michael Jackson 1996 yılındaki Moskova konserinde... sanatçı son dünya turnesini 1997'de, son canlı performansını ise 2005'te İngiltere'deki müzik ödülleri töreninde gerçekleştirdi. Jackson, 1997'deki turnesinden sonra, özellikle 2005'de bir çocuğa cinsel tacizde bulunmakla suçlandığı davada yaklaşık 50 milyon dolar para kaybeden Jackson aklanmasının ardından sahnelerden uzak durmayı tercih ederek, zamanının çoğunu da ABD dışında geçirdi. 'Jacko' son albümünü de 2001 yılında çıkardı. Michael Jackson'un Londra'dan ayrılırken hayranlarına hitaben 'Hepinizi seviyorum, hoşça kalın' şeklindeki sözlerinin, onun ''son vedası' olduğunu kim bilebilirdi ki...

Bu çok zor... kardeşim, popun efsanevi kralı Michael Jackson, 25 Haziran 2009'da, Perşembe günü saat 14.26'da hayatını kaybetti. Evde kalp krizi geçirdiği sanılıyor. Otopsi sonucu çıkana kadar ölüm nedeni belirsizliğini koruyacak. Yanında bulunan özel doktoru, onu hayata döndürmeye çalıştı. Sonra acil servis ekipleri onu, Ronald Reagan UCLA Tıp Merkzi'ne götürdü. Saat 13.14'te hastaneye vardığımızda, acil müdahale uzmanları ve kardiyologların aralarında bulunduğu doktorlar heyeti, bir saatten uzun bir süre onu hayata döndürmeye çalıştıysa da bunda başarılı olamadılar.

Ölümünün ardından geriye 500 milyon dolarlık borç bıraktı...

Michael Jackson, ölümünün ardından geriye 500 milyon dolarlık borç bıraktı. Bugüne kadar 750 milyon albüm satışıyla en fazla kazanan sanatçılar listesinde Elvis Presley ve Beatles ile birlikte anılan Jackson, borçları nedeniyle mahallesindeki eczaneyle bile mahkemelik olmuştu. Bu borçları ödemek için gerçekleştireceği Londra konserlerini veremeden kalbine yenildi. POP müziğin kralı Michael Jackson, 50 yıllık hayatına gözlerini yumarken, ardında 500 milyon dolarlık borç bıraktı. Bugüne kadar 750 milyon albüm satışıyla en fazla kazanan sanatçılar listesinde Elvis Presley ve Beatles ile birlikte anılan Jackson, son 15 yıl içinde borçları biriktiği gerekçesiyle mahallesindeki eczaneyle bile mahkemelik olmuştu. Ölmeden önce tüm gücünü borçlarını ödemek için Londra'da sergileyeceği son konserlerine hazırlanmak için harcayan Jackson`ın bu dileğini gerçekleştirmesine kalbi izin vermedi. 'Thriller' ve 'Billie Jean' hitleriyle olay yaratan Jackson, hayata veda ederken Londra konserlerini sabırsızlıkla bekleyen hayranları bir yandan tanesine ortalama 70 pound ödedikleri biletlerin parasını geri almak için yapım şirketini telefon yağmuruna tutuyor. Diğer yandan da sanatçının CD'lerini almak için müzik marketlere akın ediyor.

Bank of America'ya borç

Özellikle 1980'li yıllarda ay yürüyüşü ve beyaz eldivenleri ile dünyanın en sevilen ilk 3 sanatçısından biri olan Jackson, şöhretin zirvesinde olduğu 1985 yılında Jonn Lennon ve Paul McCartney'in şarkı sözlerinin telif haklarının sahibi olan ATV müzik şirketini 47.5 milyon dolara satın almıştı. Ayrıca servetiyle Kaliforniya'da Neverland adlı bir de çiftlik satın alan Jackson hiç yaşayamadığı çocukluğunun özlemini başka çocuklarla giderebilmek için buraya 14.6 milyon dolar harcamıştı. Ancak, Jackson'ın sonunu getiren de bu çiftlik ve çocuklara olan ilgisi oldu. 13 yaşında bir çocuğu taciz ettiği iddiası üzerine itibarı büyük hasar alan Jackson'ın birikimleri erimeye başlayınca, 1995'te müzik yayın haklarını 95 milyon dolar karşılığında Sony'ye sattı. Bu satış sonucunda elde ettiği kazancını Bank of America'dan aldığı 200 milyon dolarlık borcunu ödemek üzere kullandı.

Çiftliği de kaybetti...

Ancak bu da yetmedi. Kasım 2008'de biriken borçlarını ödeyemeyen Michael Jackson, 24.5 milyon dolarlık borcu karşılığında 2 bin 700 dönümlük alana kurulu Neverland Çiftliği'ni kaybetti. Jackson, çiftliğin tapusunu kendisinin de ortakları arasında yer aldığı bir şirkete devretti. Çiftlikte kendisi ve çocuklar için özel bir hayvanat bahçesi ve eğlence parkı kuran ünlü şarkıcı, daha önce de çiftlik çalışanlarının maaşlarını uzun süre ödemediği için para cezasına çarptırılmıştı. Öyle ki muhasebecisi bile mahkemede onun alyhine ifade vererek, O milyarlar harcayan bir milyoner` dedi ve sanatçının her ay gelirinin 20-30 milyon dolar üzerinde harcama yaptığını iddia etti.

Ailesi iflas etti o yardım edemedi...

Hayata gözlerini yuman Michael Jackson'ın mali batağın içine düşmesine ardından bir darbe de ailesinden gelmişti. Zaten müzikle uğraşmayı büyük ölçüde bırakmış olan ve borçları olan Jackson, babası Joe ve annesi Katherine'in iflasa başvurması sonucunda hiçbir şey yapamadı. Aile 45 milyon dolarlık borcu ve 400 bin dolarlık varlığa sahip olduğunu öne sürüyordu. Michael ve yine kendisi gibi şarkıcı olan kardeşleri Janet ve LaToya bu konudan önce aile şirketinde hissemiz yoktu diyerek uzak durdu. Jackson, sonunda sorunu Neverland'i kiraya vererek çözdü. Çiftlikten 100 bin dolar kira geliri elde eden Jackson, bu yolla hem ailesine yardım etmiş, hem de geçimini sağlamak için gelir elde etmişti.


Bu arada Jackson'ın ani ölümüyle ilgili ilginç bir gelişme daha...

Michael Jackson'ın hiçbir şekilde bir arada kullanılmaması gereken 8 ağır ilacı aynı anda kullandığı ortaya çıktı. Ünlü sanatçının öldüğü sırada yanında olduğu öne sürülen doktoru ise kayıplara karıştı. Ancak pop'un kralı Michael Jackson'ın ölümüyle ilgili sır perdesi kolay kolay aralanmıyor. Ağrı kesici bağımlısı olan Jackson'ın, son günlerde Demerol isimli bir ilaç kullanmaya başladığı biliniyordu. Morfin gibi enjekte edilen ağrı kesici niteliğindeki Demerol'u son olarak öldüğü gün aldığı belirtilen Jackson, kısa bir süre sonra fenalaştı. Jackson baygınlık geçirirken evdeki yardımcıları ambulans çağırdı. Ambulansın 8 dakikada gelmesine rağmen pop kralı kurtarılamadı. Yakınları, Jackson'un uzun süredir doktorların birlikte kullanımını yasakladığı Soma, Xanax, Zoloft, Paxil, Prilosec, Demerol, Vicodin, Dilaudid isimli ilaçları her gün kullandığını belirtti. Jackson için aynı hafta perşembe günü 911 acil servisine yapılan çağrının ses kaydı da yayınlandı. Kayıtta, 911'i arayan ve Jackson'ın yardımcısı olduğu tahmin edilen kişi, ünlü şarkıcının ismini vermeden, ambulans gerektiğini söyledi. Aynı ses, Jackson'a özel doktoru tarafından kalp masajı yapıldığını da kaydetti. Ekipler olay yerine vardığında ise ne arayana ne de doktora ulaşılamadı. Polis, doktorun aracının o gün Jackson'ın evinin önünde olduğunu belirlerken, doktor ortadan kayboldu. 

Jackson eşyaları kapış kapış... California'daki evinde yaşama veda eden Michael Jackson'a ait eşya, müzayedede kapış kapış gidiyor. Las Vegas'ta şarkıcının ölümünden 1,5 gün sonra ilk açık arttırma düzenledi. Aynı gün Jackson'ın 205 bin dolarlık eşyası satıldı. Jackson'ın 1984-Victory turunda giydiği kristal boncuklu gömleği 52 bin 500 dolara alıcı buldu. Jackson anısına T-şört... son albümü 'Düş Bahçeleri'nin ilk konserini Kuruçeşme Arena'da veren Sezen Aksu sahnede Michael Jackson'ı andı. Aksu, 'Michael Jackson'ın ölüm haberini duyunca mahvoldum, sarsıldım' dedi. Pop müziğinin özgür kızı Nil Karaibrahimgil de Maslak Enka Tesisleri'nde verdiği konserde Michael Jackson'a olan sevgisini göstermek için 'Jackson'4 yazan tişört giydi. Karaibrahimgil, 'Ben onun kurduğu 'Jackson 5' grubuyla büyüdüm. Şimdi biri gitti 4'ü kaldı' diye konuştu.

Michael Jackson islam usüllerine göre toprağa verildi?

Michael Jackson'ın dini konusundaki tartışmalarına son noktayı kardeşi koydu: Ağabeyim 1.5 yıl önce kendi isteğiyle İslamiyeti seçti... geçirdiği kalp krizi sonucu ölen pop kralı Michael Jackson'ın Müslüman olduğu ve İslami kurallara göre gömüleceği belirtildi. Michael Jackson'a yapılan otopsinin tamamlandığı ancak ünlü popçunun kesin ölüm nedeninin anlaşılması için ek otopsi ve testlerin yapılması gerektiği bildirildi. Michael Jackson'ın cenazesi, California- Los Angeles adli tıp kurumu tarafından ailesine teslim edildi. Cenaze töreni için ise program henüz belli olmadı.

Michael Jackson Kimdir...

Babasının ‘Koca Burun’ olarak çağırdığı Michael, 28 ağustos 1958 tarihinde, Jackson ailesinin dokuz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Afrikalı–Amerikalı melezi ufaklık, başarıları ve sansasyonel yaşam biçimi ile Amerika’nın en büyük pop starı. Birbirinden yetenekli kardeşleriyle beraber "Jackson 5"ı oluşturduğunda Michael henüz beş yaşındaydı. Grubun en küçük üyesi olan Michael Jackson, 1970'lerin en popüler şarkıcı starlarından biri, yalnızken ise 1980'lerin en büyük pop starıydı. Michael Jackson, ‘Jackson 5’ grubunun belki de tek ilgi odağıydı. 11 yaşında Motown etiketiyle tek başına çıkış yaptığı zaman kazandığı başarı inanılmazdı. Ardı ardına gelen dört hit parçasından ilki 'I Want You Back' ile solo bir sanatçı olarak göze batmaya başladı ve asıl başarısını 1971'deki 'Got to Be There' ile yakaladı. Ardından 1972 tarihli yenilenmiş 'Rockin' Robin' ve 'Ben' geldi.

1970
‘Jackson 5’ın düşüş yılları;
Michael Jackson ve Jackson 5, 70'lerin başında düşüşe geçti. Jackson geçici olarak solo kariyerini iptal ederek ismi "Jacksons" olarak değişen grubun liderliğine soyundu. Grup kendi birikimi ve materyalini kullanarak eski popülerliğini kısa sürede kazandı. Jackson 1979 solo kariyerine, 'Off the Wall' ile geri döndü. Albümün diğer hitleri ise, 'She's Out of My Life', 'Don't Stop 'til You Get Enough' isimlerini taşıyordu. Bu çalışmalar daha önceki grup ve solo çalışmalarını da geride bırakıp dört tane hit parçasını çıkardı.

1982
Müzikal bir fenomen: ‘Thriller’;
Jackson, tekrar 'Jacksons' grubuyla kayıt yapmaya ve turneye çıkmaya başladı, ancak bir sonraki solo albümü 1982'deki 'Thriller' müzikal bir fenomen oldu. Tüm zamanların en büyük albümlerinden biri olan albüm; sadece Amerika'da 20 milyon sattı ve aralarında "Billie Jean" ve "Beat It" isimli hitlerinin de bulunduğu yedi Top 10 hit'i çıkardı. Açıkça Jackson kendi kardeşlerini geçmişti ve bu albümüyle şubat 1984’te Grammy ödülünün sekiz dalda sahibi oldu. Özellikle 'Beat It' isimli parçada mükemmel bir gitar solo vardır ki bitirir insanı... dünya klasında bir müziğe elektro gitarla eşlik eden hollanda asıllı Eddie van Halen parçanın yarısında adeta çıldıran gitardan arada bir yırtıcı kedi yada kızgın bir leopar sesi çıkartarak mükemmel esere ayrı bir renk kattı ayrıca. 

1987
‘Bad’ altı milyon sattı;
Bir sonraki albümü 'Bad' 1987 yılında çıktı. Amerika'da altı milyon satan albümün çıkışının hemen ardından Jackson, albümü destekleyen bir dünya turnesine çıktı. Albümden çıkan yedi 'single'dan altısı 'Top 10 hit' olurken tam sekiz hafta liste başı olmayı başardı.

1991
‘Dangerous’la geri dönüş;
1991'de Michael Jackson büyük bir reklam ve tanıtım kampanyasıyla gelen 'Dangerous'la geri döndü. 1992 yılının ortalarına doğru yaklaşık dört milyon satan albümden 'Black and White', 'Remember the Time', 'In the Closet' ve 'Jam' gibi hit'ler çıktı. Jackson, bu albümün arkasından ikinci dünya turuna çıktı. 1992'de Avrupa'da başlayan turne 1993 yılına kadar sürdü. Hakkında onlarca kirli dedikodu çıkmasına rağmen Jackson'ın kariyeri hep temiz kaldı.
Birbirinden yetenekli kardeşleriyle birlikte olduğu "Jackson 5"ın en küçük üyesi olan Michael Jackson, 70'lerin en popüler şarkıcı starlarından biri; yalnızkense 80'lerin en büyük pop starıydı. Michael Jackson, Jackson 5'dayken belki de tek ilgi odağıydı. 11 yaşındayken Motown etiketiyle tek başına çıkış yaptığı zaman kazandığı başarı inanılmazdı; ardı ardına gelen dört, bir numara hit'lerinden ilki 'I Want You Back' ile solo bir sanatçı olarak göze batmaya başladı ve asıl başarısını 1971'deki 'Got to Be There' ile yakaladı. Ardından 1972 tarihli yenilenmiş 'Rockin' Robin' ve 'Ben' geldi. Jackson, tekrar Jacksons'la kayıt yapmaya ve turneye çıkmaya başladı, ancak bir sonraki solo albümü 1982'deki 'Thriller' müzikal bir fenomen oldu. Tüm zamanların en büyük albümlerinden biri olan albüm; sadece Amerika'da 20 milyon sattı ve yedi Top 10 hit'i çıkardı. Açıkça Jackson kendi kardeşlerini geçmişti, ama onlarla bir albüm daha yaptı ve 1984'te turneye çıktı.

Michael Jackson ve Jackson 5, 70'lerin başında düşüşe geçti, grup Epic'e geçti. Jackson geçici olarak solo kariyerini iptal ederek ismi "Jacksons" olarak değişen grubun liderliğine soyundu. Grup kendi birikimi ve materyalini kullanarak eski popülerliğini kısa sürede kazandı. Jackson 1979 solo kariyerine hislice söylenmiş, olgun dans şarkıları derlemeleri 'Off the Wall' ile geri döndü; 'She's Out of My Life', 'Don't Stop 'til You Get Enough'. Bu çalışmalar daha önceki grup ve solo çalışmalarını da geride bırakıp dört tane bir numara hit'i çıkarttı.

Bir sonraki albümü 'Bad' 1987 yılında çıktı. Amerika'da altı milyon satan albümün çıkışının hemen ardından Jackson, albümü destekleyen bir dünya turnesine çıktı. Albümden çıkan yedi single'dan altısı Top 10 hit'i olurken bunlardan sadece beş tanesi bir numaraya kadar yükselebildi. 1991'de Michael Jackson büyük bir reklam / tanıtım kampanyasıyla gelen 'Dangerous'la geri döndü. 1992 yılının ortalarına doğru yaklaşık dört milyon satan albümden 'Black and White', 'Remember the Time', 'In the Closet' ve 'Jam' gibi hit'ler çıktı. Jackson, bu albümün arkasından ikinci dünya turuna çıktı. 1992'de Avrupa'da başlayan turne 1993 yılına kadar sürdü. Hakkınca onlarca kirli dedikodu çıkmasına rağmen Jackson'ın kariyeri hep temiz kaldı. 1993'e kadar imajında büyük hasarlar oldu. Jackson çocuk taciziyle suçlandı, ancak tüm iddiaları reddeden Jackson, 1994'e kadar tüm bu davalardan kurtulamadı. Mahkemenin ardından 1994'te 'History' üzerine çalışmalarına başlayan Jackson, 20 Haziran 1995 günü bir yeni albüm, bir de greatest hits'ten oluşan derlemeyi piyasaya dürdü. Yine aynı yıl, Mayıs 1994'te gelmiş geçmiş en ünlü rock efsanesi kabul edilen Elvis Presley'nin kızı Lisa Marie Presley ile evlenen Jackson, bu evliliğini ancak 19 ay sürdürebildi ve çift, 1996 yılının başında ayrıldı.

1996 yılında 'History' adlı albümünün tanıtımı için dünya turnesine Jackson, 1997 yılında da konserlerine devam etti. Bu sırada ''Blood on the Dancefloor - HIStory in the Mix' adlı albümünü piyasaya sürdü ve bu kasette 5 yeni şarkı ve 8 remix yer aldı. Albüm kısa sürede Avrupa'da 1 numara oldu ve en çok satan remix albümü oldu. Çocuk taciz suçlamaları ve bu taciz suçlamalarındaki medyanın yoğun baskısı, Debbie Rowe ile sürpriz ikinci evliliği yapması bile onun, hayranlarının kalbindeki "Pop'un Kralı" unvanını yok edemedi. 2001 yılında otuzuncu sanat yılını kutlayan Jackson, yine aynı yıl, uzun süren sessizliğini 'Invincible' adlı albümüyle bozdu. Fakat Jackson'un bu albümü dünya çapında eski albümlerine göre pek beğenilmedi. Jackson, evlat edindiği 2 çocuğuyla birlikte hayatına ve stüdyo çalışmalarına devam etmektedir.

Mahkeme kararı: suçsuz...

31 Ocak 2005 tarihinden beri mahkeme salonlarının en ünlü konuğu olan Michael Jackson, hakkındaki sayısız iddiayı geride bırakarak suçsuz olduğunu kanıtladı. Yaklaşık beş aydır hayatının en zor anlarını geçiren şarkıcının bu süreçte neler yaşadığını analiz ettik. Pop müziğin bir numaralı ismi Michael Jackson, müzik dünyasında var olduğu ilk günden bu yana tüketicinin olduğu kadar magazin aleminin de ilgisini çekti. Kameraların her daim üzerinde olduğu Jackson, kimi zaman basından kaçmak için enteresan yöntemlere başvurdu; kimi zaman da izole bir hayat sürmek için devasa çiftliğine kapandı. Ancak hiçbiri onun ve saklamaya çalıştığı hayatının gazete sütunlarına taşınmasına engel olmadı. Hollywood dünyasının ünlü isimleriyle olan arkadaşlıkları, evlilikleri ve her şeyden önemlisi Michael Jackson denince ilk olarak akla gelen estetik ameliyatlarıyla gözler hep onun üzerindeydi. Yakın arkadaşı Elizabeth Taylor için gecenin bir yarısı İngiltere'nin en prestijli mağazasını açtırması, Elvis Presley'e olan hayranlığı yüzünden kızı Lisa Marie Presley ile evlendiğinin iddia edilmesi, sokağa çıkarken taktığı maskeleri, küçücük çocuğunu kaldığı otelin balkonundan aşağı sallandırması, koruma ordusuyla gezmesi, milyonlarca doları bulan klipleri onu hep manşetlere taşıdı. Bu haberin ardından tüm dünya medyası kameralarını Neverland Çiftliği'ne ve çiftliğin ünlü sakini Michael Jackson'a çevirdi. Michael Jackson, her zaman olduğu gibi sessizliği korumayı tercih ederken tek açıklaması 'suçsuz' olduğu yönünde geldi. Çocuklara olan düşkünlüğünün yanlış anlaşıldığını ısrarla söyleyen Michael Jackson'ı sarsan asıl şok, Ocak 2005'in ilk günlerinde geldi. Kendisine dava açan çocuk haricinde, Michael Jackson ile herhangi bir şekilde cinsel bağlantısı bulunduğunu o tarihe kadar basında ya da özel olarak anlatan 7 çocuk daha taciz davasında hazır bulunup Jackson aleyhinde ifade verecekti. 

Sadece bunlar mıydı Michael Jackson'ı bu denli magazinel bir konu haline getiren? Değildi tabi ki de. Çok satan albümlerinin ve ilk etapta tuhaf gelen davranışlarının ardından Michael Jackson adını, tüylerimizi diken diken eden bir olayla bir arada duymaya başladık: Çocuk tacizi! Çocuk tacizi haberleri ilk kez 1993 yılında medyada kendine yer buldu. İddiaların gün yüzüne çıkmasıyla beraber Michael Jackson cephesinde de sular bulanmaya başladı. Bu iddialardan kurtulmayı başaran Jackson, 2003 yılına gelindiğinde bombayı patlattı: "Yatağımı erkek çocuklarıyla paylaştım, ancak bunda cinsel yön olmadı." Bir yıl sonra 2004'te Michael Jackson adı yine gündeme geldi. Bu seferki konu 15 yaşındaki bir çocuğun Jackson'ın Santa Barbara'daki Neverland Çiftliği'nde arazi aracından düşmesi ve yaralanmasıydı. Çocuk, helikopterle hastaneye kaldırılmıştı; ancak şarkıcının olay sırasında çiftlikte olup olmadığı hiçbir zaman açıklık kazanmadı. Bu olaydan sadece 5 ay gibi kısa bir süre sonra ise Michael Jackson'ın kariyerini yerle bir edebilecek nitelikte bir haber gazetelerde yer aldı. Haber metni kısaca şöyleydi: "Geçen yıl kasım ayında polisin yaptığı baskında ele geçen pornografik dergilerin üzerinde Michael Jackson ve kendisini tecavüzle suçlayan çocuğun parmak izleri çıktı! Jackson, komplo ve bir çocuğa alkol vermekle suçlanıyor."  

5 Kasım 2004'te açılan dava, 31 Ocak 2005'te görülmeye başlanmıştı. Michael Jackson'ın tuhaf olarak nitelendirilen davranışları mahkeme döneminde de dikkatlerden kaçmamıştı. Mahkeme salonuna korumalarının yardımıyla gelmesi, hatta pijamalarıyla mahkemeye katılması herkesi şaşkına çevirmişti. Peki Jackson'ın aklanmasıyla sona eren mahkeme sürecinde neler oldu dersiniz?. 31 Ocak 2005 tarihinde görülmeye başlanan davayı, daha ilk günlerinden itibaren dünyanın dört bir yanından gazeteci ordusu takip ediyordu. Mahkemeye beyazlar içinde gelen Jackson, zafer işareti yaparak salona girerken, 10 ayrı suçtan hakim önüne çıkıyor ve alabileceği ceza da 20 yıla kadar ağır hapis olarak nitelendiriliyordu. Mahkemede savcılığın görgü tanığı olarak çağıracağı kişilerin arasında Jackson'ın ikinci eşi ve çocuklarının annesi Debbie Rowe'un da adının geçmesi ister istemez çift arasındaki gerilimi arttırdı. Rowe'un Jackson'ın tuhaf yaşam tarzı ve alışkanlıkları ile ilgili olarak ünlü yıldıza zarar verecek ifadeler verebileceği belirtiliyordu. Bu iddiaların ortaya atıldığı dönemde Jackson'ı ilk suçlayan kişi olan Jordy Chandler'ın başına gelenleri anlattığı teyp kayıtları da ilk kez yayınlandı. Jordy, psikiyatrist Dr. Richard Gardner'a, Jackson'ın kendisine sarılarak uyuduğunu, dudaklarından öptüğünü ve eğer kendisini reddederse Jackson'ın ağladığını anlatıyordu
 

Gün geçtikçe aleyhinde gelişen olayların artması Jackson'ın da sinir sistemini alt üst etmişti. Ayakta durmakta zorlanan Jackson, mahkemeye korumalarının kollarında gidip geliyordu ve manen çökmüş olduğu medyaya yansıyordu. Ancak iddiaların ardı arkası kesilmiyordu. 14 yaşındaki Star Arvizo, Jackson'ı çiftlikte iki kez kardeşine sarkıntılık ederken gördüğünü söylemekle kalmayıp şarkıcının çocuklara alkol verdiğini ve porno izletip çıplak dolaştığını da iddia etti. Tüm bu iddiaların yanı sıra Jackson'ı rahatlatan ifadeler de alınmaya başlandı. Jackson'ı tacizle suçlayan çocuklardan biri, öğretmenlerinden birine şarkıcı ile aralarında hiçbir şey geçmediğini söylediğini kabul ederek Jackson hakkında ileri sürdüğü iddiaların asılsız olduğunu belirtti Jordy ve Star'ın ardından.

Ancak iddiaların ardı arkası kesilmiyordu. Jackson'ın eski hizmetçisinin oğlu Jason Francia, mahkemede gözyaşları içinde şarkıcının kendisini 7 yaşından 10 yaşına kadar üç kez taciz ettiğini ve annesine söylememesi için para verdiğini iddia etti. Böylece 1994'te 2 milyon dolarlık bir anlaşma ile kapandığı söylenen mesele ilk kez kamuoyu önünde açıklanmış oldu. Nisan 2005'te ortaya atılan bir diğer iddia ise Neverland Çiftliği'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Ralph Chacon'dan geldi. Chacon, Jackson'ın 9-10 yaşlarındaki bir çocukla oral seks yaptığını iddia ediyordu. "Banyodan gelen sesleri duydum ve içeri baktım. Michael çocuğa oral seks yapıyordu" diyen Chacon, iddiasıyla herkesi sarsmıştı.

Davanın son dönemecine girildiğinde ise birbiri ardına Michael Jackson lehinde tanıklık yapılmıştı. 'Evde Tek Başına'nın yıldızı Macaulay Culkin, mahkemede tanık kürsüsüne çıkarak Jackson'a yöneltilen iddiaların saçma olduğunu ve kendisinin de şarkıcı tarafından tacize uğradığı yönündeki iddiaları da haberlerden öğrendiğini belirtti. Culkin'in yanı sıra ünlü talk-showcu Jay Leno ve Chris Tucker da mahkemeye gelerek Jackson'ın suçsuz olduğu yönünde ifade verdi. Jackson'ın ünlü tanıklarından bir diğeri ise efsane aktör Marlon Brando'nun 9 yaşındaki torunu Prudence Brando'ydu. Prudence'in Jackson'a dava açan çocukla ilgili olarak "O son derece yaramaz ve şımarık biriydi. Her tarafı karıştırır, gelen geçene elindeki şekerleri atardı. Porno dergileri Neverland'e getiren, gizlice şarap içen de oydu" dediği ileri sürüldü. Savcılığın 85, savunmanın 15 tanığının ardından karar için kapanan jüri üyeleri Michael Jackson hakkındaki nihai sonucu 13 Haziran 2005 tarihinde açıkladı. 14 hafta süren mahkeme ve 98 sayfalık tutanak sonucunda 12 kişilik jüri heyeti Michael Jackson'ı suçsuz bularak şarkıcının 10 ayrı suçtan beraatine karar verdi.                                                                                             

Bu sitenin bütün hakları saklıdır - copyright © 2008-2017 gezmek.org
 
to Top of Page