Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Tibet'te Bağımsızlık
Somali Korsanları
Dünya Ülkeleri
Almanya
Hollanda
İngiltere
Japonya
Çin Halk Cumhuriyeti
Amerika
Fransa
Sudan
Şehir Resimleri
Uydu-Uzay Resimleri
Dünyanın 7 Harikası
Gezilecek Yerler
Tabiat Resimleri
Doğa ve Manzara
Deniz Resimleri
Manzara Resimleri
Leopar Resimleri
Hayvan Posterleri
Hayvan Resimleri
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

         

 

 

 

 

 

 

 

 
Dünyada Hangi Mevsim Nereye Gidilir?
 


Tatile gitmek için dünyada her zaman aranılan, özlenilen en güzel yerlerden bazılarını sizler için araştırdık... örneğin yaz aylarında “geceyarısı güneşi”nden yararlanmak için Kuzey Avrupa ülkelerine gidebilirsiniz. Yaz aylarında gezmek için ayrıca en ideal ülkeler arasında: Kuzey Avrupa ülkeleri ve Britanya Adaları, Hint Okyanusu, Doğu Afrika, Dominikan yada Kanarya adaları. Tatile çıkmanın pek çok sebebi olabilir, tabi bu durumun en güzel yanı herhalde sevdiğiniz şehri, özleyeceğiniz kişileri bir süre için göremeyecek olmanızdır. Ancak kısa süreliğine de olsa, insanın belli dönemlerde acayip ihtiyaç duyduğu mas mavi bir deniz, veya yakıcı güneşin ışınları altında pırıl pırıl bir sahilin kumsalı size bu özlemi unutturabilir.

Ocak

Mesela ocak ayinda ılıman iklimin hüküm sürdüğü Hawaii adası, veya meltemlerin etkisinde kalan Bahamalar ve Senegal kış aylarında güneşin tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir yer. Yağışların henüz başlamadığı Kenya yada kısa süre sonra toz fırtınaları ve şiddetli kasırgaların baş göstereceği Pakistan gezileri için son fırsat. Endonezya, Tunus, ve İspanya’da görülen yağışlar ve rüzgar, bu bölgelere yapılacak gezileri başka tarihe ertelemedeki en büyük etken. Senegal, Hawaii, Bahamalar, Doğu Afrika, Pakistan.

Şubat

Kurak bir iklimin sürdüğü Meksika ve Senegal’de yaz tüm hızıyla sürüyor. Güneşli Batı Afrika Sahillerinde yeniden denizin tadını çıkarabilirsiniz. Orta Amerika, Batı Afrika, Doğu Afrika, Hindistan.

Mart

Mart ayı, ilkbaharın habercisi. Kuzey Afrika çöllerinde gezinti için en uygun mevsim, Bahamalar ve Martinik ise şimdiden en gözde destinasyonlardan. Karayipler ve Meksika seyahatleri için ideal mevsim yavaş yavaş sona ermeye başlarken, Mauritus Adası ve Moritanya için mart ayından itibaren ölü mevsim başlıyor. Kuzey Afrika, Bahamalar, Martinik, Peru, Karayipler, Meksika.

Nisan

Dünyadaki gezilecek yerler arasında Tibet özellikle tavsiye edilebilir. Japon Adaları’nda kiraz ağaçları nisan ayından itibaren çiçek açmaya başlıyor. Akdeniz sahilleri sakin; şimdi turist akınına uğramadan denize girebilirsiniz. Karayip adaları’nda ise güzel havaların sonuna yetişebilirsiniz. Çin, Japonya, Akdeniz, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Türkiye gibi Akdeniz ülkeleri için de geçerli.

Mayıs

Güneşli ve ılık ilkbahar günlerinin başlaması ile birlikte Britanya adaları ya da Kuzey Avrupa, ideal tatil seçenekleri olabilir. Tam tersine, Orta Amerika ve Karayipler, sonbahara dek süren yağışların başlamasıyla birlikte gündemden düşüyor. Batı Afrika içinse mayıs ayı, yağmurlar başlamadan gitmeniz için son fırsat. Büyük Britanya, Kuzey Avrupa, İsveç, Norveç, Finlandiya, Madagaskar.

Haziran

Sonbahara kadar Hint Okyanusu’nda yer alan adalar, özellikle de Polinezya gezmek için ideal destinasyonlar arasında... ayrıca Polinezya, Hint Okyanusu, yada Atlas Okyanusunda kanarya adaları veya İsveç.

Temmuz
 
İrlanda ve Britanya Adaları da, yılın en güzel aylarını yaşıyor; yağmur artık veda etmiş, bunaltmayan sıcaklar günlük yaşama renk katıyor. Bir süre sonra güz yağmurları başlar. Bu yüzden, fırsatı kaçırmayın... Muson yağmurları ise çoktan Güneydoğu Asya ve Orta Amerika’da etkisini göstermeye başladı. Bu bölgelere gitmek için program yaptıysanız, muson yağmurlarının tüm şiddetiyle sürdüğünü bilmeli, önleminizi alarak yola çıkmalısınız. Finlandiya, İsveç, Bolivya, Brezilya, Amerika, İrlanda, İngiltere, İskoçya.
 
Ağustos

Yaz aylarında “geceyarısı güneşi”nden yararlanmak için Kuzey Avrupa ülkelerine gitmek çok keyifli olabilir. Hep sisli puslu havasıyla bilinen Londra’yı biraz olsun farklı görebilirsiniz ağustos ayında. Eylülde yağmur mevsiminin başlayacağı Doğu Afrika’ya gitmek isteyenler için, ağustos ayı son fırsat... Orta Amerika ile Uzak ve Yakındoğu ülkelerinde ise ölü sezon başladı. Kuzey Avrupa ülkeleri ve Britanya Adaları, Hint Okyanusu, Doğu Afrika.

Eylül

Eylül ile birlikte yaz sıcakları son bulup havalar yumuşarken. Orta Avrupa ve Kuzey Amerika tatil için en ideal bölgeleri oluşturuyorlar. Artık sıcaklığın düşmeye başladığı Kuzey Avrupa ve kısa süre kuru iklimin sona ereceği Endonezya için ise Eylül son şans... Yağmurlar ise Orta Amerika, Karayipler ve musonların başladığı Güneydoğu Asya’da ölü sezon yaşatıyor. Orta Avrupa, Akdeniz Havzası, İspanya, Yunanistan, İtalya, Tunus, Fas, Mısır, İsrail, Kuzey Amerika.

Ekim

Ekim ayında ilkbahar güney yarım küreye yerleşir. Güneşle buluşmak için Güney Afrika’ya, Güney Amerika’ya ve Avustralya’ya uzanmanın tam zamanı. Güneydoğu Asya ve Karayip adaları içinse ekim, yağmurların başlangıcı demek. Güney Afrika, Arjantin, Avustralya.

Kasım

Batı Afrika ve Hindistan’da yağış mevsimi sona eriyor.Dolayısıyla hem bu ülkeleri, hem de boğucu yaz sıcaklarının yavaş yavaş yerini ılıman bir iklime bıraktığı Mısır’ı ziyaret etmenin tam zamanı. Bir ay daha yağmurlu geçecek olan Orta Amerika ülkeleriyle ağır bir kış geçiran Uzak-Doğu’ya yapacağınız gezileri bir süre daha erteleyebilirsiniz. Senegal, Hindistan, Mısır, Hint Okyanusu, Uzak-Doğu, Orta Amerika sonbaharda gezilecek ülkeler arasında.

Aralık

Asya ve Uzakdoğu turları için en uygun mevsim aralık. Bali, Singapur ve Tayland muson yağmurlarına veda ettiğinden gökyüzü her zaman masmavi. Karayipler’in kuzeyi ile Küba ve Jamaika’da da rahatça denize girebilirsiniz. Mısır turlarınız için ise son günler. Çin’de kış mevsimi sert geçmeye başladığından turizm için ölü bir mevsim. Güneydoğu Asya, Büyük Antiler.

Dünyanın dört bir yanında yer alan, insan elinin çok az değdiği, eğer yakınlarına gidecekseniz mutlaka ziyaret etmeniz önerilen en güzel plajlar belirlendi. İşte o plajlar...  Anse Source d’Argent, Seyşel Adaları...

DÜNYADA EN ÇOK ZİYARET EDİLEN ÜLKELER 2008

1 Fransa 81.9 milyon turist ağırladı
2 İspanya  59.2 milyon turist
3 USA, Kuzey Amerika 56.0 milyon turist
4 Çin Halk Cumhuriyeti 54.7 milyon turist
5 Italya 43.7 milyon turist ziyaret etti
6 İngilter 30.7 milyon turist
7 Almanya 24.4 milyon turist ağırladı
8 Ukrayna 23.1 milyon turist
9 Turkiye 22.2 milyon turist ziyaret etti
10 Meksiko 21.4 milyon turist ağırladı.

                                                                                                                                                         

                                                                                                                                               

to Top of Page