Home
Video
Uçak hobilerimiz
Müzik dinle
Eğlence ve Oyun
Çeşitli konular
Dünya
Türkiye
Magazin
Ekonomi
Dış Ticaret
Turizm Sektörü
Sanayi
Madencilik
Tarım Sektörü
Piyasalar
Borsalar
Döviz kurları
Menkul Kıymetler
Üretim ve Sermaye
Dev Projeler
Nabucco Projesi
İzmit Körfez Köprüsü
Otomobiller
Toplum ve Yaşam
Kültür
Sanat
Bilim ve teknoloji
Site hakkında
Bize ulaşmak
Konuk defteri

 İhale sonuçlandı,  İzmit körfezi’ne 3 km’lik köprü...

 

Günlerdir süren 7 milyar dolarlık İzmir-İstanbul Otoyol İhalesi’nde nihayet zarflar açıldı…İhalenin yapılış süreci kulislerde çok yoğun tartışmalara neden olmuştu…İhalede iki dev grup yarışıyordu…Bir tarafta MNG, Kolin, Limak, Cengiz İnşaat…Diğer tarafta Nurol, Makyol, Özaltın, Göçay İnşaat, Yüksel İnşaat ve Astaldi vardı… İhalede Nurol grubu 22 yıl 4 ay işletme teklifi verdi…Diğer grup ise 34 yıl 9 ay teklif verdi…Böylece Nurol Grubu’nun teklifi ihaleyi kazanmış gözüküyor… Bu ihale sürecinde dünyanın en uzun köprülerinden biri Körfez üzerinde inşa edilecek…

ÖZEL GÜVENLİK

İhale öylesine tartışmalara neden oldu ki, tekliflerin bulunduğu zarflar özel bir odada üç anahtarlı özel bir kasaya konulmuştu Ayrıca tekliflerin bulunduğu odanın etrafına güvenlik kameraları yerleşmişti…


"KOMİSYON ŞARTNAMEYİ ÇİĞNEDİ"

İhalenin ardından “Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Mapa İnşaat-Limak İnşaat  Ortak Girişimi” avukatı Ayhan Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada, idari  şartnamede teklif zarfının kapalı ve mühürlü olmasının öngörüldüğünü, teklif zarfının içerisinde yer alması gereken teklif mektubunun da ayrı kaşeli ve  mühürlü bir zarf içinde olması gerektiğini hatırlattı. Ancak diğer ortak girişim grubunun teklif mektubu diye bir zarf  hazırlamadığını kaydeden Yılmaz, “Karşı ortak girişim grubunun teklifleri  içerisinde teklif mektubu diye bir zarf yoktu” dedi. Komisyonun tekliflerin sunulmasından sonra teklif mektubunun zarfa  konulmasını ve bu zarfında kaşelenmesine imkan tanıyarak, idari şartnameyi  çiğnediğini ve bugün kendi kapattırdığı zarfı açarak, açıkça hukuka aykırı  davrandığını savunan Yılmaz, “Teklif mektubu açık sunulacaksa idari şartnamenin  ilgili hükümlerinin ne anlamı var” diye sordu.

İSTANBUL-İZMİR 3.5 SAATE İNECEK

Türkiye'nin batısında Kuzey-Güney koridorunda ulaşımı rahatlatmak üzere  Gebze'den İzmir'e uzanacak bir otoyol ile Körfez'e köprü yapılmasını içeren  ihale, firmaların talepleri üzerine daha önce 2 kez ertelenmişti. İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze'den  başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden  devam edecek otoyol, Balıkesir'den geçerek İzmir'e uzanacak. Otoyolun uzunluğu  421 kilometre olarak hesaplanıyor.

Karayoluyla 6,5 saat olan İstanbul-İzmir arası seyahat süresi proje  tamamlandığında 3,5 saate inecek, yıllık 870 milyon lira tasarruf sağlanacak,  İstanbul-İzmir arası 140 kilometre kısalacak. Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı 6 yeni otoyol projesinden ilki olan ve Körfez'e bir köprü yapımını da kapsayan Gebze-İzmir güzergahında hayata geçirilecek proje Yüksek Planlama Kurulu'nda (YPK) imzaya açıldı. Karayolları Genel Müdürlüğünün Ulaştırma Bakanlığına bağlanmasının ardından, 6 yeni otoyol projesi üzerinde çalışmaya başlayan bakanlık, projelerden 2'sini 2008 yılı içinde hayata geçirecek.

Ulaştırma Bakanlığı, ''yap-işlet-devret'' gibi alternatif finans yöntemleriyle inşa edilecek ilk otoyolun Gebze-İzmir hattında yapımını kararlaştırdı. Ulaştırma Bakanlığının bu projesiyle, yüksek konforda seyahat imkanı sağlayacak yeni otoyolların ilki Gebze'den başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol Balıkesir'den geçerek İzmir'e kadar uzanacak. Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olarak hesaplanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı, yeni dönemin ilk otoyolunun fizibilite ve etütlerini yaptı. Bakanlık, geçtiğimiz günlerde İzmit Körfez Geçişi'ni kapsayacak projede, ihaleye çıkılması amacıyla YPK'ya başvurmuştu. Hazine Müsteşarlığı ve DPT'nin olumlu görüş bildirdiği proje, dün YPK üyesi bakanların imzasına açıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra bazı bakanların da projeye işlerlik kazandıracak imzayı attıkları, bu hafta içinde imzaların tamamlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Körfezin 2 bin 880 metreyle en yakın iki ucu olan Hersek Burnu-Eskihisar arasında yapılması planlanan köprüyle ilgili somut adımlar atıldı.İzmit Körfezi’nde yıllardır yapılması tartışılan asma köprü için somut adımlar atılmaya başlandı. Körfezin 2 bin 880 metreyle en yakın iki ucu olan Hersek Burnu-Eskihisar arasında yapılması planlanan köprüyle 80 kilometrelik bir kısalma sağlanacak.Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, Ankara’da görüştüğü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Körfez üzerinde köprü yapımı için çalışmaların başlandığını açıkladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İzmit’ten günde 55 bin araç geçtiğini, köprünün yapımıyla bu trafiğin ciddi oranda azalacağını belirtiyor. Projenin Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilmesi ve 2010 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Böylece, Körfez üzerinde 3 kilometre uzunluğunda bir asma köprü inşa edilmiş olacak.

İstanbul-İzmir arasında yapılması planlanan otoyol ile İstanbul’dan İzmir’e 3 saatte gidilebileceğini ifade eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, en az 6 milyar dolara mal olacak bu otoyolda İzmit Körfezi’nden geçişin 3 kilometrelik bir köprüyle gerçekleştirileceğini söyledi. Toplam 423 kilometre uzunluğunda olan otoyolun, finans kısmı ise yap-işlet-devret yöntemiyle karşılanacak. Şu an iki şirket ihaleye teklif vermiş ve bunlar değerlendirme sürecindeymiş.klim şartları geliyor.üzgarının ve köprü üzerindeki taşıtların neden olduğu titreşimler yeterli ölçüde sönümlenemezse, köprü rezonansa girerek yıkılabilir. Bu nedenledir ki, köprü yapımında işinde uzman çok deneyimli mühendis ekiplerinin çalışması gerekir. Bu noktada yapılabilecek ufak bir hata, yüzlerce insanın hayatına mal olabilir. Şu an ihaleye başvuran şirketlerin ikisi de Türk ortakları bulunan yabancı şirketler.

Benim merak ettiğim ise bu köprünün nasıl olacağı…

Boğaz köprüsü gibi karadan mesnetlenmiş desteksiz bir köprü elbette mümkün olmayacaktır. İstanbul’daki her ikiköprünün de yaklaşık 700-800 metre arası boylara sahip oldukları düşünüldüğünde 3 kilometrelik bir köprüde en az 4 destek kullanılması gerekecektir. Bu destekler(ayaklar) zemine sabitlenmiş olabileceği gibi yüzer-duba şeklinde de olabilir. İzmit Körfezi’nde Türkiye genelinde olduğu gibi hızla derinleşen bir kıyı yapısı var ise, deniz altına yapılacak bu ayakların maliyeti inanılmaz seviyelere ulaşacaktır. Fakat nispeten daha az maliyetli olsa da yüzer ayakların yapılabilmesinin önünde birçok engel bulunuyor. Bunların başında ise i

Köprü inşasındaki bir diğer önemli unsur ise titreşimlerin sönümlenmesi. Bunun için en güvenli yöntem süspansiyonlu köprülerin yapılması. Tabi bu büyük ölçekli köprülerde uygulanabilirliği düşük olan bir yöntem. Geleneksel olarak malzemenin esnekliğine ve doğal frekansının ölçümlerine güvenilerek yapılan köprüler büyük ölçek için tercih edilmekte. Eğer Dünyanın en uzun köprüsü ise Çin’de bulunuyor. 1.7 milyar dolara mal olmuş 36 kilometre uzunluğa sahip olan bu köprü yüzlerce desteğe sahip ve Şangay ile Ningbo arasındaki ulaşımın kilit noktasını oluşturmakta. Bu köprünün geneli viyadüklerde olduğu günü sık aralıklarla desteklenmiş yolalrdan oluşuyor. Fakat sığ bir bölge de olsa deniz üzerinden geçtiğinden köprü sınıfına girmekte.

İzmit Körfezi’ne yapılacak köprü ve Bursa-İzmir otoyolu için düğmeye basıldı..

Ulaştırma Bakanı 'İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi İhalesi' için 22 yıl 4 ay ile en düşük yapım ve işletme süresini veren "Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay'ın teklifini onayladı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 'İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi İhalesi' için 22 yıl 4 ay ile en düşük yapım ve işletme süresini veren "Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay' ortak girişim grubunun teklifini 'onay'ladı. Türkiye'nin, bugüne değin gerçekleştirdiği en büyük yap-işlet-devret (YİD) projesi olarak gösterilen 'İzmit körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol İhalesi'nde Bakan onayı tamamlandı.

Bakan Yıldırım'ın talimatı üzerine ekonominin rekor düzeyde daraldığı bir dönemde gerçekleştirilecek 6 milyar dolarlık yatırım için bugün, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde konsorsiyum ortaklarının katılacağı bir imza töreni yapılacak. Törende, Karayolları Genel Müdürlüğü, proje hakkında sunum yapacak. Bakan Yıldırım'ın, törende ulaştırma alanında bundan sonra yapılacak projelerle ilgili de bilgi vermesi bekleniyor.

Vapur trafiği de rahatlayacak

Köprü projesi, Gebze’den İzmir’e kadar uzanan 420 kilometrelik otoyol projesi içinde yer alıyor. Köprüyü kullanan araçlar, Orhangazi-Bursa-Balıkesir-İzmir hattında yapılacak otoyolla İzmir’e bağlanacaklar. Projenin 377 kilometrelik kısmı otoyol, 43 kilometrelik kısmı ise bağlantı yollarından oluşuyor. Köprü, körfezin en dar iki yakası arasında yapılacak. Yalova Altınova’ya bağlı Hersek Burnu ile Eskihisar’ı birbirine bağlayacak. Kocaeli Belediyesi’ne göre, Körfez Köprüsü’nün tamamlanması halinde Topçular-Eskihisar arabalı vapur hattındaki aşırı yoğunluk rahatlayacak. Tatil günlerinde uzun kuyruklar yaşanmayacak. Yolculuk süresi kısalacak. İzmit’in yoğun araç trafiği rahatlayacak. İstanbul’u Bursa ve Bandırma’ya bağlayan feribot hatlarına bir seçenek oluşacak.

                                                                                                                                                                                   

to Top of Page