Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Otomobiller
Motosiklet Tutkusu
Motosiklet Resimleri
Mercedes SLR
SLR Resimleri
SLR Resimleri-2
Aston Martin
Aston Martin-2
Aston Martin-3
Ferrari
Ferrari Resimleri
Audi
Audi Resimleri
BMW
BMW Resimleri
Koenigsegg
Koenigsegg Resimleri
Porsche
Porsche Resimleri
Karışık Markalar
Cip Resimleri
Konsept Arabalar
Bugatti Veyron
Yolların kralı 0403
Dia Show Arabalar
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

   

Saatte 407 km/h

 

Bugatti Veyron

Bugatti Veyron,

Bu arabanın tipine şöyle uzaktan bakıldığında pekte öyle ahım şahım bir arabaya benzemiyor gibi bir yanılgıya düşebiliriz... ancak bu araba adeta bir canavar... hali hazırda dünyanın en hızlı, en güçlü hemde en pahalı arabası.... yaklaşık bir buçuk milyon dolar... bugüne kadar belli bir sayıda üretildi... sanırım bu arabadan birkaç tane de Türkiye'de var...  Bugatti otomobil yarışlarının en eski isimlerinden biri, çok uzun süre önce batan bu şirket, 10 sene kadar önce İngiliz-Fransız ve İtalyan ortaklığı ile tekrar ayağa kaldırılmış, ancak yeniden batmaları uzun sürmemişti. Bu arada ortaya Bugatti EB110 çıktı, birçok yenilik yaratan ve zamanında çoğu rekoru altüst eden Bugatti'nin EB110 modeli, yine de beklenen başarıyı yakalayamamıştı.

Bugatti, Volkswagen grubuna geçmesiyle yeniden hareketlendi. Bugatti Veyron, sadece sürat ve fiyatla değil, ölçüleri ve 1001 beygirlik motoru ile de dünyada birsürü rekor kırıyor. Deneme esnasında saatte 407 km hız yaptı bu araba... ancak son süratte 100 litrelik dolu bir depoyu 13 dakikada bitiriyor... çeşmeden su akar gibi benzin akıtıyor 1001 beygirlik motora... araba ısındıkça dahada açılıyor, tam 10 tane radyotörü var. Ateş gibi bir araba... 3 radyatör motoru soğutmak için... 3 tanesi ara soğutucular... 1 tanesi şanzıman yağını... 1 tansesi hidrolik yağını, ve 2 tanesi motor yağ kutusunu soğutmak için... kalkışta birinci vitesle 120 yapan bu ilginç arabanın sesini duymak bambaşka... 4 Turbo'lu, 8 Litrelik V16 motor yırtıyor adeta, sanırım 170 km hız yapıyor ikinci viteste.

Bu arabanın motoru aslında, iki Audi V8 motorunun içiçe geçmesinden oluşan tuhaf bir motor. Bu motorun en az 10 senelik bir mazisi var, zira aynı motor, büyük bir iddia ile ortaya çıkıp bir anda sırra kadem basan Bentley Hunaudieres’de de kullanılmıştı. Yalnız, Bugatti Veyron’dan farklı olarak 4 turbosu yoktu ve 630 hp güç üretiyordu. Aslında geçmişi iyice eşeleyip Bentley Hunaudieres’e bir bakacak olursanız, Bugatti Veyron’un izlerini göreceksiniz: aynı motor bloku, Lamborghini şasi'si üzerine oturtulmuş büyük boyutlar, ve 4 çeker.


Karbon seramik fren diskleri ile donatılmış olan Bugatti Veyron’un, 8 potlu, titanyum kaliperleri 1g’den fazla frenleme gücü sağlıyor. Lastikler ise Michelin tarafından özel geliştirilmiş ve PAX sistemli: yani patlak lastikle 200′e çıkabiliyorsunuz; daha doğrusu kısa bir süre bu hızda seyretmek mümkün olabiliyor. Son hız ise 407 km... Yalnız, bu hıza çıkmak için, spoiler’in devreden çıkarılması gerekiyor ki, bu durumda aracın yol tutuşu da olumsuz etkilenmekte. Normalde 375′le sınırlanan hızı aşmak için, özel bir anahtarı sürücü koltuğunun yanındaki bir deliğe takmak zorundasınız. Bunun nedeni, spoiler’ın çok fazla down force yaratarak aracın hızını önemli ölçüde kesmesi... yani 30 km ekstra hız için, bir miktar riski göze almak gerekiyor.

Araca ödenen 1.5 milyon dolar yanında, şehir içindeki 100 kilometre için 40 litrelik yakıt tüketimini de göze almanız gerekiyor. Bu, Ferrari’nin top modellerinin neredeyse iki katı. Aslında, motorun da iki ayrı motorun birleştirilmesiyle elde edildiğini, aşırı güçlü bir V16 olduğunu da hesaba katarsak, tüketim “normal” bile sayılabilir. Yaklaşık 4.5 metrelik araç, pek uzun olmamasına rağmen, iki metrelik anormal bir genişliğe sahip, neredeyse Hummer ile aynı. Ağırlık da bu araca pek yakışmamış: 1900 kg. Gerçi, sırf 10 radyatör olması bile, bu ağırlığı bir parça makul gösterebilir. 2005 yılında ilk kez Fransa' nın Molsheim kentinde üretimi yapılan, dünyanın özellikle zengin ülkelerinde ilgi gören Bugatti'den bugüne kadar 300 adet satıldı, ancak gelen yoğun talepler üzerine bu sayının birkaç yıl içinde binleri aşacağı bekleniyor. 

to Top of Page