Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Engelli Olmak
Korkunç Mantar
Karakter Analizleri
Hipnoz Nedir?
Beden Dili Nedir
11 Eylül'ün Sırları
Ahlak krizleri
Ah O Zor Günler
İzm ve ist' ler...
Yahudilik Nedir?
İmza ve El Yazıları
Mikro Hadiseler
Solak insanlar
Hayat Denklemi
Işıkla karanlık
Nezaket kuralları
Bunları Biliyormuyuz
Deprem Nedir?
Padişahla Vezir
Huzura giden yol
Çatlak Kova
Erkek Çocuk İsimleri
Kız Çocuk İsimleri
Burcumuz ne diyor
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

 

 

   

Dede Koswara

 

Mantar hastalığı

Korkunç Mantar

Endonezya'nın Jakarta kentinde yaşayan Dede Koswara adında bir genç adamın vücudunda bugüne kadar hiç eşine benzerine rastlanmayan mantarlar büyüdü, tıp dünyasını tamamen çaresiz ve hayretler içinde bırakan bu korkunç hastalık, ülkesinde 'treeman' yani "ağaç adam" olarak bilinen talihsiz adamın 15 yaşında geçirdiği küçük bir kaza sonucu dizinden bir yara almasıyla başlamıştı... o dönemlerde hiçte önemsimediği yaralar önce ellerinde ve daha sonra ayaklarında hızla büyüyen mantarlar haline geldi ve bütün vücudunu tepeden tırnağa sarmaya başladı, ayda ortalama 5 milimetre büyüyen mantarlar öyle bir noktaya geldiki artık Dede iş göremez hale geldi. Hatta elinde su bardağını bile zor tutuyor. Özellikle yürürken çok acı çektiğini anlatan Dede'nin bu güne kadar başvurmadığı doktor kalmadı... evli ve iki çocuk sahibi olan Dede kaza yaptığı yıllarda mesleğini Balıkçı olarak yürütüyordu... ellerinde mantarın sürekli büyüdüğünü farkeden patronu, artık iş göremez gerekçesi ile Dedenin işine son verdi.

İşten kovulmasına çok üzülen Dede'nin eşi de kendisini terk etti, sadece geride kalan ailesinden birkaç kişi ve yakınları onu yalnız bırakmadı... en azından dünyanın ilgisini çekmekte yardımcı oldular... bugüne kadar bir çok ülkeden doktor yada sağlık ekipleri bizzat Dede'nin bu amansız derdine çare aramak için kaldığı kasabanın yolunu tuttular, ancak bir sonuç alınamadı. Durumu basın ve televizyondan öğrenen çok sayıda gönüllü uzman doktor, konunun insani boyutunu da düşünerek Dede'nin maddi sıkıntısını biraz olsun gidermek için seferber oldular, yine birçok ülkeden ona ilaç yardımında bulunan işadamları 35 yaşındaki talihsiz adamın ellerindeki mantarı kökünden kurutmak için Amerikan asıllı Anthony Gaspiri adında ünlü bir dermatolog doktordan tedavi konusunda bazı girişimlerde bulunmasını istediler, ilk başta biraz sonuç alınır gibi oldu ancak aldığı ilaçların yan ekisi Dede'nin böbreklerini iş göremez hale getirince Dede bu tedaviye bir müddet ara verdi. Biz mantar hastalığı diyoruz, bu hastalığın esas adı: human papilloma virus ya da insan papilloma virüs (HPV veya İPV) bir nevi nasır hastalığı.

Hergün yüksek dozda A vitaminleri alarak, "asıl bana yukardan gelecek bir şifa lazım... esas şifa yaradanın elinde" diye biraz olsun kendini teselli etmeye çalışan Dede herşeye rağman umudunu yitirmiyor, günlük hayatta bol bol televizyon seyrediyor, gazete okuyor... yanındakilere "bu dünya kolsuz ayaksız da yaşamaya değer" diyerek iyimser espiriler yaparak hayata tutunmaya çalışıyor. Dede'nin vücudundan kan örnekleri alan Dr. Anthony Gaspiri, Maryland Üniversitesinde geniş çapta tahliller yapınca bu hastalığa Human Papilloma adını taşıyan bir virus neden olduğunu açıkladı, ayrıca "bu yeni bir virus değil", diye ekliyor... genelde tropik iklimleri yaşayan ülkelerde rastlanan kötü huylu mantar vakalarına neden olan bu virus, bazen de bizim klasik diyebileceğimiz derma kanserine neden olan hastalığın adıdır şekinde yorumluyor. Tabiki böyle bir açıklamanın ardından hemen şöyle bir soru aklımıza takılıyor: peki bu yeni bir virus olmadığına göre neden şimdiye kadar birçok kimsede aynı hastalığa rastlanmadı...

Onun cevabıda çok basit diyor Dr. Gaspiri: "bu hastalık daha önceleri de vardı, ancak dünyada yeterince ilgi görmüyordu, hastalığın neden çok yaygın olmadığını şöyle izah etmek mümkün: "Dede'nin genlerinde tesadüf eseri öyle bir arıza var ki kendi bağışıklık sistemi bu virus'a karşı koyamıyor... bu hastalığın oluşmasında en önemli etkenler sadece virus değil, Dede'nin genlerinde doğuştan var olan anormal bozukluk" diyor. "Diğer taraftan bu virus'un insan derisinde hücre bölünmesini hızlandıran bir özelliği var, ilk başta deride alt tabakalarda ağaç köküne benzer bir altyapı oluşuyor, sonra ilerleyen safhalarda deri katmanlarında oluşan çıkıntılardan oldukça kuru bir tabaka oluşarak üst deride yığınak yapmaya başlıyor, en radikal durumlarda vücudun bütün bölgelerine dağılabilen bu kötü huylu mantar en sonunda ağaç dalı gibi uzamaya başlıyor... yani bu yığınak oluşması dev hücrelerden kaynaklanıyor. Ayrıca Endenozya da birkaç kişi daha aynı hastalığı taşıyor.

Önceki kan örneklerinden aldığımız bilgilerden Dede'nin kanında aşırı oranda akyuvarlar (lökosit) eksikliği görünce muhtemelen AIDS olabileceğinden şüphelendik, ancak ilerleyen tahliller bunun böyle olmadığını kanıtladı. Diğer taraftan Dede'nin yaşı ilerledikçe bu hastalıkla mücadele etmek daha da zorlaşacak, bünyesi yorgun düşebilir... böylece bağışıklık sistemi belli bir noktadan sonra tamamen zor duruma girebilir, sonra harhangi bir enfeksiyona yenik düşebilir" diyor doktor Gaspiri. "Böyle bir hastalık bir milyonda bir kişide rastlanabiliyor, şu anda hastamıza Kemoterapi uyguluyoruz, elindeki mantarın bazı bölümlerini keserek, bazı bölgeleride izole etmeye çalıştık, 10 aylık bir tedavinin ardından 7 kilo mantar azalması oldu... ancak hastalığın tamamen kaybolması konusunda herhangi bir beklentimiz yoktur malesef "... Amerika'dan gelir gelmez Dede'ye derhal sigarayı bıraktıran Dr. Gaspiri bu hastalığı yenmek konusunda ne iyimser, ne de kötümserim diyor. Yoğun ilgiden memnun kalan hastalar artık su bardağını kendi elleriyle tutabiliyorlar... bizde bol şifalar diliyoruz.

       

Mantarın boyutu

 

Hayat gülmeye değer

Dede Koswara

             
Bu sitenin bütün hakları saklıdır © 2008-2017 gezmek.org  
 
to Top of Page