Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Moda Dünyası
J. Claude Van Damme
Sylvester Stallone
Michael Jackson
Tarkan
Kurtlar Vadisi Pusu
Sibel Can
Fazıl Say
Boğa Festivali
Formula-1 yarışları
Tenis Turnuvaları
Ünlü Filozoflar
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri
 
   

Tenis sporu

 

Racket

Tenis nasıl bir spor?

Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (kort) atmaya çalışırlar. İngiltere'den 1800lerde ilk olarak oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.

Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda, balçıkta veya çimin üzerinde oynanır. Bazen de toprak sahada oynandığı görülür.

Kortlar: Tekler maçlarında kort 23,77 metre uzunluğunda ve 8,23 metre enindedir. Kortun eni çiftler maçlarında 10,97 metreye çıkartılır. Kortun etrafındaki fazladan alan ise oyuncuların uçan toplarını alabilmesi içindir. Kortun eninden gerilmiş olan net sınır çizgisini iki eşit parçaya böler. Net desteklerde 107 santimetre ve merkezde 91,4 santimetre uzunluğundadır. 

Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir.bu çizgilerin kalınlığı 5cm.dir. 

Kort tipleri: Üç ana türde kort vardır. Kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir. En bilinen üç kort türü: Toprak Kort, Çim Kort ve Sert Kort.

Bazı oyuncular belirli yüzeylerde daha başarılı sonuçlar elde ederken bu oyunculara başarılı oldukların kortun uzmanı (örneğin çim kort uzmanı) denilir.

Toprak kortları 'yavaş' olarak tanımlanırlar;çünkü top rakete gelene kadar hız kaybeder ondan sonra oldukça yükseğe zıplar ve yere çarptıktan sonra ani bir hizlanma olur;çünkü toprak kortta oyuncular top-spin vuruşları tercih etmeleridir. Toprak korttaki maçlar winner adı verilen sayı alan vuruşların daha zor olması sebebiyle daha uzun sürer. Sayılar genellikle oyuncularin basit hatalar denilen topun filede kalması ya da çizgilerin dişarı atilmasi sonucu alınır . Toprak kortlarında oynanan oyunlarda topun bıraktıği izler belirgindir.

Sert ve çim kortlar daha "hızlı" yüzeylerdir. Bu hız yapıldıkları maddeye göre değişir. Bu yüzeylerin özelliği kısa sıçrayışlardır. Bu kortlarda sert servis atan ve vuruşları sert olan oyuncuların avantajı vardır. Çim kortlarda topun sıçraması miktarı, çimin ne kadar sağlıklı ve ne sıklıkta biçildiğini gösterir.

Normal bir puanlık oyun:

Oyuncular veya çiftler nette karşılıklı bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve netin karşısındaki oyuncu(lar) yani rakib(ler)i alıcıdır. Servis kortun iki yarısı arasından değişir. Her bir puan için, servis atan kişi sınır çizgisinin arkasında, orta işaret ile yan çizgi arasında durur. Alıcı onun tarafındaki netten istediği yerde durabilir ama genellikle servis kutusunun arkasındadır. Alıcı hazırsa servisi atan kişi atar. Meşru olarak top nete değmeden üstünden rakiplerinin çaprazı sahasına iner.Top eğer servis atarken dışarı çıkarsa aut olur ve servisi atan kişi puan kaybetmiş olur.

Servis

Court tennis de servis aşamaları sırasıyla (sağ elini kullanan oyuncular için);
1- Raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur.
2- Doğru servis kutusuna alınan vücut pozisyonuyla birlikte top dikey alın hizasına yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir.
3- Top raketle eş zamanlı birbirinden ayrılırken sağ eldeki raket, koldaki flexörleri çalılştırarak sırta kapalı şekilde alınır.
4- Dirsekten, yukarıya doğru yükselen topa, omuzudan kuvvet alarak vuruş uygulanır ve raket sol ayak yanına indirilerek vuruş tamamlanır.

Forehand

Forehand de sağ kol raket tek elle tutulacak şekilde baş üstünden düzgün bir açıyla kol gergin bir şekilde geriye çekilir.Bu esnada bacaklar birbirine paralel olacak şekilde hafif bükük durulur. Gerilen raket aşağıdan giderek hafif bükülmüş dizin tam önünde topa vurulur. Topa vurulduktan sonra raket boyna çekilir ve çekilirken sol elle tutulur.

Backhand

Backhand vuruşunda geriye iki elle raket çekilir. raket geriye çekildikten sonra yüzü karşıyı göstermelidir. raket çekilirken dizler paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. topa dizin biraz önünde raket iki elle vurulmalıdır. raket topa vurulduktan sonra iki elle boyna çekilmelidir.

Turnuvalar: Teniste 4 büyük turnuva (Grand Slam) vardır. Bunlar; Avustralya Açık, Fransa Açık "Roland Garros", Wimbledon ve Amerika Açık'tır. Amerikan Açık Tenis Turnuvası; sert kortlarda, Fransa Açık Tenis Turnuvası; toprak kortta, Wimbledon; çim kortlarda, Avustralya Açık ise Sentetik Kortlarda oynanır. Bu turnuvaların dışına başka turnuvalar da düzenlenmektedir.    

Grand Slam kazanmış erkek oyuncular:Roger Federer (15), Pete Sampras (14), Roy Emerson (12), Rod Laver (11), Björn Borg (11), Ken Rosewall (8), Jimmy Connors (8), Ivan Lendl (8), Andre Agassi (8), John Newcombe (7), John McEnroe (7), Mats Wilander (7),Rafael Nadal (6), Boris Becker (6), Stefan Edberg (6), Jim Courier (4), Guillermo Vilas (4), Arthur Ashe (3), Jan Kodes (3), Gustavo Kuerten (3), Stan Smith (2), Ilie Năstase (2), Johan Kriek (2), Leyton Hewitt (2), Yevgeny Kafelnikov (2), Patrick Rafter (2), Sergi Bruguera (2), Marat Safin (2) , Novak Djokovic (1).

Grand Slam kazanmış bayan oyuncular : Margaret Court (24), Steffi Graf (22), Chris Evert (18), Martina Navrátilová (18), Billie Jean King (12), Monica Seles (9), Serena Williams (8), Justine Henin (7), Evonne Goolagong Cawley (7), Venus Williams (6), Martina Hingis (5), Hana Mandlíková (4), Arantxa Sánchez Vicario (4), Virginia Wade (3), Lindsay Davenport (3), Jennifer Capriati (3), Maria Sharapova (3), Nancy Richey Gunter (2), Tracy Austin (2), Mary Pierce (2), Amélie Mauresmo (2),Victor Azarenka (2), Ana Ivanovic (1).

Dünyada gerçekleşen önemli turnuvalar

30 Nisan 1993: Almanya'nın Hamburg şehrinde yapılan bayanlar tenis turnuvasının çeyrek finalinde dünyanın bir numaralı tenisçisi Monica Seles, Magdalena Maleeva karşısında 6-4, 4-3 öndeydi. Her iki oyunda bir yapılan saha değişimi sırasında sandalyesinde oturan Monica Seles, seyircilerin arasından korta giren Gunther Parche tarafından sırtından bıçaklandı. Parche, fanatik bir Steffi Graf hayranıydı ve Monica Seles'in ezeli rakibi Graf'ın tekrar dünyanın bir numarası olması için Monica'yı yaralamak istediğini söylemişti. Bıçak yarası derin değildi ve Seles kısa süre sonra iyileşti ancak bu olay Seles'in psikolojisini o kadar bozmuştu ki, ünlü oyuncu 2 yıldan uzun bir süre kortlardan uzak kaldı. Gunther Parche Alman mahkemelerinde yargılandı ve akli dengesi yerinde olmadığı için ceza almadı. Monica Seles kortlara döndükten sonra Grand Slam turnuvaları kazanmaya devam etti ancak eski formunu bir daha asla yakalayamadı.

1993 Wimbledon Bayanlar Finali

Çek Jana Novotna'nın final maçının son setinde Steffi Graf karşısında 5-1 önce geçmek üzereyken çift hata yaparak maçı kaybettikten sonra, kupa töreni sırasında Kent Düşesi'nin omzunda ağlamış, Düşes Novotna'yı sırtını sıvazlayarak teselli etmişti.

1997 yılında bu kez de 16 yaşındaki Martina Hingis'e karşı son setteki servis avantajını kaybedip maçı verdikten sonra nihayet 1998'de Fransız Natalie Tauziat'yı yenerek şampiyon olduğunda, Java Novotna, Kent Düşesi'nin kendisine "Third Time - Lucky" dediğini söylemiştir.

1999 Fransa Açık Bayanlar Finali

Kariyerinde kazanamadığı tek Grand Slam turnuvası olan Fransa Açık'ı kazanma arzusu ile korta çıkan Martina Hingis, Steffi Graf karşısında 6-4, 5-4 öne iken maçı kazanmak için servis atmış ancak seti 7-5 kaybettikten sonra final setini de 6-2 kaybederek şampiyonluğu Graf'a kaptırmıştı. İkinci sette, topun düştüğü yer hakkında hakemle tartışırken Steffi Graf'ın kortuna girerek bir ceza puana alan Hingis daha önce de raketini yere vurarak kırdığı için uyarı almıştı. Graf karşısında yavaş yavaş yenilgiye giderken her yolu deneyen Hingis, underarm servis atmayı bile denemiş ancak Fraulein Forehand Graf her zamanki soğukkanlılığını korumuştu. Maç boyunca devam eden şımarık davranışları yüzünden Fransız seyircisinin meşhur yuhalamalarına maruz kalan Hingis, maçın bitiminde öfkeyle kortu terk etmiş ancak daha sonra annesinin omzunda, gözyaşları içerisinde kupa törenine getirilmişti. Tören sırasında "Belki gelecek yıl kazanabilirim, hatta belki seyirci de o zaman benim tarafımda olur" diyen Martina Hingis ne yazık ki bu rüyasını gerçekleştiremedi

1999 Amerika Açık Erkekler Çeyrek Finali

Gittiği her yerde seyircilerin sevgilisi olmayı başaran ve üç Fransa Açık şampiyonluğu bulunan Guga lakaplı Brezilyalı Gustavo Kuerten, ABD Açık'ın çeyrek finaline, çok başarılı bir kariyeri olmasına rağmen hiç Grand Slam kazanamamış Fransız tenisçi Cedric Pioline ile karşılaşıyordu. 3 saat 22 dakika süren karşılaşmanın üçüncü setinde 30 puan süren tie-break setinin 19. puanında Kuerten'in geri çevrilemez görünen vuruşuna, sprint atarak olağanüstü bir paralel Forehand vuran Cedric Pioline, düştüğü yerde ellerini havaya kaldırıp puanı kazanmasını kutlarken, Kuerten de raketini bırakıp karşı sahaya geçmiş ve rakibini tebrik etmişti. Kendi sahasına döndüğünde de alkışlamaya devam eden Kuerten, bu davranışıyla ne kadar centilmen bir sporcu olduğunu bir kez daha göstermişti. Martina Hingis'in Fransa Açık finaline, topun izine bakmak için rakibinin sahasına geçmesi yılın en çirkin anlarından biri ise, Kuerten'in rakibini tebrik etmek için karşı sahaya geçmesi de yılın en güzel anlarındandı. Maçı Pioline 4-6, 7-6 (8-6), 7-6 (16-14), 7-6 (10-8) kazandı.

2001 Amerika Açık Erkekler 3'cü tur

Avustralyalı 4 nolu seri başı Lleyton Hewitt ve zamanında tanınmayan Amerikalı zenci tenis oyuncusu James Blake arasındaki maçın büyük bir skandala dönüşeceğini kimse beklemiyordu. İki oyuncu da birer set almış ve Blake başarılı oyunu ile Hewitt'e göz açtırmamıştı. Üçüncü set 3-3 durumda iken 7. oyunda zenci çizgi hakemi Hewitt'in iki kez ayak hatası yaptığını bildirdi ve oyunu servisi kıran Blake kazandı. Bu noktada Hewitt sinirlenerek maçın hakemine çizgi hakemini gösterip "Ona bak" sonra da Blake'i işaret ederek "Bir de ona bak", "Aralarındaki benzerliği sen söyle.." deyince maçın akışı çirkinleşmeye başladı. Blake ilerleyen dakikalarda sıcağın etkisiyle mide bulantısı hissetmeye başlayınca sodyum içeren bir içecek içti ve hemen ardından mavi bir kovaya kustu. Rahatsızlanan Blake ciddi bir performans sorunu yaşamaya başladı. Rakibine karşı aldığı her sayıda sürekli olarak sevinç gösterileri yapan Hewitt seyircinin tepkisini çekiyordu. Hewitt maçı 3-2 kazandı. Maç sonrasında gazeteciler tarafından yaptığı ırkçı yorum nedeniyle uzun süre eleştrildi ancak turnuvayı da kazandı. Harvard'daki eğitimini askıya alarak profesyonel tenise başlamış bir sporcu olan Blake, kibarca maçtan sonra Hewitt ile konuştuklarını ve aralarında herhangi bir problem olmadığını söyledi.

2003 Fransa Açık Bayanlar Yarı finali

2002'nin Fransa Açık şampiyonu Serena Williams'la, Serena'yı Fransa Açık hazırlık turnuvalarından olan Berlin turnuvasında 6-2, 6-3 yenerek şampiyon olan Justine Henin-Hardenne, dünyanın en önemli toprak kort turnuvasının yarı finalinde karşı karşıya gelmişlerdi. İlk seti rahat bir oyunla alan Henin-Hardenne, Williams'ın ikinci sette toparlanması sonucu seti 4-6 kaybetmişti. Üçüncü set, her iki oyuncunun hatalarına rağmen çok çekişmeli ve heyecanlı geçiyordu. Daha önce servis kırdığı için önde olan Williams, kendi oyununda servis atarken, Henin-Hardenne hazır olmadığını belirtmek için elini kaldırdı ama Williams servisi kullanmaya devam etti. Ancak serviste hata yapınca hakeme, Henin-Hardenne elini kaldırdığı için dikkatinin dağıldığını ve puanı yeniden oynamak istediğini söyledi. Ama hakem olayı görmemişti ve kendi kortunun geri çizgisinde duran Henin-Hardenne hakeme tersini söylemedi. Aslında ikinci bir servis hakkı olan Williams'ın tepkisi, kendi vatandaşları olan oyuncuları yuhalamakta bile beis görmeyen Fransız seyirciyi ayağa kaldırdı. Seyirci, maçın sonuna kadar Williams'ı her fırsatta yuhaladı. Williams o puanı kazanmasına rağmen 4-2, 30-0 önde olduğu final setini 7-5 kaybetti.

Maçtan sonra Williams Henin-Hardenne'in elini soğuk bir şekilde sıktı ve seyircinin tepkileri arasında kortu terk etti. Maçtan sonraki basın toplantısında gözyaşları arasında Henin-Hardenne'i "yalan söylemek ve uydurmakla" suçlayan Williams'a karşı Henin-Hardenne, kendisine hakemin bir şey sormadığını, kendisinin sadece oyuna konsantre olduğunu söylemişti. Henin-Hardenne finalde vatandaşı Kim Clijsters'i yenerek turnuvada şampiyon oldu; ancak bu olay yüzünden özellikle Williams fanatikleri arasında pek çok düşman edindi. Olay uzun süre tenis çevrelerinde tartışıldı; Henin-Hardenne'in elini kaldırıp kaldırmadığı, kaldırdıysa Williams'ın neden servisi yine de kullanıp hata yapınca puanı tekrarlamak istediği konuşuldu. Ayrıca Fransız seyircilerin tepkisinin o zamanlar ABD ve Fransa arasında Irak konusunda ortaya çıkan gerginlikle ilgisi olup olmadığı da tartışıldı. Aynı yılın Wimbledon yarı finalinde Williams, yenilginin intikamını Henin-Hardenne'i iki sette yenerek aldı.

2003 Amerika Açık Bayanlar Yarı finali

Kendi memleketinin Grand Slam turnuvasında daha önce üç kez yarıfinale yükselmesine rağmen finale çıkmayı başaramayan Jennifer Capriati, bu kez finale çok yaklaşmıştı. Justine Henin-Hardenne İlk seti 6-4 kazanan Capriati ikinci sette de 5-3 öndeyken seti 7-5 kaybetti. Üçüncü sette bu sefer 5-2 öne geçen Capriati Amerikan seyircisinin kulakları sağır eden gürültülü desteğini de arkasına almıştı. Maç boyunca 11 kez maç puanı kullanan Capriati bunların hiçbirinden yararlanamadı. Gece yarısı 01:00 sularında biten maçın sonralarına dopru bacaklarındaki kramp yüzünden yere yığılan Justine Henin-Hardenne'e, maçın bitiminden sonra aşırı su kaybı nedeniyle damardan müdahale edilmesi gerekmişti. Henin Hardenne bu maçtan 20 saat sonra yapılan final maçında Kim Clijsters'ı yenerek şampiyon olmayı bilmiştir.

2004 Amerika Açık Bayanlar Çeyrek finali

Bir önceki yıl partizan seyircinin desteğine rağmen finale yükselmeyi başaramayan Jennifer Capriati, bu kez vatandaşı Serena Williams karşısında yarı-final şansı arıyordu. İlk iki seti paylaşan tenisçiler üçüncü setin ilk oyununda skorda 40-40 sağlamıştı. Tam bu anda Williams'ın çizgiye paralel backhand'i çizgi hakemin tarafından içerde olarak ilan edildi. Ancak sandalye hakemi Mariana Alves, çizginin oldukça içinde olduğu açıkça görülen topun dışarda olduğunu söylerek skoru Capriati lehine "Avantaj" olarak açıkladı. Kulaklarına inanamayan Williams "Ne oldu? Puan benimdi. Top içerdeydi. Avantaj benim" dedikten sonra hakeme doğru ilerleyerek "Puan benimdi! Neden bahsediyorsun? Ne oluyor? Pardon? Top öyle içerdeydi ki... Ne biçim iş bu?" dedi. Ancak hakemin kararı değişmedi. Capriati ise kortun diğer tarafında hiç sesini çıkarmadan duruyordu. Belki de bu maçın kaderini değiştiren karar oldu. Williams seti ve maçı kaybetti. Maçı kazanan Capriati ise yarı-finalde Rus tenisçi Elena Dementieva'ya elendi.

                                                                                                                                                                                   

 

to Top of Page